Kas Jõgeva alevik saab sauna tagasi?

Jõgeva aleviku noortekeskuses toimus esmaspäeva õhtul koosolek Jõgeva aleviku sauna taasavamise võimalustest. Välja oli kuulutatud, et selgitusi jagavad ja küsimustele vastavad Jõgeva abivallavanem Mati Kepp ja Jõgeva valla majandushaldur Toomas Sepp.


Jõgeva aleviku saun, mis kuulub Jõgeva vallale, on seisnud kasutult juba alates selle aasta algusest. Sauna on hallanud nii aastaid tagasi Kuremaa ENVEKO kui ka hiljem aleviku üks korteriühistutest. Varasem Jõgeva vald toetas ettevõtmist viimati 3000 euroga aastas.

Päriselt jõudis alevikurahva ette ainult Toomas Sepp, kes tõdes, et selgitamise ja küsimustele vastamise töö on delegeeritud talle. „Saan vastata neile küsimustele, millele ma oskan vastata,“ ütles ta ise.

Tema peamine positiivne sõnum seisnes selles, et vald Jõgeva alevikus sauna pidama ei hakka. See ei kuulu omavalitsuse põhikirjaliste ülesannete hulka. „Kui huvilised soovivad sauna haldamiseks mittetulundusühingu luua, siis vald on hea meelega nõus seda MTÜ-d rahaliselt toetama,“ ütles Sepp koosolekul.

Ta nimetas alevikurahvale ka võimalikke summasid, mis kuluksid sauna kanalisatsiooni ühendamiseks tsentraalse trassiga ja saunaruumi remondiks. Paraku ei osutunud see tõeks.

Heitvee võib ka pütiga minema viia

Jaanuaris ütles abivallavanem Mati Kepp Vooremaale, et veel ei ole selge, mis see maksma läheb. Kevadel küsiti võimalikuks remondiks hinnapakkumisi. Kui alevikurahvas saunas ringi vaatas, jäi neile mulje, et taasavamiseks on vaja teha palju vähem, kui kevadistes pakkumistes oli kirja pandud.

Nüüd selgus, et aleviku kanalisatsioontrassiga liitumisega on samuti aega ning esialgu võib sauna heitvee ka pütiga minema vedada nagu seni. Kõige peamine on juriidilise keha (ettevõtte, MTÜ või seltsingu) puudumine, kellele Jõgeva vald saaks sauna haldamise usaldada.

Küsimusele, kas siis ei oleks võinud külarahvale varem välja pakkuda, et tehke saunaselts ja majandage sellega ise, vastas abivallavanem Mati Kepp tsiteerides Olari Taali: „„Oleks ma enne nii tark, kui mu naine pärast, oleks kõik asjad korras.“ On ka varem pakutud, aga pole olnud eestvedajat.“

Raha ei ole ega ilmselt ei tule

Toetuse kohta oli abivallavanemal öelda, et raha seal praegu taga ei ole. „Me vaatasime eelarve üle ja kõik valdkonnad peavad kokku tõmbama. Valla eelarve on veel 200 000 miinuses. Oodati remonti ja kevadel küsiti ka hinnapakkumised, aga raha siiani pole. Tuleb olla ettevaatlik ja jätta suurem remont ikkagi tulevikku.

Suur häda on selles, et kui eurorahadega tehti aleviku kanalisatsiooni, jäi viimane jupp sauna ja noortekeskuseni tegemata, sest see ei olnud abikõlbulik. Uus trass on ka pool meetrit kõrgemal ja vajab erilahendust.

Kui vaadata külasaunu, siin nemad toimetavad ise. Saduküla sauna aitas vald remontida. On ka teisi saunu, mis majandavad ise. Jõgeval mitme korteriühistu peale näiteks.

Seal saaks hädapärast hakata ju tegusema ka nii nagu seni, et kogumiskaev viiakse pütiga tühjaks. Selle vastu ei oleks kellelgi midagi,“ lisas Mati Kepp.

Kas Jõgeva alevikku saunaselts tuleb, pole siiski veel üheselt selge. „Vald renti meilt vähemalt ei küsi,“ ütles Vahur Kukk. „Millised on sauna pidamise reaalsed kulud, palju kulub saunakorraga vett ja elektrit ning kas see meile jõukohane on, peab proovima. Praktika on tõe kriteerium,“ lisas ta.

Esialgu tuleb üle vaadata sauna katel. Kui see töökorras on, loodab aleviku rahvas sauna käima saamiseks talgud teha.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus