Kantkülas avatakse söödatehas

Pro Grupp Invest avab 19. märtsil Torma vallas Kantkülas täisautomaatse söödatehase, kus alustatakse käesoleval nädalal ka tootmisega. Tehasekompleks koosneb söödatehasest koos laoruumi ja kontoriplokiga, 12 000tonnise mahutavusega punkerhoidlast, kuivatist ja sorteerist. Söödatehas läks maksma üle kaheksa miljoni euro. 


Pro Grupp Invest valis Torma vallas paikneva Kantküla uue söödatehase asukohaks erinevatel  põhjustel. “Söödatootmisel on põhiliseks komponendiks teravili, mida Jõgevamaa põldudel rohkesti kasvatatakse. Olulise osa teraviljast ostame koristusajal põllult märjana ja selle oskusliku kuivatamisega tagame söödatehasele kõrge kvaliteediga toorme. Kohavalikul mängis olulist rolli seegi, et tehase lähemas ja kaugemas ümbruses tegutseb märkimisväärne osa suuremaid loomasöödatarbijaid,“ ütles tehase juhataja Leonid Dulub.

Tema sõnul on nüüd Kantkülas võimalik toota sööta kõikidele looma- ja linnuliikidele, kuid alguses keskendutakse siiski ainult veiste ja sigade söötadele. “Kõrge kvaliteediga lõpptoodang tuleb jahu või graanulite kujul, kliendi soovil ka purustatud graanulitena. Enamiku toodangust plaanime vedada klientidele puhur-kallur autodega, keskmise suurusega farmidele pakume sööta ka suurtes kottides. Samuti pakendame suurtesse kottidesse ka vasika- ja põrsatoidu. Lähitulevikus paigaldatakse tehasesse 25kiloste pakendite liin. Esimeses järgus plaanime söötasid turustada Eestis, seejärel liigume Läti suunas ning kindlasti ei ole välistatud tulevikus konteineritega müük kaugematesse maadesse.“ 

Kompaktne ja moodne 

Kantküla söödatehase tootmisvõimsus on 20 tonni tunnis, mis tähendab, et kuus on võimalik toota 10 000 tonni jõusööta. Leonid Dulubi sõnul on Kantküla söödatehas väga kompaktne ja moodne, kindlasti Baltimaade üks efektiivsemaid, kus põhieesmärgiks on toota kvaliteetset sööta minimaalse tööjõuga. “Tehast juhib operaator, laborant analüüsib ja vastutab sissetuleva toorme ja väljamineva sööda kvaliteedi eest, mina söödatehase juhatajana suhtlen klientidega ja vastutan toorme sisseostu ning jõusööda müügi eest. Lisaks veel autojuhid, sest osa söödast veab Pro Grupp oma autodega,“ rääkis ta.

Söödatehase töötajatest on pooled Torma valla elanikud.“Kantküla kompleksi rajamise idee tekkis investoritel juba 2010. aastal, kuid kopp läks maasse alles 2014. aasta aprillis. Kompleksi esimene etapp valmis juuli lõpuks, siis olid olemas punkerhoidla, kuivati ja sorteer. Teise etapi ehk söödatehase ehitusega alustasime augusti lõpus, kui valasime hoone betoonaluse. Tehas valmis jõuludeks ning viimased paar kuud oleme tegelenud häälestamisega.”

Kompleksi seadmed pärinevad Saksa Petkuselt ja Hollandi jõusöödaseadmete tootjalt Wynveen Ottevangerilt, kes on selles valdkonnas Euroopas juhtival positsioonil. 

Oskusteave Hollandist

Pro Grupi Kantküla söödatehase meeskond ise söödaretsepte ei koosta, vaid kasutab selleks professionaalset partnerit Hollandist, firmast De Heus. Tegemist on enam kui saja-aastase ajaloo ja teadmiste-kogemuste pagasiga ettevõttega, kes tegutseb rohkem kui 40 riigis üle maailma. De Heusi põhitegevusalaks on jõusööda ja premiksi tootmine ja turustamine. Nende meeskonda kuulub üle 2500 töötaja ja eelmisel aastal müüdi toodangut üle maailma enam kui 10 miljonit tonni. 

Tugevaid tegijaid jagub

Pro Grupi jaoks on tegemist väga tugeva koostööpartneriga, kelle nõuandeid saab usaldada ja teadmisi rakendada.

Leonid Dulubi sõnul on Eesti söödaturul tugev konkurents. “Tugevaid tegijaid jagub, näiteks söödatehas Viljandis või Eestis populaarsust kogunud mobiilsed söödamikserid, kuid eeskätt  keskendume nendele lehma- ja seakasvatajatele, kes veel ise sööta kokku segavad. Proovime tõestada, et majanduslikult on kasulikum tarbida Pro Grupi sööta, mis on parima hinna-kvaliteedi suhtega, tagab kõrgema söödaväärinduse ja väiksema täiendsööda kulu.“

Dulub teadis öelda, et Kantküla söödatehasega sarnase tehnoloogiaga tehased on kohe-kohe valmimas Poolas ning idanaabritel Moskva külje all. “Erasektori investeeringud ei jõua maapiirkondadesse kuigi sageli. Seda silmas pidades on hea meel, et uus söödatehas otsustati rajada just Torma valda,“ ütles Torma vallavolikogu esimees Ülvi Nool.

Alates 23. märtsist on tehas huvilistele avatud. Selleks on tarvis aeg eelnevalt kokku leppida, kontaktid leiab ettevõtte veebilehelt www.progrupp.ee

Pro Grupi Kantküla söödatehas 

*Läks maksma rohkem kui kaheksa miljonit eurot

*Osa raha saadi toetusena maaelu arengukava meetmest 1.6.1

*Olulise osa moodustas laen Nordea pangast

*Lisaks investorite omafinantseering

*Kompleks asub ühe hektari suurusel territooriumil

*Tehasehoone kõrgus maapinnast on 33,5 meetrit

*Söödatootmine on kontsentreeritud pinnale suurusega  18x15x33,5 meetrit

*Peatöövõtja Mapri OÜ

*Projekteerija Viljandi Metall

*Seadmete müüja ja pigaldaja Agriland OÜ

*Oma panuse andis ka Kane Metall AS

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus