Kaks päeva ehedat muusikarõõmu

Muusikapäevade avamisel tänasid maavanem Margus Oro ja Jõgeva linnapea Viktor Svjatõ?ev kogu Eestist muusikapäevadele sõitnud noori selle eest, et nad meil siitmailt võrsunud isamaalauliku Alo Mattiiseni mälestust elavana hoida aitavad ning meile igal aastal kevadetunde toovad.

“See, et Jõgeva Gümnaasium ja Jõgeva linn on võtnud sellised muusikapäevad korraldada, on kuldaväärt tegu mitte ainult Jõgeva linna, vaid kogu Eesti kontekstis,” ütles avamisel viibinud kultuuriminister Urmas Paet. “Ühest küljest on need päevad seotud lähiminevikus Eesti kultuuri ja ühiskonnaellu sügava jälje jätnud Alo Mattiiseni nimega, teisest küljest on neil ette vaatav roll: siin saavad nähtavaks-kuuldavaks noorte tegijate värsked ideed. Et see kena tasakaal mineviku mäletamise ning tulevikku vaatamise vahel siin ikka püsiks ? selles ongi nende päevade põhiväärtus!”

Kodune tunne

Tänavusel Alo Mattiiseni muusikapäevade üleriigilisele ansamblite konkursil osaleb 56 vokaal- ja 6 vokaal-instrumentaalansamblit. Vokaalansamblid võistlevad neljas, IV-V, VI-VII, VIII-IX ja X-XII klasside vanuserühmas. Ansambleid hindava ˛ürii ehk Suure Kõrva koosseisus löövad seekord kaasa ETV kultuurisaadete peaprodutsent Gerda Kordemets, Klassikaraadio vastutav sekretär Marge-Ly Rookäär, ansambli Noorkuu laulja Martti Meumers, helilooja Tõnis Kõrvits, dirigent Raul Talmar, IS Music Teami tegevdirektor Raivo Sersant, Parksepa Gümnaasiumi muusikaõpetaja Tiit Raud, Vanemuise teatri laulev näitleja Andres Mähar ja Ugala teatri muusikajuht Peeter Konovalov.

“Minul on Alo-päevadel väga soe tunne viibida, sest mina ja mu ansamblikaaslased saime just siit tuule tiibadesse,” ütles esimest korda Suure Kõrva koosseisus kaasa lööv Martti Meumers. Tõepoolest: ansambel Rumal Noorkuu, millest nüüdseks on saanud lihtsalt Noorkuu, tegi ilma esimesel Alo-päevade ansamblite konkursil ja viis siit kaasa peapreemia.

“Tunnen end Alo-päevadel koduselt ka sellepärast, et siin on koos inimesed, kes, nagu minagi, hindavad vokaalmuusikat,” ütles Martti Meumers. “Kuigi eelvalikuta konkursile tulnud rohkem kui kuuekümne ansambli ärakuulamine võib päris raske katsumus olla, tasub Suure Kõrva pingutus end kindlasti ära, sest kõigil peab olema võimalus ennast näidata ja teistelt õppida. Kes nii noorelt, nagu siinsed noorimad esinejad, heast muusikast maigu suhu saab, see loodetavasti muusika juurde ka jääb.”

Nelja tunni asemel plaat

Klassikaraadio esindaja Marge-Ly Rookäärgi on hindajate hulgas esimest korda, aga pealtvaatajana tegi ta kaasa ka eelmised Alo-päevad.

“Nagu möödunud aastalgi, paneb Klassikaraadio ka tänavu välja mitu eripreemiat: neli tundi salvestusaega ja heliplaate. Möödunud aastal võitis salvestusaja Thea Paluoja juhendatav Rapla noorteansambel Klükk, kellega lubatud neljatunnise salvestusseansi asemel töötasime hoopis kauen ning võtsime linti terve promoplaadi jagu lugusid, sest koostöö kujunes üle ootuste heaks ja mõlemapoolselt innustavaks. Loodetavasti leiame ka tänavuste esinejate hulgast mõne sellise “rosina”,” ütles Marge-Ly Rookäär.

Alo Mattiiseni omastest viibisid avamisel tema tütar Anna-Mariita ja õde Ade Hintsov, ema Helmi piirdus osalejatele sooja kirjaliku tervituse saatmisega. Anna-Mariita, kes paaril eelmisel aastal polnud saanud isa nime kandval üritusel käia, on vahepeal jälle kõvasti pikemaks kasvanud ning jõudnud õpingutega Rocca al Mare Koolis kümnendasse klassi. Isalt pärit muusikugeenid on tal juba jõuliselt avalduma hakanud: ta võtab laulutunde ning mängib klaverit ja kitarri.

“Muusika alal tuleb tal kõik suisa lennult kätte,” kommenteeris Ade.

Sestap oli Anna-Mariita rõõm Jõgeval eakaaslastest muusikasõprade keskel viibimisest ehtne ja loomulik. Muusikarõõmu jätkub Jõgeva Gümnaasiumi aulas tänase õhtuni: Alo-päevade laureaadid kuulutatakse välja kell 20.

NB! Kuna täna õhtul toimuv ansambli Terminaator kontsert on äratanud nii Jõgeva linnas kui kogu Eestis üle ootuste suurt huvi, tuletame siinkohal meelde, et see on mõeldud üksnes ansamblite konkursil osalejatele, mitte laiemale avalikkusele!

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus