Kas parlament pidanuks presidendi ära valima?

Kairi Pahtmann, magistriõppur Jõgevalt:

“See valimisjant on juba ammu alanud, võib-olla käibki selline naljategemine poliitika juurde, et rahval oleks neid hääletamisi huvitavam vaadata. Parlamendis pillutakse paar päeva killukesi ja tehakse nalja. Nagu mingi lasteaed ? istume seal niisama, kuid ei vali. Varem mõtlesin Savisaarest paremini, kuid nüüd paistab ta olevat äraostetav mees. Ennem oli ta Rüütli presidendiks saamise vastu, nüüd vastupidi. Ei tea, mida Reiljan talle siis lubas, et mees meelt muutis? Oleks ausam, kui kõik parlamendi liikmed hääletaksid ja ei teeks mingeid ühiseid liite. Nüüd oli tulemus juba ette otsustatud. Arvan, et on ausam, kui presidendi valivad valijamehed, siis oleks see nagu rohkem rahva otsustada.”

Irina Kuharskaja, kuduja Mustveest:

“Muidugi oleks parem ja õigem, kui presidendi valiks rahvas, kuid seekord oleks pidanud parlament presidendi ära valima. Meie ju ise valisime Riigikogu liikmed ja nad oleksid pidanud tööd, mitte tsirkust tegema. Poliitikat ma suurt ei taipa ega saa parteidest aru: nad on ju nii ühesugused, kes muudkui liituvad ja parteijuhid teevad oma kokkuleppeid. Minul on kahju, et Ene Ergma kandidaat ei läinud parlamendis läbi, kuigi ta kogus ühe hääle rohkem kui Ilves. Minuealise jaoks pole ka Rüütel vana, kuid oleks rõõmus, kui ka Eestil oleks naispresident. Seepärast, et naine oskab hoida korras oma kodu ja köögi, ta on teiste suhtes meestest hoolivam. Nõnda peaks olema ka riigis, seetõttu tahakski riigitüüri juurde naist.”

Luule Hüdsi, koduperenaine Vana-Jõgeva külast:

“Poliitika on nii peen värk, et minusugune maainimene ei saagi sellest aru. Midagi on aga valesti: parlament ei leia kuidagi ühist keelt, nad muudkui tülitsevad, ja lausa õudne, kuidas käib üksteise materdamine. Mõne koha peal on meil sõnavabadust liiga palju. Mulisetakse, arutatakse, kes kellega käib ja hõõrutakse vastaskandidaatidele vanu asju nina peale. No lõpetagu ükskord ära, sest eks igas peres ole asju, mida ei peaks kõigile kuulutama. Parlament oleks võinud presidendi ikka ära valida, sest ei tea, kas hiljem tulebki mõni targem mees või naine. Kui kõik saadikud ei võtnud hääletussedeleid välja, oli mõlema valimispäeva tulemus juba ette teada. See polnud mingi salajane hääletus, kui nüüd aetakse taga, kes võis selle 65. sedeli võtta.”

Avo Zelinski, endine raadioajakirjanik Jõgevalt:

“Üldiselt peaks presidendi valima parlament, kuid praegusel juhul mitte. Toimub tsirkus, milles nüüd süüdistatakse Reiljanit ja Savisaart. See juurutati meie poliitilisse kultuuri juba viis aastat tagasi. Kui võtta kätte viie aasta tagused ajalehed, siis loeme samadest probleemidest (hääletamisest mitte osavõtmine jm). Tollal õigustasid sellist käitumist aga need, kes praegu süüdistavad Keskerakonda. Nende endi juurutatud poliitilise käitumise mall tehakse neile nüüd tagasi ja jäädaksegi tegema, kui asjad sisuliselt ei muutu. Arvata on, et valijamehed valivad Rüütli. Ilves on küll rahvuselt eestlane, kuid meie kanname ühist kultuuri- ja rahvusmälu juba lapsepõlvest saati kaasas. Seda ei saa raamatutest, selle peab ise läbi elama.”

Andres Pangsepp, traktorist Kaareperest:

“Arvasin, et teisipäeval teises voorus oleks pidanud president ikka kuidagi valitud saama. 64 poolthäält saanud Ilvese kõrval oleks võinud ju olla teinegi kandidaat, kuid paistab, et Ergma ja teised ei tahtnud seda. Telekat olen vaadanud, kuid minul on sellistest jantidest juba villand. Riigikogulaste jorutamine oligi juba ette aimata ning see, et valik läheb valijameeste kätte nagu eelminegi kord. Kes saab aga seal valituks, ei oska ennustada. Arvata võib, et Rahvaliit koos Keskerakonnaga puksivad Rüütli uuesti tagasi. Nüüd jääb presidendivalimisteni veel kolm nädalat ning võitlus ja jant kestab. Jutte käib igasuguseid: mõni räägib, et Reiljan võib tõusta presidendiks, kuid vaevalt, et see läbi läheb.”

Rein Massur, endine traktorist Jõgeva alevikust:

"Kohe kindlasti. Misasja nad seal Riigikogus jokutavad ja aega surnuks löövad. Istuvad seal kõrge palga peal ja said jälle paar päeva lulli lüüa ning teiste üle nalja visata ja keelt teritada. Eks neil seal käi üks keeruline protsess, mille eesotsas on härra Savisaar. Enne ei tahtnud ta presidendiks Rüütlit, nüüd jälle tahab, saa siis nendest meestest ja parteidest aru. Nüüd hakatakse valima valijamehi ja eks selleski kampaanias ole kõva poliitiline mäng sees. Kindlasti käib sellegi juurde kõva mõjutamine, määrimine ja äraostmine. Neid parteisid on praegu liiga palju, parem olgu üks, aga korralik, siis poleks selliseid nääklemisi. Ennem oli ka kaks parteid: teises parteis olid need, kes parteisse ei astunud.”

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus