Kaks päeva Jõgeval, laulurahva kodus

Jõgeva gümnaasiumis peeti möödunud reedel ja laupäeval meeleolukat muusikapidu: seitsmeteistkümnendat korda võistlesid seal Eesti tugevamad koolinoorte vokaalansamblid. Teist aastat tegid nende kõrval konkursil kaasa kuni 26 aastased ansamblilauljad. Peapreemiaga lahkusid seekord Jõgevalt uustulnukad, Tallinna 21. kooli segaansambli liikmed.

 

Olles peaaegu kõigil seitsmeteistkümnel aastal Alo-päevade ajal saalis istunud, julgen kinnitada, et sellest sündmusest ei ole võimalik tüdineda, sest noorte laulurõõm ja andekus on lõputud ning juhendajate entusiasm ja seadetegijate nutikus niisamuti. Lisaks puhtalt laulmisele on sellel konkursil aga hinnas oskus laulu esitamine minietenduseks muuta. Tänavugi toodi publiku ette sel viisil nii hardaid hetki kui ka kodanikutundest kantud sõnumit, nii koomuskit kui ka stseene põnevusfilmist.

Ühed paremad šõumehed olid seekord Paide ühisgümnaasiumi meesansambli Unistajad liikmed. Küsimusele, kuidas nende vaimukad minietendused sünnivad, vastasid Timo Mäeots, Karl Tipp, Fred Lausvee ja Kauro Tafitšuk, et kõigepealt pakuvad nemad ideed välja ja siis viskab juhendaja Anne Rikberg pooled neist, pehmelt öeldes prügikasti ning seda väga proosalisel põhjusel: kui kõik šõuideed käiku lasta, siis laulmiseks aega ei jääkski.

Paide ühisgümnaasiumi muusikaõpetaja Anne Rikberg ise tunnistas, et tema roll erineb veidi tavalise juhendaja rollist, sest laulud valib ansamblile selle “aju” Timo Mäeots ja tema teeb valmis ka seaded. Mis on tihtipeale nii rasked, et võtavad õpetaja ohkama.

“Aga päris ilma õpetaja Rikbergita see asi meil ei toimi,” tunnistasid poisid. “Tema on nagu aednik, kes meile väetist peale raputab.”

Üksnes šõu ei veena

Osa Unistajatest on koos laulnud juba kuus aastat, osa vähem. Praegu elavad kaks ansambli liiget juba Tallinnas, ent nädalavahetusel leiavad nad aega ikka Paidesse tulla, et sõpradega koos laulda. Ja Suur Kõrv, keda üksnes šõuga ei veena, tunnistas Unistajate laulutaseme gümnaasiumiastme nn esimese laureaadi tiitli vääriliseks.

Ansamblis laulmine annabki tihti sõbrad kogu eluks. Seda kinnitasid ka Paldiski gümnaasiumi vilistlaste segaansambli Sirjelind liikmed, kes kuus aastat tagasi lahkusid Jõgevalt Alo-päevade konkursi peapreemiaga.

“Me oleme harjunud endiselt koos käima. Kui me poolteist kuud kokku pole saanud, siis helistab kindlasti keegi ja teeb ettepaneku kokku tulla,” ütles Are Tints.

Alo-päevadele vilistlaste vanuserühmas võistlema tuleku otsuse tegi Sirjelind selle liikme ja juhendaja Bibi Tintsi sõnul spontaanselt ja vaid paar nädalat enne konkurssi.

“Paarile meie lauljale on see viimane võimalus konkursil kaasa teha, sest tulevaks aastaks tiksub neil 26 eluaastat täis,” ütles Bibi Tints.

“See on meie lemmikfestival,” lisas Fredi Tints. Are Tints kurtis aga, et tema meelest ei tee ansamblid repertuaari valides alati õigeid valikuid.

“Päris mitme ansambli puhul oli näha, et laulud polnud neile suupärased ja esitus kujunes ebaveenvaks. Mul on hea meel, et ma sain selle nüüd lõpuks välja öelda: südamel sai kohe kergem,” ütles Are Tints, lisades, et ka laval esinedes peab laulja eelkõige iseendaks jääma.

Kõige huvitavam on areng

Konkursi žüriis ehk Suures Kõrvas oli, nagu ikka, kogenumaid liikmeid ja uustulnukaid. Riigikogu aseesimees Laine Randjärv kuulus esimeste hulka.

“Alo-päevade konkursil on iga kord midagi huvitavat, näiteks uusi üllatavaid tulijad, aga kõige huvitavam on jälgida arengut,” ütles Laine Randjärv. “Paljud tulevad siia juba neljanda-viienda klassi õpilastena ning käivad konkursil kuni gümnaasiumi lõpuni välja. Nende pealt on eriti kujukalt näha, millist supertööd meie õpetajad-ansamblijuhendajad teevad. See on suur väike ime!

Noored ansamblilauljad on tänu Alo Mattiiseni muusikapäevadele nagu üks pere, mille liikmed vahepeal maailma avastamas käivad, aga kord aastas siia, Jõgevale kokku tulevad. Jõgeva ongi nagu laulurahva kodu. Kui mind siia kutsutakse, on see minu jaoks suur au!”

Koorijuht, muusikaõpetaja ja Eesti Muusikaõpetajate Liidu juhatuse esimees Janne Fridolin oli üks Suure Kõrva uustulnuk. Jõgeva gümnaasiumi vilistlasena (kooli ajal kandis ta Valdmanni perekonnanime) oli ta Alo-päevadel mõistagi ka varem viibinud, ent ainult kuulajana. Suures Kõrvas kaasa tegemine oli aga tema sõnul suurepärane kogemus — nii talle kui muusikaõpetajale kui ka talle kui muusikaõpetajate kutseliidu juhile.

“Ega me ju muidu suurt tea, millega meie kolleegid tegelevad, sest meil pole naljalt aega üksteisel külas käia. Siin nägin aga kujukalt, millist fantastilist tööd Eesti muusikaõpetajad teevad,” ütles Janne Fridolin.

Vahetult enne muusikapäevade pidulikku lõpetamist esines gümnaasiumi aulas tema juhendatav noorte segakoor Vox Populi, mis koosneb nii Tallinna kõrgkoolide tudengitest, vilistlastest kui ka gümnaasiumiõpilastest. Viiekümneliikmeline särtsakas koosseis esitas vaheldusrikka kava, mis lõppes Alo Mattiiseni poolt Betti Alveri sõnadele loodud lauluga “Pilvele”.

Muusikapäevade lõpetamisel suutis päevajuht Karl Sakrits hoida pinget kuni lõpuni, st kuni peapreemia väljakuulutamiseni. Peapreemia, millega käis kaasas suur puuviljakorv ning kuus tundi Klassikaraadio salvestusaega, sai esimest korda Mattiiseni päevadel osalenud Tallinna 21. kooli gümnaasiumiastme segaansambel.

“See on uskumatu! Me arvasime, et siin on kõik palju kõvemad tegijad kui meie! Aga me oleme väga õnnelikud!” 

Üleriigilise vokaalansamblite konkursi laureaadid

4.-5. klass: Toomas Volli laulustuudio tütarlaste ansambel Rõõmurullid, Saue poistekoori ansambel ja Türi põhikooli segaansambel;

6.-7. klass: erahuvialakooli Meero Muusik tütarlaste ansambel Keskmised, Tallinna Reaalkooli tütarlaste ansambel ja Saaremaa ühisgümnaasiumi segaansambel Cream;

8.-9. klass: Räpina muusikakooli tütarlaste ansambel, Kuressaare gümnaasiumi huvikooli Inspira tütarlaste ansambel Särts ja erahuvialakooli Meero Muusik tütarlaste ansambel;

10.-12. klass: Paide ühisgümnaasiumi meesansambel Unistajad, neidude ansambel Puhas Sekst, Saue gümnaasiumi segaansambel Klaster, Saaremaa ühisgümnaasiumi meesansambel Varsakabi ja Tallinna Reaalkooli neidude ansambel 7/12;

kuni 26-aastased: Toomas Volli laulustuudio neidude ansambel, TÜ Viljandi kultuuriakadeemia segaansambel ja Eesti Maaülikooli meesansambel.

PEAPREEMIA — Tallinna 21. kooli segaansambel.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus