Kamari palkmajameister plaanib tootmist laiendada

Kamaris suvemaju valmistava ettevõtte Durego OÜ juhataja Egon Kuke sõnul tuleb tootmist tulevikule mõeldes  t 10-15 protsendi võrra suurendada. Sellise stsenaariumi teostumine tähendaks praegusele kolmele töötajale kahe täiendava kätepaari lisandumist.

Tootmispinda praeguseks tegevuseks jätkub. Kui aga juhtub, et mullu valminud maja kitsaks peaks jääma, tuleb tootmishoonega ühe katuse all paiknev ladu kuhugi ümber kolida ja vabaneval pinnal tootmistegevust laiendada. Tegelikult on firmale kuuluval kinnistul veel piisavalt ruumi, et seal laopinda suurendada.

Tootmist alustati kasinates tingimustes

Firma asutati 2006. aasta suvel. Egon Kukk ise oli varem selle tööga kokku puutunud ja seetõttu tahtis ta samas valdkonnas  jätkata. Tootmise alustamine sai võimalikuks tänu Saksa koostööpartnerile, kes nõustus investeerima. Firma põhineb Egon Kuke sõnul sajaprotsendiliselt Saksa kapitalil.

Tegelikult taheti ettevõte rajada Põltsamaale, sest linnas oli tol hetkel lihtsam tööjõudu leida. Paraku polnud aga Põltsamaal selleks sobivat kohta. Õnneks oli ettevõttest väga huvitatud Põltsamaa vallavanem Toivo Tõnson ja  tema abiga leiti sobilik krunt Kamari külas.

Eelmisel aastal valmis firmal uus tootmishoone. Alustati kahe inimesega, praegu on töölisi kolm.

Töötajad oskavad kõike

Üks kolmest töötajast on õrnemast soost ja juhataja sõnul on just tema teha olulisemad tööoperatsioonid, näiteks majakeste seinaprusside freesimine. Duregos ei tee inimesed päevade kaupa ainult ühe tööpingi juures üht operatsiooni, vaid teevad kõike. Järjekorras teeme kõik tööoperatsioonid läbi ning kõige lõpuks pakime koos majade detailid,” rääkis ettevõtte juhataja. Pakkimine on tema kinnitusel kõige olulisem tööoperatsioon, sest peab hoolega jälgima, et komplektist midagi puudu ei jääks.

Suvemaju toodetakse nii põhimudelite järgi kui ka eritellimuste alusel. Majakesi valmistatakse kuusepuidust. Uksed-aknad ostetakse teistelt tootjatelt, sest neid ise teha pole mõtet.  Iga kuu saadetakse teele üks koorem ehk 15-20   suvemajakomplekti.

Kuut tüüpi majakesi

Kõige väiksema maja mõõdud on 2×2 meetrit ja kõige suuremal 3,5×3,5 meetrit. Pidevalt on tootmises kuus erinevat tüüpi majakest. Keskmise suurusega suvemaja hind jääb 25 000-30 000 krooni piiresse. Tüüpmudelite järgi suudetakse päevas valmistada kaks-kolm maja, eritellimuse puhul võib ühe maja valmistamisele kuluda terve päev.

Peame oma töö plaanima nii, et kuu jooksul autokoorem suvemaju valmiks. Kui põhimudelite järgi valmivaid majakesi ostetakse peamiselt suvel, siis eritellimuse järgi toodetavate majade kõrgaeg on aprillist juulini ja septembrist novembrini.

Just äsja anti tellimus, kus soovitakse kahe ruumiga majakest pinnaga 2,5×5,4 meetrit.”

Eestis pole aiamajakesi tutvustatud

Enamik suvemajadest turustatakse Saksamaal, vähemal määral Rootsis ja mujal. Ka Eestis on Kamaris valmistatavate suvemajade vastu huvi tuntud, ent konkreetse tehinguni pole siiani veel jõutud. Tegelikult on Durego majakesi Eestis seni väga vähe reklaamitud. Esimene reklaam flaierite näol jõudis Põltsamaa, Paide ja Türi kanti alles tänavu aprillis.

Juhataja sõnul võiks kaaluda reklaamimist ka turismiettevõtjatele, kuid praeguse töötajate hulga ja tellimuste mahu juures pole tegelikult võimalik rohkem toota. Väikese töötajate arvuga ettevõttel on see eelis, et puhkusegraafikut ei pea pikalt ette planeerima, vaid puhatakse siis, kui ilmad tõesti ilusad on. Suvine osa puhkusest kasutatakse tavaliselt juulis ja augustis ning talvine jõulude ajal.

Firmajuhi sõnul on neil hetkel tootmistegevus tasakaalus ning pole tarvis muretseda. Eritellimused siiski kuigipalju tavapärast töörütmi muudavad, ent laos on nii palju põhimudelite järgi valmistatud maju reservis, et jõutakse ka n-ö juhuslike klientide soovid rahuldada.

OÜ Durego mullune aastakäive oli 3,5 miljonit krooni ning aastas valmistatakse umbes 200 suvemaja.

Kamaris valmistatakse 12 erinevat tüüpi suvemaju

*Pidevalt on töös kuus erinevat tüüpi majakesi

*Töötajad suudavad valmis teha 15-20 maja kuus ehk ühe autokoorma jagu

*Aastas valmib umbes 200 majakest

*Suurem osa toodetust müüakse Saksamaal, vähem Rootsis ja mujal

*Kõige väiksema maja suuruseks on 2×2 meetrit

*Kõige suurema maja pind on 3,5×3,5 meetrit

*Valmistatakse ka kahe ruumiga majakest suuruses 2,5×5,4 meetrit.

iii

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus