Kalevipoja päev ja kooli sünnipäev tõid rahva Saarele

Üritus algas koolikellaga koolimaja ruumides. Enamasti olid kohale saabunud kooli eakamad vilistlased, sekka ka nooremaid, paari aasta taguseid vilistlasi. Viimane lend Saare kooli lõpetas kolme aasta eest, tänavu lõpetas neist osa gümnaasiumi ning teine osa ametikooli.

Hea sõnaga meenutati Marika Kütti, kes tänavu kevadel lõpetas Hugo Treffneri Gümnaasiumi kuldmedaliga. Viimane kuues klass jäi viimasele koolidirektorile Merike Vahtramäele eriliselt silma. Enamik endistest õpilastest jätkas kooliteed Palamusel ning esimesse klassigi astutakse Palamusele. Voorele on õppima asunud vaid kümmekond last.

Kõik Saare kooli õpetajad on endale töö leidnud või ärateenitult asunud pensionipõlve pidama. Viivi Lani peab endiselt ametit koolimajas, mitte küll õpetajana, vaid muuseumi juhatajana. Teised on palgal kas Palal või Voorel või mujal. Kokkutuleku eestvedajateks olid Viivi Lani, Maret Kajaste ja Merike Vahtramäe.

Kontserdil esinesid Halliku Maanaiste Seltsi lauljad, kohalikud tantsijad, etlejad ning hõbekõrid (Kaitlyn Merila, Käthi Kivi, Kadi Tamm, Janelle Koort). Toimus ka ühislaulmine ning seejärel said sõna vilistlased.

Kanadast Torontost saatis omalt poolt kirja kooli vilistlane Ilmar Värk, kelle isa oli ka 27 aastat vallasekretär. Sel ajal sai teoks uue koolimaja ehitamine kogu vallarahva toel. Ilmar Värk toetas ka kooli kokkutulekut.

Vilistlaste jutust jäi kõlama, et kooli sulgemine oli valla poolt vale samm. Vald oleks suutnud kindlasti kahte kooli üleval pidada. Leiti, et kooli sulgemine toob endaga kaasa külaelu hääbumise, sest ega lapsed pole nõus kell kuus hommikul üles tulema ning kooli minema. On ju küla kella kaheksast hommikul poole viieni õhtul vaikne. Laste kilkeid ei ole kuulda.

Kalevipoja päev

Päeva alguses toimusid rammukatsumised. Esmalt poomivõitlus, mille võitis Siim. Kaasa lõid veel teisedki, tuntumatest tegijatest ka Taavi Pirk ning Veikko Täär, kes tutvustas end Kalevipojana. Ka pisikesed ringijooksvad sortsid proovisid jõudu. Kiviviskes tuli kivi kahe jala vahelt läbi visata. Võitjad viskasid mõlemad kivid ühte auku. Kohtunikud püüdsid võitja kindlaks teha “hobusekaikaveoga”, aga seegi ei andnud tulemusi, mistõttu jäigi võitja välja selgitamata. Lapsi ja naisi kive viskama ei pandud.

Vallavalitsuse esindajad jagasid Kaunis Kodu 2004 konkursi võitjatele auhindu. Tiitliga kaasnes tänukiri ning mastivimpel, kokku oli neli auhinnasaajat.

Esinesid Pala-Alatskivi rahvatantsijad ning Assikvere Haridusseltsi näitlejad pakkusid silmailu oma külajandiga. Kella kuue paiku algas simman ansambliga K3, soovijad said samal ajal minna Saarejärve äärde etendust kaema.

Omapärane kontserdikava

Õhtul kella kümne paiku esinesid õed Anu ja Triinu Taul, pakkudes tantsumuusikale vaheldust rahvamuusika näol. Õekesed sõitsid kohale erinevatest laagritest.

“Torupilliga alustasime me sellepärast, et meie isa on torupillimeister. Seetõttu on traditsiooniks, et iga esinemise alguses tuleb ka törts torupillimuusikat. Üks osa on mulgikeelseid kodukohast pärit laule, teine osa mulgi autorite sulest, millele mu õde on viisid teinud ning kolmas osa lauludest on minu õe kirjutatud,” rääkis Triinu Taul kontserdikavast.

“See ongi minu põhirepertuaar ning sellest ma laulangi. Tuleb leida oma suund ja stiil, mida teha. Väljas esinemine nõuab oma kava. Võtsin kavva mustlaslugusid ning natuke kiiremaid laule. Siin oli ka peomeeleolus seltskond, kes enam ei jaksa lauluteksti süveneda, siis on vaja särtsu,” kommenteeris Anu Taul.

Õed tulevad teinekordki siia tagasi. “Pean tunnistama, et olen siin väga vähe liikunud ja peaks rohkem käima ning uurima Kalevipojaga seotud kuulsaid paiku,” sõnas Anu Taul. Triinu on varem käinud Saare mõisas ning Saare järve ääres.

BIRGIT KASTEPÕLD

blog comments powered by Disqus