Kasepääl mälestatakse kommunismiohvreid

 

Laupäeval peetakse Kasepää vallamaja juures tseremooniat kommunismiohvrite mälestamiseks ja avatakse mälestusplaat 11inimese nimega, kelle Nõukogude okupandid ja nende käsilased 1941. aastal hukkasid.

Sündmuse eestvedaja, ettevõtja Jüri Krafti sõnul on kell 14 algavale tseremooniale oodatud kõik, kellele lähevad korda traagilised sündmused okupeeritud Eestis ja genotsiid rahvuslikult meelestatud inimeste vastu.

“Vaimulikku talitust ootame läbi viima EELK Mustvee koguduse õpetajat Eenok Haamerit,” ütles ta.

Kasepäält pärit Ülo Kraft ja tema noorem vend Jüri on pikemat aega tundnud huvi nende kodupaigas Teise maailmasõja ajal toimunu vastu ja pidanud oluliseks väärtustada nende inimeste mälestust, kes tol ajal kommunismiohvritena oma elu kaotasid. Nende algatusel avati vallamaja ees üheksakümnendatel aastatel mälestuskivi, millele   paigaldati tahvel hävituspataljonlaste poolt tapetud kahekümne nelja kommunismiohvri nimega. Selgus aga veel üksteist inimest, kelle nõukogude okupandid ja nende käsilased samuti hukanud olid. Jüri Krafti algatusel telliti ja valmistati ka nendele mälestusplaat, mis laupäeval avatakse. Tuntuimaks nimeks tahvlil on 1935. aasta maailmameister laskmises Eduard Saarepere-Seren.

“Kommunismiohvrite mälestamisele on hakatud viimasel ajal põhjalikku tähelepanu pöörama nii Eestis kui ka kogu Euroopa Liidus. Nüüd toimub selleks  ka väärikas ettevõtmine  Kasepääl,” ütles Jüri Kraft.

Tseremooniale järgneb kell 16 kontsert Mustvee kirikus, kus vaimulikku ja klassikalist muusikat esitavad Vanemuise teatri sopran Karmen Puis, Estonia bariton Aare Saal ja Tartu Pauluse kiriku organist Anna Humal.

JAAN LUKAS 

blog comments powered by Disqus