Karu Karuliina pidas juubelit

Elistvere loomapargis peeti teisipäeval külastajate lemmiku, karu Karuliina kahekümnendat sünnipäeva. Vaatamata pühadeajale, sompus ja vihmasele ilmale ning libedatele teedele tuli sünnipäevast osa saama arvukalt loodusesõpru. Kohale saabusid ka jõuluvanad Ukko ja Urmi, kaasas lahkete inimeste poolt loomapargi asukate jaoks annetatud toidukraam.


Karu Karuliina on ainult õige pisut noorem, kui tema elupaigaks olev Elistvere loomapark. Park avati 1997. aasta augustis, Karuliina sündis 1997. aasta lõpus või 1998. aasta alguses, täpsemalt ei oska keegi öelda. Loomaparki toodi ta igatahes väikese mõmmikuna 1998. aasta kevadel. Nüüd, mil karuneiul juubel lähenemas, otsustas loomapargi rahvas seda pidulikumalt tähistada.

Sünnipäevapidu algas jõuluvanade Ukko ja Urmi ning nende kaaskonna saabumisega. Ukko on juba mitmel aastal jõulude paiku loomapargis külas käinud, teist aastat lõi temaga kampa ka Urmi. Toidukraam, mille nad koos saatjaskonnaga loomaparki toimetasid, oli kogunenud mitmel viisil.

Koguti annetusi

“Osa pärineb mu kodusest keldrist, osa on laste ja lapsevanemate annetatud: panime nimelt Tabivere A ja O kauplusse välja kogumiskasti. Sama poe töötajad lisasid ka omalt poolt üht-teist loomade menüüsse sobivat: leiva- ja saiakrõpse ning juurvilju, millel realiseerimistähtaeg lõppemas. Põllupidajatelt saime aga kaks suurt heinarulli,” selgitas Ukko.

Jõuluvanad ja muud külalised tegid pargis ühise jalutusringi, mille käigus neljajalgsetele maiuspalu jagati. Jänes sai kapsast-porgandit, rebased kala, põdrad vahtravihtu, põhjapõder samblikku jne.

Ka sünnipäevalaps Karuliina sai tähtpäeva puhul kala, aga seekord polnud seda pandud tordi sisse, nagu tänavuse ja mulluse Elistvere kohvikute päeva ajal, vaid peidetud hoopis okstest kokku keeratud palli sisse. Kahjuks polnud Karuliinale eelnevalt selgitatud, et rahva rõõmustamiseks tuleks tal pall kohe laiali lammutada ja kala ära süüa. Nii piirdus karu suurema publiku silme all vaid palli nuusutamisega, lahti harutas ta selle aga alles siis, kui rahvas oli juba loomapargi külastuskeskuse klassituppa Mati Kaalu loomajutte kuulama läinud. Aga mine tea, võib-olla on Karuliina viimase aja lõhehindadega kursis ega julenud sellepärast kala rahva ees välja võtta: viimati tuleb veel kingitust kellegagi jagada…

Heas vormis

Tallinna loomaaia endine direktor Mati Kaal tuli Karuliina sünnipäevale osalt sellepärast, et loomapargi augustikuisele sünnipäevale ta olude sunnil ei jõudnud. Külastuskeskuse klassitoas rääkis ta rahvale oma põnevatest reisidest Tansaania ja Botswana loomaparadiisidesse: seal on ta viimasel ajal käinud Albion Reiside giidina.

Karu Karuliina kohta ütles Mati Kaal, et juubilar on heas vormis ning rõõmustab Elistvere loomapargi külastajaid kindlasti veel kümmekond või enamgi aastat.

“Karud on üpris pikaealised loomad ja võivad kolmekümneselt veel sigimisvõimelisedki olla,” kinnitas Mati Kaal. “Osalt on nad oma pika eluea eest tänu võlgu küll talveune magamise kombele, ent kui karu loomapargis talvel hästi süüa saab, siis pole sellest, kui ta magama ei jää, suurt lugu.”

Mati Kaal nimetas end Elistvere loomapargi ämmaemandaks: kui parki omal ajal rajama hakati, oli Kaal nõumehena abiks. Esialgu oli see Eesti Metsaseltsi, nüüd aga juba aastaid Riigimetsa Majandamise Keskuse hallata.

“Kui varem kummitas pidevalt ressursi nappus, siis nüüd on park jõudsalt edasi arenenud,” tõdes Mati Kaal.

Karuliina sünnipäev näitas, et Elistvere loomapargil on päris palju sõpru. Kõige väiksematele loomasõprade tegi rõõmu ka jõuluvanade saabumine.

“Need on ikka päris jõuluvanad,” ütles üks poiss vaikselt emale.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus