Kalevipoja Kala- ja veefestivali külastab Peipsi järve suurim laev

 

Laupäeval toimuval Kalevipoja Kala- ja veefestivalil möödub sündmuse viieaastaseks saamise puhul  toimumispaigast Kasepääl pidulikult Peipsi  kõige esinduslikum laev  Koidula.

iii

Eeposekangelasele pühendatud festival kestab hommikust öötundideni.       

Festivali tuleb tervitama Peipsi järve suurim veesõiduk -32 meetri pikune ja 7 meetri laiune reisiparvlaev Koidula, mis mahutab viiskümmend inimest ning sõidutab iga päev reisijaid Piirissaarele. „Laeva saabumine festivalimelust kihava Kasepää ranniku lähedale on sümboolseks tunnustuseks Peipsi äärsete elanike töökusele ja märguandeks selle piirkonna arenguvõimalustele ja vajadusele ehitada kiiresti valmis kaasaegsed sadamad,” ütles sündmuse peakorraldaja Aivar Kokk.

„Festivalil pakutakse nii värsket kui ka suitsukala, samuti Võrtsjärve suitsuangerjaid. Toitlustajatelt on grillitud kala ja kalasupid,” ütles laada korraldaja Kersti Kurvits sihtasutusest Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus. Peipsi Kalanduspiirkonna Arendajate Kogu juhatuse esimehe Urmas Pirgi sõnul rikastavad seekordse kalalaada kaubavalikut esmakordselt ka vähid, mille püüdsid Vasknarvas asuva osaühingu Peipus töölised. „Nagu varemgi, on ka tänavusel laadal oma kalatoodetega väärikalt esindatud osaühing Peipsi Kalatööstus Kasepää vallast ja osaühing Latikas Tartumaalt Mehikoormast,” ütles Pirk.

Kokku võib osaleda üle 150 kaupmehe

Söödavatest kaupadest tuuakse laadale peale kala ka köögivilju ning aiasaadusi.

„Rohelise ja värske kraami kasvatajad on eriti oodatud. Samuti tulevad aga müügile suitsuvorst ja -sink ning Saaremaal küpsetatud leivad ja saiad. Käsitöötoodetest on traditsiooniliselt esindatud punutised, kaltsuvaibad, kudumid, ehted ja palju muud. Näiteks Eesti Posti vahendusel jõuavad laadale mitmesuguses  suuruses jalatsid — nn rahvuspapud, mis on kaunistatud viie erineva rahvusliku mustri motiiviga. Müügil on ka rahvusliku mustriga sokid.

Jõgeva maavalitsuse infotelgist saab osta hiljuti trükivalgust näinud Jõgevamaa esindusraamatut
Suurematest Jõgevamaa ettevõtetest osalevad Siimusti Keraamika ja AS Rewool Jõgevalt,” rääkis Kersti Kurvits. Ta märkis, et laupäevase seisuga oli laadale registreerunud 120 kauplejat, kuid kogemused näitavad, et paar-kolmkümmend müüjat panevad end kirja vahetult enne festivali.

Selgub parim kalasupp

Peipsi Kalanduspiirkonna Arendajate Kogu eestvedamisel saab festivalil teoks konkurss Kalevipoja Kalasupp 2009. „Osalema oodatakse nii harrastus- kui ka kutselisi kokkasid suppidega, mis keedetud Peipist või väikejärvedest püütud kaladest. Supi võib valmis keeta laadaplatsil või anumates kohale tuua. Hindamiseks  tuleb tuua vähemalt viis liitrit suppi. Arendajate Kogu infotelgis ootab mitmete  valdkondade esindajatest koosnev zhürii suppe alates kella 13. Maitsvaim Kalevipoja kalasupp kuulutakse välja kell 15,” ütles Peipsi Kalanduspiirkonna  Arendajate Kogu juhatuse esimees Urmas Pirk.

Seenioride nooruslikud tantsud

Tänavuse festivali kultuuriprogrammi teeb  ainulaadseks päev varem Jõgeval alanud Eesti I Seeniortantsupäevadel osalejate esinemine. Esmalt tantsivad Soome, Läti, Tallinna, Viisi, Hiiumaa, Rapla, Lääne-Virumaa ja Kanepi seeniortantsijad staadionil. Õhtupoolikul algab aga Peipsi järve äärsel pealaval Seeniortantsijate Kaldapidu. Tantsuürituse on Peipsi kaldale seadnud Jõgeva kultuurikeskuse juhataja Airit Rütter.

Pidu kestab öötundideni  

Kasepää valla kultuuritöötaja Margit Kingsepa sõnul saab  festivalil kaasa elada ka Põltsamaa Linnaorkestri, Torma kapelli, Palamuse line-tantsijate ja Mustvee Kultuurikeskuse tantsutüdrukute esinemisele. Õhtuse kontserdi juhatab aga sisse ansambel „Laisad poisid”, kes esitab mitmete tuntud kirjanike tekstidele loodud laule, mille viisid on teinud Aivar Kokk. Seejärel esineb järgmisel aastal 50 aasta juubelit tähistav ansambel Laine. Tantsuks mängib ansambel „Pasadena”. Alates südaööst kuni pühapäeva esimeste tundideni pakub Peipsi rannikule kogunenud rahvale  meelelahutust diskor Imre Mihhailov.

„Viiendat korda peetav Kalevipoja Kala- ja Veefestival on meie valla rahvarohkeim sündmus, mis on siinse piirkonna tuntuks teinud. Festivali korraldamisele aitavad suuresti kaasa paljud vallaelanikud.  Et vaatamata keerulistele majandusoludele sponsoreid jätkub, on võimalus festivali ikka tasuta nautida,” ütles Kasepää vallavanem Jüri Vooder. 

iii

JAAN LUKAS   

blog comments powered by Disqus