Kaks olulist maadlusvõistlust ukse ees

Maadlejatel on tavaks korraldada igal sügisel seeriavõistlus “Nublust Nabiks” noortele ja sellele järgnev võistlus Eesti noorte maadlejate meistritiitlitele. Tänavu saab “Nublust Nabiks” teoks kuuendat korda ning see peetakse Põltsamaa Felixhallis 16. novembril.

Põltsamaa maadlustreeneri Arved Külanurme sõnul algatasid nad seeriavõistluse “Nublust Nabiks” viie aasta eest, kui Heiki Nabi maailmameistriks tuli.

 

Eelneb viis osavõistlust

Seeriavõistlusele eelneb viis osavõistlust, mille käigus selguvad õpilaste vanuseklasside tugevamad maadlejad. Võistlused viiakse läbi 13 kehakaalus poistele ja kolmes kehakaalus tüdrukutele. Tänavu oli osavõistlustel tules umbes 170 maadlejat.

Tavaliselt toimuvad osavõistlused viies traditsiooniliseks kujunenud maadluspaigas Kohtla-Järvel, Suure-Jaanis, Koerus või Rakkes, Võhmas ning Põltsamaal. Võistluste korraldajad panevad omalt poolt välja medalid ning auhinnad.

Osavõistlustel jälgivad võistlejate tegevust kohtunikena kogenud noormaadlejad, kes õpilaste klassis enam võistelda ei saa. Osavõistluste finaalvõistlus on siiani alati Põltsamaal läbi viidud ning nii on ka tänavu 6. seeriavõistluse puhul.

Seeriavõistluse parimatele on välja pandud väga väärtuslikud auhinnad ning karikad. Mitmetel seeriavõistlustel on olnud autasustajaks Heiki Nabi. Kas see ka tänavu nii on, seda Arved Külanurm praegu lubada ei saa, kuid samas ta püüab anda endast parima, et Heiki Nabi kohale tuleks.

 

Osalenud on ka Läti noored maadlejad

Tegelikult on maadlusvõistluse “Nublust Nabiks” näol tegemist rahvusvahelise võistlusega, millest on osa võtnud ka Läti noormaadlejaid.. Kas välisesinejaid eelseisvatel võistlustel just nii palju on kui varem, selles on põhjust kahelda, sest samaaegselt toimub suur noorte maadlusvõistlus ka Soomes ja Lätis.

Arved Külanurm selles probleemi ei näe, sest Põltsamaal peetavatel võistlustel on peatähelepanu ikkagi Eesti maadlejatele pööratud. Põltsamaa maadlejatest osaleb seeriavõistlustel 12 maadlejat, kes on võimelised sekkuma medalikonkurentsi  Konkurents on äärmiselt tihe.

 

Põltsamaal palju tugevaid noori maadlejaid

Väga tugevad maadlejad, kes Põltsamaa esindajatena mattidele lähevad, on Kaimo Haljas ja Marek Kütt. Headel positsioonidel on ka Sander Helmerand, Penno Pall ja Jako Kivimägi. Tugevatest maadlusklubidest tõi Arved Külanurm esile Kohtla-Järve, Viljandi ja Tapa.

Samas on seeriavõistluste näol tegemist individuaalvõistlusega, kus võistkondlikku paremust välja ei selgitata. Treeneri hinnangul annab see võistlejale vabama enesetunde, sest pinged, mis on seotud võistkondliku punktide arvestamisega, seeriavõistlusel osalevatel võistlejatel lihtsalt ei ole.

Arved Külanurme kinnitusel  on “Nublust Nabiks” hea taimelava kadettide võistlusklassi komplekteerimiseks, sest nii mõnedki kuus aastat tagasi seeriavõistlustel häid tulemusi teinud maadlejad on tänaseks juba Eesti noortekoondise liikmed. Põltsamaalt nimetas Külanurm selliste tuntud maadluspoiste nimesid nagu Ander Vaher, Ardi Andruse, Aimar Andruse, Hendrik Orion.

 

Ees ootamas ka vabamaadlus

Arved Külanurme sõnul on senised seeriavõistlused edukalt kulgenud ja arvas, et nii saab ka edaspidi olema ning seetõttu pole praegu põhjust selles osas midagi muutma hakata. Külanurme sõnul peab “Nublust Nabiks” võistlustel hea tulemuse saavutamiseks olema eelnevalt vähemalt kolm aastat harjutanud. Põltsamaa maadlejad on valmistumisel kõvasti tööd teinud.

Juba nädal hiljem, 24. novembril peetakse Põltsamaa Felixhallis Eesti õpilaste meistrivõistlused vabamaadluses. Külanurme sõnul ongi sellele eelnev “Nublust Nabiks” ettevalmistus Eesti meistrivõistlusteks.

Kui mullu võttis Eesti meistrivõistlustel esikoha Viljandi maadlusklubi, siis tänavu on Põltsamaal tehtud tugevat tööd selle nimel, et esikoht koju jääks.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus