Nagu hiljutisel Tähetunnilgi, pälvis Jõgeva Gümnaasiumi kooliteater Liblikapüüdja ka Tuulelastel peapreemia, ainult et seekord seda kellegagi jagamata. Tunnustus tuli kooliteatri noorema, põhiliselt teise klassi õpilastest koosneva trupi esitatud lavastus “Siis, kui käisin lasteaias…”.
Lavastuse sünd sai alguse sellest, et Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur avastas kasinasti paar nädalat enne luulepäevi Tartust Apollo raamatupoe riiulist Wimbergi mittemidagiütleva kujundusega luulekogu “Kärppsed” (just nii Wimberg pealkirja sõnastanud ongi!) ning sealt seest autori vabavärsivormi valatud lasteaiamälestused. Kuigi Lianne ise pole päevagi sellises asutuses viibinud, tabas tema eksimatu vaist ära selle, kui intensiivselt see tekst iga lasteaias käinut ja isegi mittekäinut kõnetab ning kui täpse ja värvika pildi see annab lapse n-ö sotsialiseerumise algusest.
Veelgi geniaalsem liigutus oli lasta täiskasvanu vaatevinklist kirjutatud teksti algus ja lõpp ette kanda tõepoolest täiskasvanul ? abiturient Kait Koppelil ? ülejäänud jutt aga pista vaevalt lasteaiaeast välja kasvanute ? teise klassi laste ? suhu. Nende esituses muutus niigi naljakas tekst võõritusefekti läbi (kujutage ette teise klassi lapsi kõnelemas kosmoselaeva dekonstrueerimisest kui esimesest demokraatiakogemusest ning kompoti kompenseerivast efektist!) veelgi naljakamaks.
“Sellise teksti leidmist võib nimetada õnnelikuks juhuseks, aga selleks, et õnnelik juhus sind külastaks, pead sa selleks ka valmis olema,” arvas Tuulelaste ?üriisse ehk Nõukotta kuulunud näitleja-lavastaja Andrus Vaarik. “Liblikapüüdja lavastuses on tänuväärsele materjalile leitud adekvaatne ja samas kooliteatri piire avardav vorm. Sellist asja mängides saavad lapsed aru, et teater ei pea üldse olema seotud mingite kaugete ja kõrgete asjadega, vaid võib sündida ka täiesti loomulikul viisil neile hästi tuttava argielu pinnalt.”
Kassid ja pääsukesed
Tuulelaste paremate lavastuste kohta ütles Vaarik, et tegelikult on tal neid raske analüüsida.
“Kui sulle meeldis ja sa elamuse said, mis sa siis ikka enam mölised,” ütles Andrus Vaarik. “Iseasi, kui tunned, et saaksid omaenda kogemuse pinnalt sellist nõu anda, mis aitaks tegijatel tegemisest veel suuremat mõnu saada.”
Peale peapreemia saanud Liblikapüüdja lasteaialoo liigitas Vaarik “lahkamatute” lavastuste hulka Kolga Keskkooli Kohal-olijate lavastuse “Kus Egiptimaa…” ja Varstu kooliteatri Kõgõkogo lavastuse “Alleaa. Kallermaa”. Mõlemad trupid pälvisid Nõukojalt laureaaditiitli. Kahe lavastuse ühisjooneks oli see, et mõlemad käsitlesid pereelu, aga mitte inimeste oma. Kolga lavastuses toimetas vahva pääsupere, Varstu omas kassiema kahe kiisutüdrukuga. Nagu Liblikapüüdja noorema trupi näitlejadki, õpivad ka kiisupiigad Gerda Mändmaa ja Laura Männiste alles teises klassis, aga tunnevad ennast huumorielemendis kui kalad vees. Publikul olid nende etteaste ajal silmadki naerust märjad.
“Huumoritaju on neil endal sünnipäraselt paigas, minu asi oli ainult kontrollida, et neil tekst peas oleks,” ütles Varstu Kõgõkogo juhendaja Lea Mändmets.
Teisele klassile Lea tegelikult ühtegi tundi ei anna, aga näinud Gerdat ja Laurat ükskord tantsimas, tabas ta ära nende näitlejaande. Pärast südikat etteastet Tuulelastel tundus uskumatuna, et vaid kaks päeva varem olid tüdrukud esinemise ajal teksti sassi ajanud, lavalt jalga lasknud ning tagasi polnud tulnudki. Aga just nii see Lea Mändmetsa sõnul oli.
Jõgeval klappis aga kõik kenasti.
Huumor ja hardus
Andrus Vaariku sõnul käsitletigi Tuulelastel luulepäevade teemat ? koduteemat ? eri võtmetes: nii humoorikalt kui ka tõsihardalt.
“Tase oli ebaühtlane, aga see, et ka algajamad tulla julgesid, pole tegelikult halb: siit õpitakse palju,” ütles Andrus Vaarik.
Teine Nõukoja liige, teatri- ja lastesõbralik tohtrihärra Kalle Piiskoppel leidis aga, et Tuulelaste etendused olid justkui tükati hoolikamaltki tehtud kui Tähetunni omad. Lianne Saage-Vahuri sõnul on selles väites oma loogika.
“Gümnasisti võid veel kohusetundele või muudele argumentidele rõhudes laval luulet lugema panna, aga puberteetikutega tuleb midagi välja ainult siis, kui ta tõesti tahab teha seda teha,” ütles Lianne.
Parimaks naisnäitlejaks tunnistati Tuulelastel Triin Rand Kolga Keskkoolist ja parimaks meesnäitlejaks Kristjan Pint Liblikapüüdja nooremast rühmast. Parima isamaalise lavastuse eripreemia sai Torma Kooli draamaring OFF (juhendaja Ülle Säälik), parima sotsiaalse lavastuse eripreemia Kehra Keskkooli Lunaatikud, ansamblipreemia Liblikapüüdja vanem rühm, debüüdipreemia Lasnamäe Üldgümnaasiumi näitering ET ja Esku-Kamari Kooli näitering (juhendajad Jane Müllerson ja Reet Madisson) ning näitleja eripreemia Liisa Saaremäe Saaremaa Ühisgümnaasiumi trupist Kreputlased ja Helina Sternhof Aseri Keskkooli näiteringist.
RIINA MÄGI