Kartulipanekuks on ülim aeg

“Ülim aeg on kartul maha panna. Muld on soe ja oodata ei maksa, sest mullas on vähe niiskust. Kartul tuleb üles alles kolme nädala jooksul ja loodame, et siis on ilmad soojad,” rääkis Jõgeva Sordiaretuse Instituudi (SAI) meristeemgrupi juhataja Ilmar Polli.

Eile alustaski Jõgeva Sordiaretuse Instituut supereliitpaljundusseemne mahapanekuga. Kümnele hektarile pannakse 5-7 kartulisorti, näiteks Ando, Anti, Ants, Piret, Maret, Sarme jne.

Kartulipanekuks sobib ka alanud nädal

OÜ Seemnekartul pani oma kartuli maha lumesajus ehk juba eelmisel neljapäeval.

“Kui kartul maha pannakse, siis tuleks vaod ka kohe kinni ajada. Kuid midagi ei ole katki, kui kartulipanekuga alustatakse alles selle nädala keskel,” teatas Jõgeva SAI kartuliaretaja Aide Tsahkna.

Vanarahva tarkuse järgi on kartulipanekuks õige aeg siis, kui toomingas õitseb. Toomingas hakkas aga tänavu õitsema juba paar nädalat tagasi. Umbes sellel ajal või isegi varem panid mugulad mulda varase kartuli kasvatajad.

“Kartulikasvatus koondub üksikute suuremate kasvatajate kätte ja neil on olemas vastav tehnika, mis on tänapäeval kallis ja mida ei tasu väikestel kasvatajatel soetada. Kartulit on mõtet kasvatada endale, naabrile ja ka külale, kuid mitte rohkem,” märkis üle neljakümne aasta sellega tegelnud Endel Sööt.

Ka tema on aastatega kartulikasvatuspinda vähendanud. Kui parematel aegadel kasvas kartul viiel, kaheksal ja isegi kümnel hektaril, siis tänavu pani Endel Sööt kartuli maha ainult ühele hektarile.

“Kartuli asemele panen vaarika. Turg on kindlam ja vaarikas ei ole ka nii töömahukas,” lisas ta.

Üks Jõgevamaa suurkasvataja, OÜ Hansukartul juhataja ja omanik Hans Tamm paneb tänavu kartuli maha 55 hektarile ehk sama palju kui möödunud aastalgi. Kartulipanekuga alustas Hans Tamm eelmisel nädalal ja selle nädala lõpuks peaks see töö lõpetatud saama. Peamiselt kasvatatakse sorte «Folva» ja «Nilva», kuid on ka muud.

OÜ Torma Tuhlis juhataja Kalev Tähepõld teatas, et pani kartuli kümmekonnale hektarile maha juba üle-eelmisel nädalal. Sortidest kasvatab ta «Folvat», «Berberit» ja «Varajast Kollast».

Küsimusele, millised on «Folva» eelised, vastas Kalev Tähepõld, et see on õhukese koorega, peaaegu ilma silmadeta ja ka hea maitsega. Ka saaki annab «Folva» piisavalt ja on seega ideaalne turukartul.

Kartuli hind oluliselt ei tõuse

Kalev Tähepõld müüb kartulit Ida-Virumaa kauplustele ja sööklatele.

Endel Sööt ei usu, et Euroopa Liidus hakkab kartuli hind tõusma, pigem jääb see samale tasemele, kuid tema arvates võivad kallimaks minna kartulist valmistatud tooted.

Reedel maksis üks kilogramm kartulit Jõgeva turul 3,50 krooni.

Toidukartuli kasvatamiseks teatavasti euroliidus toetust ei maksta, küll aga saavad seda seemnekartuli kasvatajad ja mahepõllumajandusega tegelejad.

RAIVO SIHVER

blog comments powered by Disqus