Kaks näitlejapreemiat Viribus Unitisele

Möödunud nädalavahetusel Tartus toimunud gümnaasiumiastme kooliteatrite riigifestivalilt naasis Jõgevamaad esindav Põltsamaa kultuurikeskuse noorte näitering Viribus Unitis kahe näitlejapreemiaga. Need võitsid Veiko Porkanen ja Priit Pius. Üldse anti välja viisteist näitlejapreemiat, üks lavastajapreemia, viis hea lavastuse preemiat ja peapreemia, mille võitis Narva Laste Loomemaja teater-stuudio “16. Komnata”.

Viribus Unitise festivalilavastus “Virvendused” koosneb teatavasti kaheksast eri autorite tükkidest pärit stseenist. Kasutatud on nii maailmadramaturgia absurdiklassikuid, nagu Beckett ja Mrozhek, aga ka kodumaiseid autoreid. Veiko Porkanen teeniski näitlejapreemia, kandes ette katkendi Andrus Kiviräha monotükist “Aabitsa kukk”, Priit Pius mängis koos Liis Lassiga katkendit Urmas Lennuki näidendist “Boob teab”.

“Eriti hea meel oli selle üle, et zhürii n-ö oskas minu käekirja lugeda,” ütles Viribus Unitise juhendaja Keiu Kess. “Vähemasti Kaie Mihkelson sai küll kohe aru, et eri lugudest pärinevaid katkendeid polnudki püütud omavahel kokku sulatada ning et üks eesmärke oli anda kõigile võrdsed võimalused head rolli luua.”

Pärast märtsi lõpus Tabiveres toimunud maakondlikke näitemängupidustusi, kus Viribus Unitise lavastus gümnaasiumiastme truppide väga võrdses võistluses napilt parimaks tunnistati, tegi Põltsamaa trupp “Virvenduste” kallal veel natuke tööd, et üleminekud ühelt stseenilt teisele natuke tempokamad oleksid: muidu poleks tükk reglemendis ette antud 45 minuti sisse ära mahtunud.

Kirss tordil

“Noored olid Tartus väga tublid,” ütles Keiu Kess. “Ja üldse oli riigifestival meie jaoks nagu kirss tordil: oleme palju tööd teinud, suuremal osal trupist seisab ees gümnaasiumi lõpetamine ja need kolm sisukat päeva kulusid meile väga ära.”

Kolme päeva jooksul nähtud lavastused (18 mängitust jäi Keiul vaatamata vaid paar) olid Keiu sõnul tehtud eri võtmetes ja eri stiilides, aga igaühes neist oli mingi vahva iva.

“Väga meeldis Saaremaa Ühisgümnaasiumi kooliteatri Krevera Tammsaare-aineline lavastus “Me armastame ainult, nagu oskame”, samuti Kullo Teatrikooli “Girlpower”,” ütles Keiu Kess. “Meeldisid ka noorte endi tehtud asjad, nagu Tartu Noorte Teatritehase Saint-Exupery “Väikese printsi” aineline “Püüa mind ainult kinni” ja Tartu Uru Noorteteatri “Kõik ei ole alati nii, nagu on”. Ja muidugi meeldis ka peapreemia saanud narvalaste lavastus “Kolmeteistkümnes täht”. Kus vene poisid ikka mängisid! Neil oli selline aura ja silmasära, et oleks tahtnud mõne oma trupis ära “kodustada”.”

Keiu meelest antigi näitlejapreemiaid küll üksnes neile, kes laval tõesti särada oskasid. Meeldiv oli seegi, et näitlejapreemiaid kuidagi liigitama ei hakatud, vaid tunnustati kõiki ühevõrra.

“Vanemuise väikeses majas toimunud riigifestival oli hästi korraldatud ja andis meile superkogemuse,” ütles Keiu Kess. “Ja zhürii oli asjatundlik: kõik, keda tunnustati, väärisid seda.”

Riigifestivali zhüriis oli peale teatrikriitik Andres Keili, näitleja Liina Tennossare ja juba mainitud Kaie Mihkelsoni seekord ka n-ö meie mees — Jõgeva maavalitsuse noorsootöö ja lastekaitse peaspetsialist Kristjan Rohioja.

“Mina jälgisin Viribus Unitise „Virvendusi” suure huviga — kasvõi juba sellepärast, et tegemist oli oma maakonna trupiga, kelle tegemistest ma senini suurt ei teadnud,” ütles Kristjan Rohioja. “Mulle nende lavastus igatahes meeldis. Olid hästi valitud absurditekstid, head näitlejatööd ning leidlik ja minimalistlik lavakujundus: ainult pink, torudest tehtud laternapost ja prügikast. Mõned zhüriiliikmed kurtsid küll natuke etenduse venimise üle. Ka näitlejapreemia saanud Veiko Porkanen, kes publiku “lõa otsas” hoidmist ilmselgelt nautis, oleks võinud ehk natuke tempot tõsta, aga üldiselt väärivad nii trupp kui ka juhendaja ainult kiitust!”

Improteater on mõnus!  

Viribus Unitis on tegutsenud ühtekokku viis aastat, trupi raudvara on näiteringis kaasa teinud kolm kuni viis aastat. Sügiseks jääb neist truppi alles õige vähe. Neist, kes gümnaasiumi lõpetavad, üritab mitu sisse saada Eesti Muusikaakadeemia Kõrgemasse Lavakunstikooli. Nimesid Keiu Kess ei täpsustanud ja ega ta pruugi isegi neid täpselt teada, sest sisseastumine on igaühe eraasi ja näiteringi juhendajaga keegi neist ses osas ei konsulteeri. Küll aga antakse “Virvendustega” Põltsamaal mai lõpus veel üks etendus. Esialgu sai kirja 23. mai, aga see võib veel muutuda.

“Pärast “Virvenduste” etendust teeme veel improvisatsiooniteatrit,” ütles Keiu Kess. “Oleme seda mõnel üritusel proovinud ja see on kõigile väga meeldinud: nii trupi liikmetele kui ka publikule, kelle teatritegemisse kaasa tõmbame. Improteatris sünnib kõik kohapeal: tegevus, lugu, muusikaline ja pildiline taust jne. Olen käinud Tallinnas Kullo Teatrikooli juures improteatri koolitusel ja saanud sealt palju ideid. Tore on neid ka praktikas rakendada.

Mis aga kooliteatrite riigifestivali puutub, siis neid on pidada veel kaks. Põhikoolitrupid näitavad oma lavastusi tuleva nädala lõpus Viljandimaal Karksi-Nuias ja algklasside trupid 9.-10. maini Jõgeval. Karksi-Nuias esindab Jõgevamaad Torma Põhikooli draamaring OFF lavastusega “Teisele poole” ning Jõgeval Siimusti Lasteaed-Algkooli trupp lavastusega “Pöial-Liisi”. Parim põhikoolitrupp selgitati mäletatavasti välja Tabiveres maakonna näitemängupidustustel, parim algklasside trupp aga 11. aprillil Põltsamaa Ühisgümnaasiumis toimunud algklasside näitemängupäeval.

Lisaks parima väljaselgitamisele jagati Põltsamaa näitemängupäeval välja hulk eripreemiaid. Palamuse Gümnaasiumi trupp sai selle kaasahaarava muinasjutu jutustamise ja lavakujunduse eest, Voore Põhikooli trupp huvitava stsenaariumi eest, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi üks trupp kostüümide ja teine ilmeka esituse eest. Rollipreemiad said Kevin Kabrits (Palamuse Gümnaasium), Jasper Jõgi (Siimusti Lasteaed-Algkool), Heleen Roos ja Liisi Jürjens (mõlemad Põltsamaa Ühisgümnaasium).

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus