Kalevipoja Koda paistab nüüd läbi kollase akna

Pühapäeval avati Mustvee vallas Kääpa külas SA Kalevipoja Koja mäekünkal National Geographicu kollane aken, mis võimaldab tuua veelgi suuremat tähelepanu kultuuriloolisele ja põnevale turismiobjektile.

Jaan Lukas

Tseremoonial lõikasid National Geographicu kollase akna avamisel lindi SA Jõgevamaa arendus-ja ettevõtluskeskus turismiarendusjuht Eveli Jürgenson, Jõgevamaa Koostöökoja projektijuht Kaire Kaasik ja SA Kalevipoja Koda juhataja Annika Oras. Vajalikud ehitustööd akna valmistamiseks tegi ettevõtja Indrek Õim.
„Akna paigaldamise idee tekkis seoses Kalevipoja muuseumi reoveerimisega. Mitmed turistid koostavad reisimarsruute läbi kollaste akendega paikade. Küllap jõutakse nüüd senisest sagedamini Kalevipoja muuseumisse. Kollase akna juures on ka rahvuseepost „Kalevipoeg“ tutvustav infotahvel,“ ütles Annika Oras.

Neljas aken Jõgevamaal

„Tore, et avamisele palju inimesi tuli. Ja hea, et vihm sündmuseks järgi jäi,“ arvas Eveli Jürgenson, kes on ka projekti „Jõgevamaa Kultuuritee“ eestvedaja. Annika Oras kinkis Eveli Jürgensonile raamatu „Jõgevamaa pildialbum“ Johannes Haava ja teiste MTÜ Piltijad liikmete ja nende koostööpartnerite fotodega.
Jõgevamaa Koostöökoja kauaaegne tegevjuht ja tänane Jõgeva abivallavanem Aive Tamm märkis, et Kalevipoja Koja territooriumil avatud kollane aken on Jõgevamaal arvult neljas. Teised kollased aknad asuvad Peipsi järve rannas Mustvees, Adavere lähistel Mandri-Eesti keskpunktis ja Kuremaa tuuliku juures.
„Iga aken räägib oma loo, mõne kõrval paikneb ajalooline hoone, mõne juurest avaneb kaunis loodusvaade,“ lausus ta.
„Kääpal avatud kollasest aknast paistab väga ilus loodus,“ arvas Ülo Alatskivilt. „Olen Kääpal teinud ekskursioone venekeelsetele turismigruppidele. Kalevipoja vastu tuntakse tõsist huvi ja soovitakse seda lugeda ka eesti keeles. Küllap uudistatakse nüüd hoolega ka kollast akent,“ arvas Mustvee valla elanik Eleonora Salus, kes tegutseb ka giidina.
„Väga populaarne on National Geographicu aken Mustvees Peipsi rannikul. Suurepärane kohavalik on ka Kääpa kollasel aknal, mille avamisega tähistasime Mustvee valla kolmandat aastapäeva,“ ütles Mustvee kultuurikeskuse juhataja Laidi Zalekešina.
„Künkalt, kus kollane aken paikneb, avaneb kaunis ja huvitav vaade,“ ütles Palamuse muuseumi direktor Arne Tegelmann.

Idee on pärit Hollandist

Kollaste akende puhul on tegu rahvusvahelise koostööprojektiga „Elu kahe maailma piiril“, mis on algatatud Lõuna-Eesti Leaderi tegevusgruppide ja ajakirja National Geographic Eesti poolt.
Idee sai alguse Hollandist, kus maastikule paigaldatud akende eesmärk oli juhtida külastajate tähelepanu paikadele, mis jutustavad kõige paremini piirkonna lugu. Hollandit külastades saab seal täna läbi kollase akna vaadata UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvaid paiku.
Projekti eesmärk on tugevdada piirkonna identiteeti, tuua piirkonnale tuntust ja külastajaid ning turundada seda nii sise- kui ka välisturistile.
Kollase akna avamisel Kääpal mängis torupilli pärimusmuusik Merike Paberits.
„Olen mänginud erinevatel tseremooniatel. Kollase akna avamisel musitseerisin esimest korda. Sündmus oli rõõmsameelne ja nii valisin ka lustlikumad viisid,“ ütles ta.

blog comments powered by Disqus