Kartulisaak tõotab tulla hea, kuid hind jääb madalaks

  

Jõgevamaa kartulikasvatajad peavad tänavust saaki heaks, kuid hind jätab kõvasti soovida, nii et osa põllumehi kavatseb kartuli kasvupinda tuleval aastal veelgi vähendada.

Rääbise külas tegutseva Raja Potato OÜ peremehe Ain Aru sõnul alustasid nemad kartulivõtuga ülemöödunud reedel. Esmaspäevase seisuga oli pool saagist üles võetud, kokku kasvatab ettevõte kartulit 47 hektaril. 

Kartul saab koristatud oktoobri keskpaigaks

Raja Potato OÜ põldudel on kasvamas neli keskvalmivat kartulisorti: ‘Varane kollane’, ‘Fontane’, ‘Folva’ ja ‘Milva’. Peremehe hinnangul on senine saagikus olnud umbes 28 tonni hektarilt ja sellist saaki  võib keskpäraseks pidada.

Põllult sõidutatakse kartul hoidlasse ja seal käib juba ka sorteerimine. Saak müüakse pikaajalistele klientidele.

Kevadel pandi kartul maha koos väetisega. Kui palju ostetakse väetist järgmiseks aastaks, selgub pärast seda, kui saak salves ning kartuli eest saadav summa enam-vähem teada. Aru sõnul tuleb kõigepealt sellel aastal kasutatud väetis kinni maksta. Tema kinnitusel pole kartulit võimalik ilma väetiseta kasvatada. Aeg-ajalt on Raja Potato OÜ põllud ka sõnnikut saanud. Ain Aru loodab oktoobri keskpaigaks kogu kartuli koristatud saada.

Hind on madal

Pajusi vallas tegutsev Uuevälja Köögivili OÜ kasvatas kartulit neljal hektaril. Peremehe Slavik Soidiku sõnul andis kartul tänavu hästi välja ja hektarisaagiks kujunes umbes 35 tonni. Samas peremees kartuli hea saagikuse üle rõõmu ei tunne, sest hinnad on all. Seetõttu ei kahetse Soidik, et tal sellel aastal kartuli kasvupind võrreldes mullusega tunduvalt väiksem oli.

Osa kartulist on tema sõnul juba äragi müüdud ja müügiga tegeletakse tõsiselt edasi, sest hind langeb pidevalt. Suurem osa kartulist müüakse hulgiladudele. “Hulgilaod määravad ise hinnad ja kartulikasvatajatel pole midagi öelda,” tõdes Soidik, kes lubas järgmisel aastal kartulit veelgi vähem maha panna.

“Kogu ülesvõetud kartul on praeguseks sorteeritud. Peamiselt oleme hoopis kapsa- ja aedviljakasvatajad,” ütles osaühingu juhataja. 

Ka kapsasaagiga võib rahule jääda

Kapsas annab käesoleval aastal samuti head saaki —  suuremad pead kaaluvad 6-7 kilogrammi. Soidik prognoosib umbes seitsmel hektaril kasvava kapsa kogusaagiks 400-500 tonni. Paraku pole ka kapsal tänavu tõsiseltvõetavat hinda.

Vähesel määral on Uuevälja põldudel kasvamas ka kaalikat. Suuremat rõhku on talus hakatud panema sibula, peterselli, tilli ja küüslaugu kasvatamisele. Neid aedvilju on kasvamas enam kui kümnel hektaril. Küüslauku tasub peremehe hinnangul juba tõsisemalt kasvatada.  Samas pole välistatud, et suurema nõudluse tingimustes ka teised põllumajandustootjad just sellele rõhku panema hakkavad.

Tänavune küüslauk ongi kõik  juba müüdud. Suur osa aedviljadest müüakse Salvestile, samuti Põltsamaa Felixile.

Uuevälja köögiviljakasvatustalu  põldudel kasvava koristamiseks kulub veel umbes kuu.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus