Kaua tehtud kaunikene

Üleeile peoga avatud Torma sotsiaalkeskus sai eile kätte sotsiaalkindlustusameti tegevusloa. Esimesed kogukonnas elamise kliendid kolivad sisse järgmisel nädalal.


Sotsiaalkeskuse esimesel korrusel on kaks korterit, milles nii-öelda peremudeli järgi hakkavad elama kogukonnas elamise teenuse kliendid.

Ühes korteris on kolm ühekohalist ja üks kahekohaline tuba. Ühel korteril on elutuba ja avatud köök, teisel on need ruumid eraldi. Suurema korteri üks tubadest ja suurem ühistegevuseks mõeldud ruum, kus on ka tegevusjuhendaja töölaud. Võimalus kõigile majaelanikele mõeldud koosolemisteks on teisel korrusel.

Toad on minimaalsel moel möbleeritud. Valge mööbel on küll lihtne, ometi selline, mis oma välimuselt vanasse majja hästi sobib.

Maja keldrikorruse on saanud endale igapäevaelu teenusel olevad kliendid. Nende päralt on tegevusjuhendajad tööajal ja koos tehakse mitmesugust käsitööd ning sisustatakse mõistlikult ja kasulikult päeva.

Kogukonnas elamise teenuse korterid

„Kliendi jaoks on toas voodi, riidekapp, laud ja tool, samuti madrats, voodipesud, tekid-padjad ja saunalinad. Oma riided peaks inimesel ikka olemas olema. Loomulikult võivad nad endale siia mööblit juurde osta, kui vaja,“ rääkis kogukonnas elamise teenuse tegevusjuhendaja Katrin Zilinski. Päris kõigega ei pea kliendid ise hakkama saama, tegevusjuhendaja on kohal kaheksa tundi päevas. „Teeb niipalju kui oskab, mida ei oska, juhendame ja aitame. Poeskäigud tehakse koos,“ selgitas tegevusjuhendaja.

„Siia saavad kliendid vastavalt suunamisele ja sotsiaalkindlustusameti (SKA) spetsialistide hinnangule suunatava oskuste kohta. Kui on õpivõimeline inimene, ei ole üldse välistatud, et ta liigub siit edasi natuke kergemale, toetatud elamise teenusele. Eks me püüame kõiki suunata enam iseendaga hakkama saama,“ lisas ta.

Sotsiaalkeskuse ruumes käib töö juba üle kuu aja. Päevakeskuses, igapäevaelu toetamise teenusel, käib tegutsemas 15 inimest. „Nad kõik on teenusele suunatud, aga käivad siiski nii, nagu tervis lubab,“ rääkis tegevusjuhendaja Anne Sarapuu. Keldris on õmblustuba, puutöötuba, kangastelgede ruum. „Igaüks teeb, mis oskab, kui klient tuleb oma plaaniga välja, siis teeb ikka ise,“ Anne Sarapuu. „Meie elame siin üleni ainult taaskasutusmaterjalide peal. Müüme väga harva, tavaliselt kingituseks. Aga Vaiatu laatadel oleme käinud vahel küll. Vast tuleb ka päev, kui saame õmblustoa laualt midagi müüa,“ lisas ta.

Käsitöö kõrval on keskuses populaarne Anne Sarapuu välja mõeldud rahamäng, mis õpetab väikese eelarvega hakkama saama. Paljud kliendid käivad seal algusest peale, see tähendab juba 13 aastat.

Keskus sai parem kui loodetud

„Välja tuli kordades parem kui alguses lootsime,“ ütles Triin Pärsim, kes oli Torma valla eesotsas, kui valitsejamajast sotsiaalkeskuse kujundamist alustati. „Meil tõsiselt vedas projekteerijaga, kese oli Arc Projekt Tartust. Kohtade mõttes tuli sama suur kui soovisime, juurde saime katusekorruse.

Ka tegevusruumidega läks väga hästi. Kui võrrelda neljatoalise korteriga, kus sotsiaalkeskus varem tegutses, on vahe suur,“ lisas ta.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus