Kartulist sai ronitaim

Eestlasele nii tavapärase kartulitaime puhul oleme harjunud, et selle maapealne osa mõnekümne sentimeetri kõrguseks kasvab. Põltsamaal asuva Anu Foto fotograafi-klienditeenindaja Viive Palgi sõnul jäi neil tööruumis tühjaks üks lilleampel. Kõrvalasuvas kaupluses töötav proua andis head nõu ja soovitas sinna kartuli kasvama panna. Viive Palgi sõnul on sellest kartulist ootamatult saanud “kartul-liaan”, mille mullapealsel osal on praeguseks pikkust juba üle kolme meetri.

Potis oleva tugiposti külge kinni seotuna saavutas lae alla kasvanud kartulitaim pikkuseks 2,30 meetrit, kuid nüüd on uuesti allapoole suunduvale taimele veel ligemale meeter juurde lisandunud. Viive Palgi kodust toodud kartul sai mulda 16. veebruaril. Nüüd käivad paljud Anu Foto kliendid seda üllatavalt pikaks kasvanud kartulitaime vaatamas.

Viive Palgi ütles, et kui kartulit kasvatada soovitanud proua sai möödunud aastal oma suurest nõust, kus kartul kasvas, värske ja väga varase saagina päris korraliku pesakonna kartulit, siis neil ilmselt mingit saaki mugulate näol oodata ei ole, sest taim on kogu oma energiavaru kulutanud maapealse osa kasvatamisele.

Paar õiepunga kartulitaimele küll tuli, kuid lahti need siiski ei läinud. Anu Foto inimeste sõnul nad mingit väetist sellele kartulitaimele pannud ei ole, vaid on seda ainult regulaarselt kastnud. “Ma ei oska seda ju päris kindlalt väita, aga mulle tundub, et mullapealset osa silmas pidades võib tegemist olla Eesti kõigi aegade pikima kartulitaimega,” tõdes Viive Palgi, kes on valmis seda taime kõigile huvilistele näitama.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus