Kaks maadluspäeva Virtuses

Jõgeval spordikeskuses Virtus peeti möödunud nädalavahetusel ajalehe Vooremaa auhinnavõistlusi maadluses. Kahe päeva peale kokku osales võistlustel 250 noormaadlejat ning medalisaajate hulgas oli ka meie maakonna noori matimehi.

 

Laupäeval võisteldi kreeka-rooma maadluses. Konkureerimas olid kahekümne klubi esindused. Meie maakonnast olid väljas vaid Jõgeva Rammu poisid, sest pigem vabamaadlusele spetsialiseerunud Põltsamaa Nipi noored hoidsid oma jõudu teiseks võistluspäevaks.

Et kaotama ei lähe matile ükski poiss ning et treenerid üritavad ka võistluse ajal oma õpilasi maksimaalselt aidata, jätkus emotsioone nii matile kui ka mati äärde. Võistluste peakorraldajal ja Rammu treeneril Aimur Sääritsal oli hääl mati ääres karjumisest igatahes juba paari esimese tunniga kähe. SK Tapa treeneril Allan Vinteril jätkus seevastu karuseid detsibelle päeva lõpuni. „No mul on koolitatud hääl juba,“ ütles Vinter muiates. Ning Valga SK treener Tõnu Laine lisas, et sellisest platsi ääres karjumisest on kasu ka, sest nii noort matimeest annab õpetada lõpmatuseni.

„Kulda me küll ei saanud, aga teist karva medaleid täiesti piisavalt — viis tükki,“ võttis Aimur Säärits esimese võistluspäeva Rammu seisukohalt lühidalt kokku. „Meie et medalivõitjad tegid n-ö oma ära, aga tegelikult oleks keegi ennast ja teisi ka üllatada võinud.“

Võistkondlikult oli Ramm esimesel päeval seitsmes, parim oli Valga SK. Ants Paju perekonna poolt välja pandud eriauhinna parimale maadlejale sai Vladislav Nesterenko Valga SKst.

Nublust Nabiks

Teise päeva vaba- ja naistemaadluse võistlus oli üksiti üle-eestilise seeriavõistluse Nublust Nabiks eelviimane, kuues etapp. Ehkki suurem osa võistlejaskonnast vahetus, tegid vabamaadluses kaasa ka mõned eelmisel päeval maadelnud, sealhulgas mõned Rammu poisid. Põltsamaa Nipi (treener Arved Külanurm) saagiks jäi sel päeval kümme ja Rammu saagiks kolm medalit, neist ühe võitis naistemaadluses Kätri-Avelin Säärits.

Kui tavaliselt on Põltsamaa Nipi Nublust Nabiks etapid võistkondlikult võitnud, siis seekord tuli neil leppida teise kohaga viieteistkümne osalenud klubi hulgas. Ramm oli võistkondlikult kümnes. Parim oli Viljandi Tulevik. Parima võistleja eriauhinna sai sel päeval Jevgeni Hamidzhanov Väike-Maarjast.

„Paljudel Nipi maadlejatel on šansse sarja Nublust Nabiks kokkuvõttes hea koht saada,“ ütles Aimur Säärits, lisades, et sarja viimane, seitsmes etapp peetakse Põltsamaal, kus kodupublik Nipi maadlejatele toeks.

Mitme maadlustreeneri kinnitusel on Vooremaa (algaegadel Punalipu) maadlusvõistlusel nende jaoks eriline tähendus.

„Minul oli au olla Kristjan Palusalule abiks, kui ta kolmkümmend aastat tagasi Piiri parki puud istutas,“ meenutas Vändra klubi Suure Karu Pojad treener Karl Pajumägi. „Kui Kristjan Palusalu Jõgeva võistlusel viibis, rääkis ta alati poistele huvitavalt ja humoorikalt oma elu- ja sportlaseteest. Teine, kelle jutud alati poisse köitsid, oli võistluste käivitaja Ants Paju, keda tänavu võistlejate ees enam kõnelemas polnud.“

Töö teiste heaks

Pajumäe sõnul küsinud Palusalu talt kunagi, kust ta nii hea „materjali“ võtab, et tal alati häid maadlejaid jätkub. Pajumägi vastas, et ise teeb.

„Maadlusvõtteid näidata oskab igaüks, aga mina pean oluliseks õpetada poistele seda, kuidas mitte haiget saada. Meie teeme väikeste poistega alati nn külakuhja, mille alt igaüks peab oskama haiget saamata välja tulla,“ ütles Pajumägi ja lisas, et tema maadlustrennis käinud poiste hulgast on tulnud ka teiste spordialade tugevaid tegijaid. Tuntuim nende hulgast on jalgrattur Rein Taaramäe.

„Iga ala treener on õnnelik, kui saab kätte mõne väikesest peast paar-kolm aastat maadelnud ning hea üldfüüsilise põhja ja koordinatsiooni omandanud poisi,“ kinnitas ka Lihula raskejõustikuklubi Leola treener Janar Sõber, kes tuli viisteist aastat tagasi Vooremaa maadlusvõistluse võitjaks. Tänavu võistlesid siin tema pojad Sander ja Markus.

„Et kaht senist head „mootorit“, Ants Paju ja Kalju Andersalu polnud enam võistluse korraldamisel kaasa löömas, tuli tänavu läbi ajada natuke tagasihoidlikumate võimalustega kui varasematel aastatel,“ ütles Aimur Säärits. „Oleme väga tänulikud neile vähestele toetajatele, kes siiski lahkesti õla alla panid: Jõgeva Majandusühistule, ASidele A. Le Coq, A. Tammel ja Valmeco ning OÜle Avaks.“ 

Medaleid võitnud Jõgevamaa noormaadlejad

KREEKA-ROOMA MAADLUS

2.koht: Oskar Säärits/ Ramm (-20 kg); Rasmus Kiipus/ Ramm (+50 kg).

3. koht: Johan Markus Jõesaar/ Ramm (-20 kg); Martin Annuk/ Ramm (-25 kg); Mattias Säärits/ Ramm (-30 kg).

(Kõik nimetatud kuuluvad 2000. aastal ja hiljem sündinute vanuserühma).

VABAMAADLUS

1. koht: Termet Ploovits/ Nipi (-32 kg); Marek Kütt/ Nipi (-38 kg); Hendrik Orion/ Nipi (-53 kg).

2. koht: Martin Annuk/ Ramm (-23 kg); Benno Pall/ Nipi (-29 kg); Kristjan Orion/ Nipi (-38 kg).

3. koht: Sander Helmerand/ Nipi (-23 kg); Mattias Säärits/ Ramm (-29 kg); Kaimo Aljas/ Nipi (-42 kg); Jako Kivimägi/ Nipi (-47 kg); Aimar Andruse/ Nipi (-59 kg); Rein Veedla/ Nipi (-66 kg).

NAISTEMAADLUS

2. koht: Kätri-Avelin Säärits/ Ramm (-53).

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus