Kamari järvel läks veelauaspordiks

Lastekaitsepäeval ja ametliku rannahooaja alguse puhul avati eile Põltsamaa külje all Kamari paisjärvel moodne veelauakeskus. Avamistseremooniat ei toimunud, küll aga said veelauasõidu harrastajad teha vastavatud rajal esimesed tiirud. Keskusesse võivad tulla kõik, vanusest hoolimata. Piisab sportlikust hasardist ja huvist.


Pilt, mis järvel avaneb, on Joel Pärle sõnul nagu Hollywoodi filmis ja tõotab tulla veelgi ägedam. Paigaldatud on kahemastiline kaabel, milline on ka paljudes teistes veelauakeskustes Eestis. Tegemist on haruldase suure ringkaabliga, mis teeb sõidu täpselt nii pikaks, kui sõitjal jaksu on.
Kamari järvel ujuvad erksavärvilised õhuga täidetud takistused ja batuudid. Rannal on moodsad mastid ja trossid.

Kuu teises pooles täies mahus avatud

„Oleme jäänud avamise ja tarnetega natuke jänni, ent seda me muuta ei saanud,“ oli ettevõtmise tegevjuht natuke murelik, kuid samas optimistlik ja lootusrikas. „Kuu teises pooles oleme täies mahus avatud. Kui peab soodsat suveilma, ei näe ma põhjust, miks inimesed ei peaks meie juurde jõudma.“
Rajale lastakse esmajärjekorras hooajapileti soetanud sõitjad, sest neid pole vaja instrueerida ning nad oskavad sõita. Koolitamisega praegu veel tegeleda ei jõuta, sest suure kaabli hooldustööd on lõpufaasis. Pärle kinnitas, et tegelikult on kõik oodatud, kes sõita soovivad ja oskavad. „Piletimuret pole ja kui on soovi, saab osta hooajapileti, aga ka hinnakirja alusel päeva- ja tunnipileti.“
Väiksemas mahus võetaksegi huvilisi vastu 15. juunini, sealt edasi kutsutakse keskusesse juba suuremaid gruppe. Kui on tegemist päris algajatega, siis peaks tulekust natuke varem teada andma. „Kui eelnev sõidukogemus on olemas, laheneb kõik väga kähku. Igav kellelgi ei hakka.“
Tore on seegi, et ka külm ilm ei takista sõitu, sest rentida saab kalipsosid. Tegemist on spetsiaalse kostüümiga, mida meresõitjad jahtidel ja lainelaudadel keha soojas hoidmiseks kasutavad.
Aga kes külma ja märga ei pelga, saab hoo sisse ujumisriietes. Mis puutub vanusepiirangusse, siis seda samuti pole. Pargis võttis näiteks sõidu ette härra, kellel vanust üle 70. Ta tegi esimesed katsetused ja jäi asjaga väga rahule. „Eelkõige jõuab meie juurde aktiivne inimene ja tegevust jagub ka neile, kes pole veelauaspordiga kunagi tegelenud.

Esimesed testsõidud läinud aasta novembris

Esimesed testsõidud tehti möödunud aasta novembris, kui järvel oli juba jäägi peal. Kaabli paigaldamisega tegeles firma Snow and Wakeboard solutions LLC.
Siim Ustav, kes töötab selles vallas juba viis aastat ja on sama kaua paigaldanud kaableid, selgitas, et kogu spordiala ja hobi on alguse saanud mootorpaadi taga veesuuskadega sõitmisest.
Sealt pärinevad ka paljud veelauaspordis kasutatavad terminid ja mõisted.
„Olen olnud selle ala instruktor ja näinud kõrvalt, kuidas ala on arenenud. Veepargis on vaja täita ohutusnõudeid ehk siis kasutada vesti ja kiivrit. Masinaoperaator on alati juures, jälgib ja vajadusel sekkub. Kindlasti ei ole tegemist nii riskantse atraktsiooniga, nagu näiteks mõnes lõbustuspargis. Turvavarustus on siin alati seljas ja vette kukkumine pole nii valus.
Karta pole vaja, ent inimesel võiks endal olla tahe ja valmisolek proovida. Kui arvestada instruktori juhendamist, saab sellega igaüks hakkama. Alati ei pea sõitma veelauaga, mille peal peab püsti olema. Võib sõita põlvelauaga, kus ollakse peal põlvili ja on igatpidi ohutu.“
Ustav kinnitas, et radade paigaldus on praegu lõpetatud. Küll käib töö edasi batuudipargis, kus on käimas testperiood. Saab juba sõita, kuid tegeletakse väikese lisaseadistamisega, et sõit saaks veelgi sujuvam ja parem.
Arvata on, et veelauasport muutub üha populaarsemaks. Seda juba seetõttu, et lähitulevikus on kavas võtta see ala olümpiamängude kavva. Pole siis imestada, kui esimesed selle spordiala kõvemad tegijad Eestis alustavad ja treenivad just Põltsamaa ümbruses Kamari järvel.

INDREK SARAPUU

blog comments powered by Disqus