Kas rahapõletamisele tõmmatakse pidurit?

Aastavahetuse ilutulestike ja paugutamise maania tundub Eestimaal pigem kasvavat kui kahanevat. Kui arenenud riikides minnakse järjest enam üle valgus- ja laserefektidele, siis meil tulistatakse raha lihtsalt õhku. On see siis maksumaksja või kellegi teise raha, kuid raha on raha. Rääkimata sellest, et ilutulestik saastab loodust ja hirmutab meie neljajalgseid sõpru.


Lisaks rahapõletamisele on veelgi olulisem kahju, mida aastavahetuse pidustuste ajal võidakse tekitada rakettide ja ilustulestikuga endale või teistele. Traagiline näide pärineb seekordse uue aasta vastuvõtmisest Saku vallast, kus ettevaatamatult teele läkitaud rakett süütas üleriigiliselt nimeka perefirma Nurmiko aiandi hooned ning tegi korvamatut kahju ligi kolmekümne aasta jooksul loodule.

Pärast seda õnnetust kutsuski Nurmiko üks omanikke Reeli Ungerson Facebookis üles inimesi ilutulestikke piirama. Tegelikult on see ettepanek, millele mõned meie kaaskodanikud on kutsunud inimesi üles juba aastaid. Küsimusi polegi niivõrd uusaasta ööl toimuva saluudiga, vaid igaõhtuse (ka päevases) paugutamise ja raketilaskmisega, mis algab viimastel aastatel juba enne jõule.

Kes need inimesed on ja mida ning milleks nad ka jõulude ajal taevasse tulistavad, ei kujuta ette. Kahjuks pole ka senised ettepanekud tõmmata pürotehnika müümine oluliselt kokku, soodsat vastukaja leidnud. Õnneks on vähemalt mõned omavalitsused loobunud uue aasta vastuvõtmisel suurejoonelisest saluudist. Need on jäetud kas ärifirmade pärusmaaks või hoopis igaühe enda huviks, kuidas uut aastat tervitada.

blog comments powered by Disqus