Kaltsiit müüs mullu rekordkoguse killustikku

 

Pajusi vallas Kalana karjääris killustiku tootmisega tegelev aktsiaselts Kaltsiit jõudis möödunud aastal oma tegevusaja kõige suurema toodanguni, milleks oli ligi 600 000 tonni valmiskillustikku.

Omaaegse Pajusi kolhoosi abitootmisest võrsunud ettevõtte tegevjuhina töötab kümnendat kuud mitmetes ehitusvaldkondades oma teadmisi ja oskusi rakendanud Raivo Lehiste.

Raivo Lehiste töötas enne Kaltsiiti tööle asumist viimased kaheksa aastat ehitusnõunikuna Põltsamaa vallavalitsuses. “Kui AS Kaltsiit kuulutas välja konkursi uue tegevjuhi leidmiseks, soovitati minulgi sellel osaleda. Juhatasin omal ajal majandis betoonijaoskonda, nii teadsin killustiku tootmisest  mõndagi juba varem. Seetõttu nõustusin kandideerima ja osutusingi sobivaks,” rääkis ta. 

Uus tehnika

Lehiste sõnul läks tal sisselamine uude ametisse kiiresti. “Minu eelkäija Eeri Lassi eestvedamisel on sellest ettevõttest kujunenud väga hästi toimiv ja stabiilselt tugev firma. Mõistagi tuleb edasise arengu huvides nii tootmisel kui ka kvaliteedil pidevalt silma peal hoida. Eelmisel aastal jõudsime oma tegevusaastate kõige suurema toodanguni — 600 000 tonni valmiskillustikku müüsime ka kõik ära. Põhiliselt läks see Tartusse ja Lõuna-Eestisse ja veidi ka Eestimaa põhjapoolsematesse piirkondadesse. Meie turg sõltub ka veo kaugusest ja on teatud piir, millest kaugemale pole ökonoomne killustikku vedada.”

Möödunud aastal investeeris Kaltsiit märkimisväärselt ka masinapargi uuendamisse. “Ostsime suure karjäärikalluri ja ekskavaatori. Kevadel varusime teise sõela, mille paigaldasime purustussõlme, et toota kvaliteetsemalt. Killustiku tootmisel tuleb olulist tähelepanu pöörata peenosiste sisaldusele. Kui kõige peenema killustiku sisaldus on madal, tuleb toodang kvaliteetne. Samuti on oluline ka sõelumise kiirus,” rääkis Raivo Lehiste.

Kaltsiidi tegevjuht märkis, et paekivi, millest killustikku toodetakse, on erinevates karjäärides üsna erineva kvaliteediga. “Mõnel pool on paekivi võrdlemisi suure savisisaldusega, teisal on põhjaveetase väga kõrge. Põhjaveetasemest madalamalt ei tohi kaevandada. Meie karjääri kivi on aga igati hea kõva kivi.” 

Peab kaht kauplust

Kaltsiidis töötab praegu 42 inimest. “Oskuslikud töökäed on põhimõtteliselt alati teretulnud. Praegu on meil aga tööjõud olemas, kedagi juurde võtta ei tarvitse,” ütles Raivo Lehiste.

“AS Kaltsiit on meie piirkonnas üks arvestatavamaid tööandjaid. Lisaks põhitööle tegeleb ettevõte ka kaubandusega. Kaltsiidile kuuluvad kaks meie vallas asuvat kauplust, milles müüakse nii toidu- kui ka esmatarbekaupu. Ka oma poe olemasolu on lahendus inimeste igapäevaste muredele. Firmal on hea koostöö kohaliku omavalitsuse ja Pisisaare kooliga. Märkimata ei saa jätta sedagi, et vallale laekub ettevõttest maavaramaksu,” rääkis Pajusi vallavanem Reet Alev.

“Mõistagi oleme Kaltsiidiga konkurendid. Meie firmade vahel on aga alati korrektsed suhted olnud. Tean Raivo Lehistet hästi ja usun, et ta saab firma juhtimisega hakkama. Küllap tuleb aga Kaltsiidil praeguses majandusolukorras kokku puutuda samade probleemidega, mis teistelgi sama tegevusalaga ettevõtetel,” avaldas arvamust Põltsamaa vallas killustiku tootmisega tegeleva OÜ Põltsamaa Graniit juhataja Hendrik Allsaar. 

JAAN LUKAS

 

blog comments powered by Disqus