Kamari linnukasvandus ärkab taas ellu

Omal ajal oli Kamaris tegutsenud Sakala tõulinnukasvatussovhoos üle Eesti tuntud. Nüüd on kaks noort meest sealsele linnukasvandusele taas eluvaimu sisse puhumas ja juba järgmise aasta märtsis peaksid haudejaamahoones taas tibud munadest kooruma hakkama.

Viljandimaalt Saarepeedilt pärit firma Tomrent omanik Marek Tanvald tunnistas, et hoidis koos kolleegi Toomas Tarniga sellel nukrana seisval hoonetekompleksil juba ammu silma peal. Suvel võttis ta ühendust Põltsamaa valla maa- ja keskkonnanõuniku Ain Valuga, kes aitas Tomrendi omanikel  end Kamaris asuva linnukasvatuskompleksi probleemidega kurssi viia.

Selleks ajaks oli teada, et kompleksi eelmine omanik on pankrotistunud ja hooned lähevad pankrotivarana müüki. Mõistagi ei tekkinud Tanvaldil ja Tarnil huvi haudejaama ja lindlate ostmise vastu n-ö tühjalt kohalt, vaid nad tegelevad praegu tibude ja noorkanadega Viljandimaal Holstres. Sealsest haudejaamast tuleb praegu aastas 50-60 000 tibu, ettevõtlike meeste eesmärgid on aga suuremad.

Paari kuu eest peeti oksjon, kus Kamari linnukasvatuskompleks tervikuna müügile pandi ning Tomrent sai selle enda valdusse 4. novembril. Olukord hoonetes oli esialgu masendav, kuid mitmenädalase tegutsemise tulemusena on haudejaam seest täiesti puhas ja selle katus remonditud. Kevadel on plaanis kõigepealt hoonete ümbrus korda teha. 


Loodavad pehmele talvele
Marek Tanvaldi sõnul on haudejaama plaanitud 120 000 munakohta. Suurem osa tibudest müüakse Lätti, kus ettevõttel on koostööpartner. Osa jääb oma tegevuse arendamiseks. Kompleksi on kavas rajada sugulindude lindla, tavalindlad ja väike lihatööstus.

Juba lähipäevil hakatakse haudejaamale uusi aknaid panema.   Marek Tanvald avaldas lootust, et ilmad niipea väga külmaks ei lähe, sest aknaid saab paigaldada kuni 10 miinuskraadiga. Omanikud ei oska täpselt prognoosida, kui palju ehitus-remonditööd talve jooksul ära teha jõutakse. Niipea, kui aknad ette saavad, asutakse paigaldama küttesüsteemi. Katel tarnitakse Poolast ning haudemasinad Belgiast. Haudemasinaid tuleb üles panema ja häälestama firma esindaja. Seejärel tuleb taotleda tegutsemisluba veterinaarametilt.  Kui kõik plaanipäraselt sujub,  peaksid esimesed tibud juba märtsi lõpus kooruma.
 
Järgmisteks jõuludeks pardi- või hanepraad
Esimesed sugulindude tibud peaksid Kamarisse kohale jõudma Hollandist, firmast Novogen. Läti koostööpartnerid loodavad saada edaspidi Kamarist umbes 30 000 tibu kuus. Enne jõule peaksid need kogused suuremad olema ja aastaseks müügikoguseks kujuneb ilmselt ca 500 000 tibu.

Lisaks kanatibudele on firmal plaanis hakata kasvatama ka parte ja hanesid. Pardid tuuakse sisse munade või tibudena. Parditibusid saab tuua Tšehhist ja hanetibusid Saksamaalt. Hanesid ja parte hakatakse kasvatama eraldi hoonetes,  kanatibudega nad kokku puutuma ei hakka.

Plaanis on hakata müügiks pakkuma stressivabades tingimustes kasvatatud lindude liha — linde hakatakse ka hoonetest välja laskma. Marek Tanvald lubas, et  järgmisteks jõuludeks saab juba  praeks osta nende firmas kasvatatud hanesid ja parte.  Mune Kamaris tootma ei hakata, ehkki vähesel määral on neid võimalik sealt osta, sest ebastandardsed haudemunad prakeeritakse välja.
Tööle võetakse eelkõige kohalikke

Kevadel pannakse suuremat rõhku tibude müümisele eraklientidele. Marek Tanvaldi sõnul on viimasel ajal huvi nii munakana- kui broileritibude ostmise vastu suurenenud. Koduaedadesse ehitatakse väikesi soojustatud kuute, kus oma pere tarbeks munakanu kasvatatakse.
Marek Tanvaldi kinnitusel peaks tulevaks hilissuveks vähemalt pooltes kompleksi kuuluvatest hoonetest elu juba käima. Kui tootmine kavandatud mahus algab, leiab haudejaamas ja lindlates tööd üle kahekümne inimese. Päris mitmed kohalikud elanikud on juba huvi tundnud, mis teoksil, ja endised linnukasvatajad on rääkinud oma kunagistest töödest ja tegemistest. Ettevõtja usub, et Kamaris leidub veel mitmeid inimesi, kes on varasemas Sakala tõulinnukasvanduses töötanud, ja ka neid, kes niisugust tööd teha soovivad. Marek Tanvald  kinnitas, et tööle võetakse eelkõige kohalikke inimesi. Kui näiteks talvel pakane ja kõrged hanged, on kaugelt kohale tulekuga raskusi, kohapealt tullakse aga ikka tööle . Ta lisas, et  temal on kodunt Kamarisse kõigest 49 kilomeetrit ja ta loodab kuuel päeval nädalas kohale tulla.  Samas ei välista ta võimalust, et asub edaspidi Põltsamaa kanti elama.
 
Liiguvad edasi tasa ja targu
Kamari linnukasvatuskompleksi käivitamiseks firma laenu võtta ei kavatse. Tanvaldi sõnul püüavad nad oma tegevuses edasi liikuda tasa ja targu. Pole mõtet võtta suurt laenukoormat, nii et  hiljem laenu tagasimaksmise tõttu töötajatele palkade maksmisel raskusi võib tekkida. Linnukasvatuskompleksis tööd soovijad peaksid olema valmis maikuu lõpus tööle asuma. Haudejaam alustab praeguse plaani kohaselt küll tegevust märtsis, kuid esialgu püüavad omanikud seal oma jõududega hakkama saada. Liiati pole inimestel terve tööpäeva jooksul midagi teha, sest sinna paigaldatavad seadmed töötavad automaatrežiimil. Kui seadmete töös peaks tõrge tulema, jõuab signaal selle kohta Marek Tanvaldi telefonile. Selleks puhuks, kui elekter kaduma peaks, on firmal olemas oma jõujaam.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus