Kas selline testimine täidab eesmärki?

Eile alanud kiirtestimine kõigis koolides on tekitanud suure hulga küsimusi. Nimelt said koolid käsu kätte liiga hilja, lausa nädalavahetusel ning ettevalmistusteks aega peaaegu ei jäänudki. Ja näiteks Vaimastvere kool pidi esimese päeva testimisel hakkama saama varem varutud testidega, sest nendeni testid õigeks ajaks ei jõudnudki.
Suurem küsimus on, kas selline testimine täidab lõplikult eesmärgi? Kui potentsiaalselt nakatunud õpilane on juba kooli jõudnud, sõpradega kokku puutunud, mänginud, müranud või rääkinud, on nakkus niikuinii edasi kandunud. Ühes ruumis viibides, mil testi tulemus lõplikult selgub, on nakkus juba liikvele läinud.
Kui õpilane teeb testi kodus, on suurem lootus, et ehk saab positiivse testi korral kohe PCR-testi tegema minna ja kahjud jäävad olemata. Muidugi ei tea kunagi, kelle testi laps hommikul õpetajale näitamiseks toob ja kas testimisel on järgitud kõiki reegleid. Ent tunni ajast võetud aeg testimisega toimetamiseks ei ole kindlasti see, mida õpetajad ja koolijuhid sooviksid. Kool pole ju meditsiiniasutus, kus ilma vastava ettevalmistuseta pedagoog peab oma töökohustuste kõrvalt ka testima, juhendama ja õpilastega koos tulemusi vaatama. Lapsed saadetakse kooli teistel eesmärkidel.
Valitsuse poolelt on siin taaskord möödarääkimisi: vanemad ja koolijuhid ei saanud infot piisavalt kiiresti kätte ja kogu korraldus ning vastutus on taas enda õlult teistele lükatud. Kriisiga toimetamine on jäetud õpetajate hooleks, ilma selgete riigipoolsete sõnumiteta. See hakkab kahjuks juba reegliks saama.

blog comments powered by Disqus