Kalevipoja muuseum sai kunstiteose eeposekangelasest

 

Saare vallas Kääpal asuvale Kalevipoja muuseumile annetati Venemaal elanud ja töötanud eesti rahvusest kunstniku Alfred Oja maal “Kalevipoja tagasitulek Pihkvast”. Töö autor on eesti rahvuseepost tutvustava sarja eest pälvinud tunnustuse ka maailmanäitusel.

Alfred Oja sündis 1924. aastal Venemaal Kirovi oblastis Oparinos. “Tema vanemad pärinesid Võrumaalt ja isa luges lastele Kalevipoega ette. Küllap nii kujuneski välja hilisem huvi meie rahvuseepose sündmustiku jäädvustamise vastu kunstis,” rääkis Kalevipoja muuseumi juhataja Ulvi Tamm.

“Haruldase töö annetasid meile Alfred Oja sugulased Olga ja Kalju Junus, kes on ka varem muuseumi külastanud,” lisas ta. Tamme sõnul töötas Alfred Oja kunstniku ja õppejõu-professorina Penzas ja tema loomingu moodustavad akvarellid, litograafid, skulptuurid ja tööd teisteltki kujutava kunsti aladelt.

Eesti juurtega kunstniku tehtud Kalevipoja teemalist sarja tunnustati üleliidulisel kunstinäitusel hõbe- ja 1958. aastal Brüsselis maailmanäitusel pronksmedaliga. Ojale on omistatud nii Vene Nõukogude Sotsialistliku Vabariigi kui Venemaa Föderatsiooni teenelise kunstniku aunimetus. Alfred Oja kunstiteoseid on eksponeeritud mitmetes riikides, Eestis olid need esmakordselt näitusel 1957. aastal. Alfred Oja suri aastal 2000.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus