Kaksikõdesid Birgit ja Britta Kaselat on suusaradadel segi aetud

Eestis spordis on silma paistnud mitmed kaksikud – purjetajad Tõnu ja Toomas Tõniste, ujujad Triin ja Berit Aljand, iluvõimlejad Viktoria ja Olga Bogdanova. Sellesse loetellu mahuvad ka kaksikõdedest suusatajad, Jõgeva põhikooli õpilased, Birgit ja Britta Kasela.


Mitmekülgsete huvidega neiud on saavutanud edu teistelgi spordialadel. Heledate juuste ja siniste silmadega Birgit ja Britta Kasela rääkisid, et lähedased, sõbrad ja tuttavad teevad neil mõistagi vahet, kuid mõnikord on juhtunud ka segiajamisi. Näiteks kui üks õde starti läheb, on talle öeldud, et sina juba võistlesid. Sõitnud aga on hoopis teine õde.

“Tegelikult pole me aga ainsad kaksikutest noorema põlvkonna suusatajad. Järvamaal, Ambla spordiklubis, treenivad Kaidy ja Keidy Kaasiku, keda peame praegusel ajal ka oma suuremateks konkurentideks,” ütles Birgit.

Alustasid Tartu suusaklubis

Mõlemad kaksikute paarid olid tugevad rivaalid ka hiljuti Järvamaal Valgehobusemäel peetud Eesti noorte meistrivõistlustel murdmaasuusatamises, kus individuaalvõistlustel tuli Birgit seitsmendaks ja Britta üheksandaks. Teatesõidus võitsid hõbemedali Birgit ja Britta Kasela koos Kerstin Ojaveega. Eesti noorte meistrivõistlustel kergejõustikus on nad samuti saavutanud koos Kadi-Liis Viiariga teatejooksus teise koha.

“Eks sihiks Valgehobusemäel oli ikkagi kuldmedal. Kukkumine takistas selle saamist,” ütles Birgit.

Jaanuaris peetud Swedbanki ja Hawaii Expressi kolmandal osavõistlusel said Birgit ja Britta Kasela U16 vanuseklassis kolmanda ja neljanda koha. Veel osalesid nad Eesti meistrivõistlustel Jõulumäel U18 vanuseklassis, kus saavutasid kuuenda koha.

Kaksikõed Kaselad on sündinud 2001. aastal, mis oli Eesti suusaspordiajaloole tähendusrikas aasta. Just siis võitis Andrus Veerpalu maailmameistrivõistlused.

Tõsisemalt hakkasid tüdrukud suusatamist harrastama neli-viis aastat tagasi. “Jõgevamaal toona veel kõige nüüdisaegsemaid treeningtingimusi polnud. Nii astusime Tartu suusaklubi liikmeks. Treeningud toimuvad ennekõike kunstlumeradadel Tähtveres ja ka Lähte terviseradadel. Nüüd, mil suusakeskus valminud Põltsamaal, Kuningamäel, käime ka seal harjutamas. Ilusa talveilmaga saame mõned suusaringid teha Jõgeval oma kodumaja läheduses nn KEK-i linnaosas,” rääkisid tütarlapsed.

“Treeningutel on ennekõike tugevnenud meie vastupidavus ja arenenud tehnika,” lisasid nad.

Tehnika osas on tütarlastel ka omad eelistused – Brittale meeldib rohkem klassikaline stiil, Birgitile uisusamm.

Häid tulemusi ka teistel aladel

Birgit ja Britta Kasela treeneriks Tartu suusaklubis on liikumis- ja sporditeaduste magister Allar Kivil, kes on selle klubi treener 1998. aastast ja ühtlasi Tartu Ülikooli suusatamisõpetaja.

Noorte tippspordis osalemist on soosinud Jõgeva põhikooli kehalise kasvatuse õpetaja Piret Koll ning Ailer Mõtsar Jõu ja Tervise Seltsist.

Suusaneidudel on väärikaid tulemusi ka teistelgi spordialadel. Birgit Kasela võitis 2013. aastal oma vanuseklassis spordiklubi Ramm võistlejana Eesti meistrivõistlused sumos. Umbes samal ajal võistles ta ka sumovõistlustel Ukrainas, Volõõnia oblasti keskuses, Lutskis. Veel on Birgit ja Britta olnud edukad Jõgeva pargijooksudel, J. Strabovski mälestusjooksul, mihklipäeva 5 silla jooksul, Rapla Selveri suurjooksul, Emumäe jooksul, Tartu sügisjooksul ja Jõgeva rahvajooksul.

“Sport on üsna kulukas ajaviide. Näiteks on märkimisväärselt kulukad suusad. Seni on meid kõige rohkem toetanud vanemad, kes meid kaks korda nädalas treeningutele Tartusse ja võistlustele sõidutavad. Tõsine vajadus on ka sponsorite järele,” rääkisid tütarlapsed.

Birgit ja Britta märkisid, et toitudest lubavad nad endale mõõdukates kogustes kõike. “Vahel võib abi olla ka spordijookidest. Meie neid aga ei eelista,” laususid nad.

Sportlikel õdedel on kordaminekuid ka kultuuri vallas. Nii võitsid nad Jõgeva põhikooli ansambli koosseisus esikoha Jõgevamaa vokaalansamblite võistlustel ja kolmanda koha Alo Mattiiseni muusikapäevadel.

Tütarlaste järgmiseks suuremaks võimaluseks on jõuda Eesti noorte meistrivõistlustel individuaalsõidus medalile.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus