Kassinurmes peeti muinaslinnuse 1000. aastapäeva

Laupäeval peeti Kassinurmes muinaslinnuse väärikat 1000. aastapäeva. Korraldajaks oli MTÜ Jõgevamaa Metsaselts.


Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks sai rajatud hiie tammik ja juba sealt said alguse esimesed mõtted, et peaks väärtustama ja edasi arendama muinasajaloo teemat Vaiga Kassinurme muinaslinnuses. Nii sündiski Jõgevamaa Metsaseltsi juhatuse liikmel Kaupo Ilmetil idee linnuse aastapäeva tähistamiseks ja selle mõtte ellu viimises oli olemas ka hea meeskond.
Kassinurme linnuse arheoloogiliste uuringute algataja ja tegija Ain Lavi uuringute tulemusena ongi teada linnuse vanus. Tema tööd jätkab arheoloog ja Tartu Ülikooli õppejõud Ain Mäesalu.
„Keegi meist ei tea, kuidas 1000 aastat tagasi täpselt linnuses kõik välja nägi, kuid sidusime omavahel kokku kõik tegevused, mida teame meie esivanemaid tegemas,“ kirjeldas Jõgevamaa Metsaselts MTÜ juhatuse liige Ain Malm.
„Kohale kutsusime sepa, käsitöömeistrid, mõõgavõitlejad, lõõtsamängija, sai vibu lasta. Väga hea koostöö on meil ürituste korraldamisel olnud folklooriseltsiga Jõgevahe Pere. Nemad on hoolitsenud alati meie kultuuriprogrammi eest. Kassinurme Naisselts on aegade algusest meie korraldatud üritustel toiduvalmistamise ja pakkumise eest hoolitsenud ja nii ka seekord. Menüüs olevad keedetud oad, tatrapuder ja lõkkel küpsetatud pannkoogid tundusid tänasel päeval õiged olevat.”
Muinaslinnuse aastapäeva projekti kirjutaja ja eraettevõttes muinsuskaitse spetsialistina töötav Sille Raidvere peab ajaloo väärtustamise ja talletamise aluseks head koostööd ja jätkusuutlikku meeskonda. „Meie meeskonna ühiseks nimetajaks on huvi ajaloo vastu ja tahtmine seda kõike tutvustada ja säilitada ka järeltulevatele põlvedele,” kirjeldas Sille.
Kassinurme linnuse rekonstruktsiooni uue väljanägemise eest hoolitsenud Kalle Vilms arvas alguses, et see töö ei võta kaua aega. „Kui hakkasin katust vahetama ja torne parandama, siis läks kogu töö lõpetamiseks kolm nädalat,” tunnistas Vilms. „Tõrvamisel olid ka abilised ning on hea meel ja kindel tunne, et nüüd kestab linnus kaua.“
Kassinurme linnuses on korraldatud ja korraldatakse folklooripidusid, pulmi, õues õppimist, muinsuskaitse õppepäevi, sportlikke üritusi, teatrietendusi, muinasmaailma pidusid ja rollimänge.
1989. aastal hakati MTÜ Jõgevamaa Metsaseltsi eestvõtmisel korrastama linnamäge ja nii on koostöös kultuuri-, looduse- ja muinasajaloohuviliste vabatahtliku ühistöö viljana Linnamägi ja hiis taas ellu ärganud. Linnuse jalamile on ehitatud lava, eesõuele kiik, püstkojad, lõkkeplats ja linnuse fragment.
MTÜ Jõgevamaa Metsaselts on Kassinurme territooriumi pikaajaline haldaja ja teinud tööd linnamäel järjepidevalt. Igal aastal lisandub midagi uut.

ULVI TAMM

blog comments powered by Disqus