Kasepää valla kurgikasvataja ehitas hiigelkasvuhoone

Põllumajandusettevõtja Marek Nermann  tegeleb kurkide kasvatamisega kaheteistkümnendat aastat. Töötamine Soomes kilemajades andis  mõtte ja julguse ka endale kaasaegne kasvuhoone ehitada. Tänavu kevadeks saigi valmis kasvuhoone, mis on mõõtmetelt üks suuremaid sellelaadseid ehitisi Peipsi äärses köögiviljakasvatuspiirkonnas. ?Kasvuhoone pikkus on 70 meetrit ja laius 30 meetrit. Karkass on kaetud Prantsuse firmas toodetud spetsiaalse materjali polükarbonaadiga. Praegu kütan kasvuhoonet gaasiga, hiljem hakkan ehk kasutama puidugraanuleid või midagi muud. Nii kastmist kui ka kütmist juhib arvuti,” rääkis Nermann.

Kurgikasvataja sõnul sai ta poole kasvuhoone ehitamiseks vaja läinud rahast PRIA kaudu. ?Selleks tuli kirjutada projekt, mis vastavate ametnike heakskiidu pälvis. Samuti oli vaja ka pangast laenu võtta. Kokku kulus kasvuhoone rajamiseks ja töölekäivitamiseks veidi üle 2 miljoni krooni. Investeeritud raha tagasi teenimiseks kulub ikka mitu aastat. Minu arvates kurgil Eestis turgu jätkub. Kui tahad edukalt müüa, pead  oskama kvaliteetselt kasvatada. Kvaliteetsele kurgile leidub alati ostja.?

Esimene kurgisaak valmib kevadel. Suvel, mil hind kõige odavam, jäetakse umbes kuune või pooleteisene puhkepaus ja sügiseks, kui hind taas kõrgem, valmib uus saak.

?Kurke turustan ikka värskelt. Selleks teen koostööd hulgiladudega, kusjuures tänavuse saagi müümiseks on suulised kokkulepped juba sõlmitud. Selliste kulutuste juures, mida teinud olen, ei saa juhuslikule ostjale lootma jääda. Niisiis maantee ääres mind kurke müümas ei kohta,” märkis ettevõtja, kelle kasvuhoones saavad tööd ka kohalikud inimesed.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus