Kasepääl peetakse taas traditsioonilist festivali

Täna Kasepääl peetaval XII Kalevipoja kala- ja veefestivalil müüakse rikkalikus valikus kodumaist toidukaupa ja käsitöötooteid, teoks saab mitmekülgne kultuuriprogramm, meelelahutust pakutakse nii täiskasvanutele kui ka lastele.


Võimalus on õppida mitmesuguseid oskusi, muuhulgas sibulapatsi punumist ja ka maiustuste valmistamist vanausuliste traditsioonide järgi.

“Kalevipoja kala-ja veefestivalil saavad teoks pikaajalise traditsiooniga konkursid. Kalevipoja kalasupi konkursil võib suppi keeta nii siseveekogude kui ka merekalast, seda valmistada kohapeal või ka kaasa võtta. Võisteldakse kätega tünnist kala püüdmises ja järve ääres visatakse täpsuse peale spinningut,” rääkis festivali korraldustoimkonna liige Renee Rumm.

Rohkem kui sada kauplejat

Selle nädala esimesteks päevadeks oli Kalevipoja kala- ja veefestivali laadale registreerunud üle saja kahekümne kaupleja. “Kauplema laadaplatsile Kasepää staadionile tullakse igast Eestimaa paigast. Kaugemad saabujad on Saaremaalt ja Lätist. Eelmise aastaga võrreldes tuuakse müügile rohkem sibulat ja muudki Peipsi äärset köögivilja. Kui kauplemispinnad on üldiselt juba hõivatud, siis põllumajandussaaduste müüjatele leiame ruumi alati. Mõistagi on mitmekülgses valikus saada kalatooteid, välistatud pole ka võimalus osta rääbist. Iseäranis arvukalt on aga tänavu puidukäsitöötoodete müüjad. Näiteks pakutakse mööblit ja köögitarvikuid, punutud korve. Oma toodetega on kohal firma Siimusti savikoda,” rääkis Rumm. Tema kinnitusel toitlustavad laadalisi peamiselt Jõgevamaa ettevõtjad.

Jagatakse teavet turvalisusest

Esimest korda tutvustab oma tegevust mittetulundusühing Eesti Naabrivalve, kelle esindajad annavad ülevaate erinevast turvavarustusest. “Nõuandeid turvalisuseks jagavad ka politseinikud ja päästeametnikud,” märkis Rumm.

Festivalil tegutsevad mitmesugused õpitoad. Sarnaselt varasemate kordadega on avatud kalaõpiköök, harjutada saab sibulapatsi punumist. Suhkrukeetmist vanausuliste tavade järgi õpetab samovaride ja vanausuliste muuseumi eestvedaja Veronika Kookmaa.

“Tegemist on pika protsessiga, sest suhkur keeb tavaliselt kaks kuni kaks ja pool tundi. Lisaks tavapärasele suhkru valmistamisele õpime seda tegema ka nüüdisaegsemalt, lisades pähkleid, seemneid, sigurit. Maiuse saab kaasa ja jagame ka retsepte,” lisas Kookmaa.

Koolitusel loodud ikooni näitusel

Samovaride ja vanausuliste muuseumi kõrvaltoas on avatud ka näitus hiljutisel koolitusel loodud ikoonidest. “Ikoonid munatempera tehnikas on valminud meie muuseumis alates möödunud aasta novembrist toimunud koolitusel, mida rahastati Euroopa Liidu Peipsiveere programmist. Nii oli võimalik läbi viia viiekümnest korrast koosnev väljaõppe. Koolitusel, mida juhendab Külli Valk, osalevad kaksteist naist Peipsiäärsest piirkonnast. Näituse külastamine on tasuta,” märkis Veronika Kookma.

Naine on seadnud eesmärgiks taastada Raja külast alguse saanud iidset ikoonikunsti traditsiooni, millest orienteerutakse ka koolitusel. Tema sõnul pakutakse festivali laadal ka samovariteed ja võimalus on osta Vavara Gurmee tooteid ning ka sigurileiba.

Värvikas kultuuriprogramm

Ikka on festivalil kõlanud puhkpillimuusika. Seekord musitseerib puhkpilliorkester Tartu, kellelt on ka meloodiline avatervitus. Etteaste teevad ka pillimehed nende sõprusorkestrist Soomest.  Laulavad Kasepää naisansambel Vingerjad ja Kasepää seenioride ansambel Eluõied, Diana Hintsi ja Mustvee naisansambel Rodnik Jelena Putškova juhendamisel. Esimest korda esineb festivalil tantsurühm Terek Tallinnast, kes esitab Kaukaasia päritolu tantse.

“Päeval esineb rannalaval Toomas Anni, õhtul ansamblid Kukerpillid, Anmatino ja tantsutrupp Flamante. Diskoripuldis on Imre Mihhailov ja pidu lõpeb suursuguse ilutulestikuga,” rääkis Kasepää rahvamaja juhataja Õnnela Väits.

“Lastealal Tiheda lasteaia hoovis annab etenduse lasteteater Rõõmulill, kes lastele ka liikumismänge korraldab ja meisterdamisvõimalust pakub. Tembutab kloun Ummi. Hüpata saab batuudil, teha näomaalinguid, punuda punupatse,” lisas ta.

Inimeste huvi Kalevipoja kala- ja veefestivali vastu on alati aktiivne olnud. “Paljud külastajad on juba nägupidi tuttavaks saanud, igal festivalil kohtab ka uusi inimesi. Et Kasepääl ei peeta vallapäevi, on tegemist tähtsaima sündmusega meie vallas ja olulise sündmusega Peipsi ääres ja kogu Eestis. Tere tulemast festivalile,” ütles Kasepää vallavanem Jüri Vooder.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus