Kamaris avatakse laupäeval külaväravad

Ülemöödunud aastal sai teoks üleriigiline maapiirkondasid puudutav üritus “Avatud külaväravad.” Tookord osales sellel ettevõtmisel igast maakonnast üks küla. Jõgevamaad esindas Kamari küla Põltsamaa vallast. Kamari rahvale see üritus väga meeldis ja seetõttu otsustasid nad samasuguse ürituse ka sellel suvel teoks teha. Kamari seltsimaja perenaine ja laupäeval, 2. augustil teokssaava ürituse korraldaja Vaike Niklus lausus, et nad küsisid Kodukandi ühenduse juhtidelt järele, kas nad sellist ürituse nimetust ning selle kujundust ka tänavu kasutada tohivad ning said vastava nõusoleku.

Vaike Nikluse sõnul korraldatakse südapäeval Kamaris algaval üritusel esmalt matk, kus huvilised saavad endale kaardi, millel on ära näidatud teatud punktid, kus toimuvad erinevad tegevused. Nii on võimalus üritusest osavõtjatel vibu ja püssi lasta ning vikatiga niita. Samuti on võimalik külastada Kamari külas tegutsevaid ettevõtteid. Osalejad saavad näha ja kuulda, kuidas valmivad kümblustünnid, millist mööblit Kamaris valmistatakse ning kuidas läheb sinna alles hiljuti ümber kolinud linnukasvatajatel. Ettevõtted sellel päeval ei tööta, ent kohal on nende esindajad, kes inimestele infot jagavad. Töötavad ka õpitoad, kus lastel on võimalik joonistada Kamari Haridusseltsi liikme Ines Kuuse juhendamisel. Rita Kaasiku juhendamisel õpitakse valmistama külmkapi magneteid ning näputööd õpetavad tegema Marje Aigro ja Evi Rohtla. Eelmisel korral osutus väga populaarseks õpetuseks vabastav hingamine, mida ka sellel korral tuleb juhendama Maria Pruus.

Et meelitada Kamaris toimuvale üritusele osalema ka rohkem meesterahvaid, korraldatakse Kamari seltsimaja õuel õllejoomise võistlus, kus võistlus ei käi siiski mitte kiiruse peale teatud koguse õllejoomises, vaid osalejatel tuleb hoopis topsidesse valatud erinevad õllesordid ära tunda. Omanäolise võistlusena tuleb aga saagida puidust kindla laiusega  klotse, kus võistlus käib selle peale, kes oskab kõige täpsemalt etteantud laiusega klotsi silma järgi hinnates pikast puust välja saagida. Saagimine toimub kahemehe ehk sulle-mulle saega.

Veel on huvilistel võimalus tutvuda ka Põltsamaa piirkonna naiste näputööna valminud rahvarõivastega, kus üks vastavas koolitusprojektis osalenud rahvarõivaste õmbleja oli korraldaja Vaike Niklus Kamarist. Tema sõnul soovisid Põltsamaa piirkonna naiste valmistatud rahvarõivaste näituse väljapanemist Kamari elanikud, kes teadsid seda, et Vaike küll sellisel koolitusel osales, kuid nad pole naiste töö tulemusena valminud rahvarõivaid veel näinud. Kamari seltsimajas on samal ajal viimast päeva üleval Põltsamaa kunstiseltsi maalinäitus “15.-19. sajandi koopiad”. Kamaris toimuv erinevate ettevõtmiste rohke päev lõpeb meelelahutusprogrammiga.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus