Poe juhatajad Ruth ja Sulev Krasman said kasutatud mööbli müügi mõtte oma tuttavatelt ja alustasid äri nende abiga. Tutvuste kaudu saadi esimesed kogemused ja nende abil suheldakse esialgu ka välismaalastega, kuna oma võõrkeeleoskus pole veel kiita.
Juba esimesel päeval müüdi pool poodi tühjaks. Võimalus on ka kaupa kinni panna, sellele paari päeva pärast järele tulla. Hindu saaks ka alla tingida, aga siiani on ostjad rahul olnud ega pole seda võimalust kasutanud.
Ruth Krasmani sõnul on kasutatud mööbel rahva seas väga nõutud. ?See on odav, kvaliteetne ja samas piisavalt sisse töötatud. On kohe näha, kui korralik kaup on. Näiteks uut diivanit ostes ei tea kunagi, kui vastupidav ta on. Kasutatud diivanil on kohe näha, kas see on tugev. Me toome siia ainult korralikku kaupa, sest sellist, mida on vaja veel ise korrastama hakata, ei osteta.?
Eriti populaarne on nahkmööbel
Eriti tahetakse nahkmööblit, mis on vastupidav ja lihtne puhastada. Nahk ei kogu ka tolmu, kuid seda saavad osta ainult need pered, kellel pole koduloomi. Tahetakse ka täispuitvoodeid ning kööki väiksemaid nurgalaudu ning alla meetrise läbimõõduga ümmargusi laudu.
Kui Sohvasse uut kaupa tuuakse, on hommikul poe avamise eel kliendid juba ukse taga ootamas. Pärastlõunaks on tavaliselt pool uuest kaubast juba müüdud.
Ruth Krasman avaldas kahtlust, et võib-olla on see ainult esialgne vasikavaimustus. “Ostetakse äkki ainult sellepärast, et on uus asi siinkandis. Kuid ma arvan ja loodan ikka, et mööblil on ka edaspidi minekut. Kunagi sügise poole tahaks poodi ka kodumasinad ja mänguasjad sisse tuua.? Kaup valitakse poodi selle järgi, mida müüjad ka ise ostaksid. Kauplus Sohva toob oma kauba Soomest vahenduseta. Soome inimesed tüdinevad väga kiiresti oma mööblist ja vahetavad selle uue vastu. Kasutusel olnud mööblit ei lubata aga prügimäele viia, vaid kokkuostupunkti viimise eest tuleb veel maksta. Krasmanid toovad sealt selle mööbli Eestisse, kus see õnneliku omaniku leiab.
Väga suur huvi on inimestel lahtikäivate diivanite vastu, sest paljudes kodudes on vähe ruumi, aga külalised tuleb ka vahel ära mahutada. Peamiselt on ostjateks keskealised inimesed, kuid kasutatud mööblit ostavad ka noored, kes alles oma kodu loovad.
Kui tavalises poes maksab keskmine diivan mitu tuhat krooni, siis kasutatud mööbli kauplusest saab samasuguse juba poolteise tuhandega kätte. Tugitooli võib osta viiesaja krooni eest, sektsioonkapi hinnaks on keskmiselt poolteist tuhat krooni.
Vana nõukaaegset mööblit ei taheta
Üks ostja ütles, et tema arvates oli sellist poodi juba ammu vaja. “Inimestel on mööblit vaja ja kallist ei taha keegi osta,? kinnitas ta.
Ruth Krasman on olnud pikka aega toiduainetepoe müüja ja töötab sellel alal ka praegu. Oma poe pidamise kohta ütles ta, et talle meeldib see töö ja et ta teeb seda ka oma huvi pärast. Talle on alati suhtlemine ja teiste abistamine meeldinud.
Mööbliäri omanikud kuulavad klientide soovid ära, panevad need kirja ja püüavad kauba hankimisel küsitud asju leida. Mööbel tuuakse enamasti välismaalt, sest Eestis ja Baltimaades on vana veneaegne raske mööbel ja seda ei taheta osta. Soomest ja Rootsist toodud kaup on aga ilusti disainitud ja hästi hoitud.
Jõgeva kasutatud mööbli kauplustes on lood samasugused. Rahvas tunneb kõige suuremat huvi lahtikäivate diivanite vastu. Peale selle on suur nõudlus lastevooditele, tahetakse ka väikseid teleka- ja arvutilaudu.
Jõgeva odavas kaupluses Kaseke on müüja sõnul mööbel üsna populaarne. ?Inimesed tahavad suvel ikka oma elupaika midagi uut tuua ja vahetavad väikese remondi käigus välja ka oma mööbli. Aga keegi ei hakka ostma uut kaupa, kui kasutatud mööbel on mitu korda odavam ja samas vägagi kvaliteetne.?
Kasutatud mööbel on minev kaup. Ostjatest puudu ei tule, aga probleeme võib tekkida ärikorraldusega ja müüginõuete täitmisega, mida praegu on palju.
EEVA PAJUMÄGI