Kaks ühes ehk kümnes ja esimene suvekool Põltsamaal

Puhkpillimuusika suvekooli kaks vahetust ehk kaks nädalat seljataga ning pärast nädalast hingetõmbeaega olid taas Põltsamaa muusikakooli uksed valla noortele muusikutele üle terve Eestimaa. Sellest esmaspäevast alustati kümnendat aastat järjest keelpillimängijate suvekooliga ning samal ajal ka esimese kitarristide suvekooliga.

Tihedad päevad ja palju kontserte

Teisipäevaks olid mõlemad suvekoolid täishoo sisse saanud. Igast ruumist kostis muusikat. Samal ajal, kui saalis juhatas “vägesid” ehk keelpillimängijate suurt orkestrit Põltsamaa õpetaja Hiie Taks, olid mitmes klassiruumis erinevate õpetajate juures kitarristidel käsil individuaaltunnid.

“Eile hommikul olid koridorid küll veel segaduses kitarriste täis. Pole ka ime, meie maja ju selline sopiline,” ütles Põltsamaa muusikakooli direktor Anne Kaus, kes nagu ikka, koordineerib ka seekordse suvelaagri tegevust.

Kitarriõpilased leidsid õiged klassid ja kohad siiski õige kähku üles, teistel oli asi juba enamasti tuttav. Tunni- ja päevaplaanid on kõikidel teada. “Kõige tähtsam ongi, et algus saaks kohe raamidesse,” leidis Anne Kaus. Nädalasse pidi ju mahtuma ju õige palju ja seepärast tulid ka päevaplaanid tihedad.

Proovide vahel vaid pisikesed puhkepausid, pisut pikem vaheaeg lõunasöögiks – nii käis tõsine töö kuni õhtuni välja. Pärastlõunasele ühisorkestri proovidele järgnesid mitmesuguste gruppide ja ansamblite harjutused, vaba lava esinemised jne. Laagrilistest enestest moodustatud juhtgrupp üritas võimalikult huvitavalt ära sisustada selle aja, mis pilliharjutustest ja õhtustest kontsertidest üle jäi.

Kontsertide poolest oli aga seekordne suvekool eriliselt rikas. Neid oli igal õhtul, mõnel koguni kaks – kuulati teisi ja astuti publiku ette ise. Esimese päeva õhtul näitasid oma mänguoskust suvekooli õpetajad. Teisipäeva õhtul andis kirikus kontserdi kitarriduo Kristo Käo-Kuldar Kudu, mõlemad on ühtlasi ka kitarristide suvekooli õpetajad.

Kolmapäeval oli Lossi restoranis võimalus kuulata Tiit Petersoni (kitarr) ja Maano Männit (viiul). Neljapäeval andsid kirikus kontserdi juba suvekooli enda solistid ja ansamblid ning selle järel kuulati Ranna restoranis Robert Jürjendali ja Tallinna Vanalinna muusikamaja kitarristuudio esinemist. Eile õhtul astusid aga kirikus kontserdiga publiku ette suvekooli kitarristid.

Osalejaid on kahes suvekoolis Hiiumaast Ida-Virumaani ja Tallinnast Võrumaani. Õpetajate seas on nö vanu tegijaid kui ka päris uusi, kelle hulgas ka Tarvastu Muusika- ja Kunstikooli õpetaja Margit Haamer. Marju Villak ja Anne Ilves aga on Põltsamaa muusikakooli vilistlased ning suvekoolid omal ajal õpilastena ise kaasa teinud.

Uudne repertuaar ja Eesti rekordi sünd

“Reedeõhtuse kirikukontserdiga peaks sündima ilmselt Eesti rekord, sest seni pole küll teada, et rohkem kui neljakümnest kitarristist koosnev orkester oleks kusagil esinenud, 25 – 30 on olnud kõige suurem koosseis küll,” ennustasid kitarriõpetajad Kristo Käo ja Kuldar Kudu teisipäeva hommikupoolikul.

Õhtul andsid nad ise juba kirikus linnarahvale kontserdi, astudes duona üles esimest korda. Tuleb tunnistada ka, et see on ilmselt Eestimaa esimene kitarriduo, kus mõlemad mängijad on muusikalise kõrgharidusega. Ühtlasi on mõlemad mehed ka Eesti Kitarriseltsi eestvedajad. Nemad võivad kinnitada ka, et viimasel ajal on noorte seas kitarrimängu vastu huvi tunduvalt tõusnud.

“Instrumendikoolitus ja muusikahariduse süsteem on aga huvi kasvule jalgu jäänud,” leiavad mehed, tunnistades, et nn õpetamise õpetust antakse seni veel Eestis vähe, mis tähendab, et muusikalise hariduse andmisel on seni peetud olulisteks pigem solistide ja esinejate koolitust kui õpetajate väljakoolitamist.

Et aga Põltsamaal otsustati kitarrimängijate suvekooliga algust teha, on igati teretulnud. Mõtte algataja oli siinse muusikakooli kitarriõpetaja Peep Peterson, kes koos Peeter Printsiga on Põltsamaa muusikakooli kitarriõpetajad ning muidugi ka ühed suvekooli õpetajatest. Kokku on kitarriõpetajaid suvekoolis kuus, lisaks eespool nimetatutele veel Aet Mikli ja Marek Talts. Kui Aet, Kuldar, Kristo ja Peep õpetavad klassikalist kitarri, siis Peeter ja Marek seevastu d?äss-poppi.

Selle üle, et keelpillimängijate suvekool ka kitarristid oma hõlma alla on võtnud, on viimastel põhjust erilist heameelt tunda, sest nii langevad korraldusmured ära ja õpetajad võivad ennast täielikult sisulisele tegevusele pühendada.

Keelpillimängijate suvekooli õpetajad võivad seevastu kinnitada, et tänu kitarristidega ühinemisele muutus tunduvalt mitmekesisemaks ka repertuaar. On huvitavam nii õppida kui ka õpetada. Kitarrid, viiulid, vioolad, t?ellod, löökriistad – on palju võimalusi uuteks värvinguteks ja kombinatsioonideks. Tänane lõppkontsert tõotab igatahes väga põnevaks kujuneda.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus