Kaks laureaaditiitlit jäi Jõgevale

Möödunud reedel ja laupäeval peeti Jõgeva kultuurikeskuses Betti Alverile pühendatud luulepäevi “Tuulelapsed”. Kahe päeva jooksul vaadati ära 29 lavastust. Kuuest välja antud laureaaditiitlist kaks läks Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja truppidele.


Tänavustel “Tuulelastel” tõlgendati Ilmar Trulli, Jaanus Vaiksoo ja Heiki Vilepi luulet. Nagu oodata oli, püsis suurem osa lavastusi lustlikul lainel, sest vaimukaid tekste leidub kõigi kolme autori loomingus. Et osa tekste “rändas” läbi üsna mitme lavastuse, oleks võinud häirida, aga ei häirinud, sest iga trupp ja juhendaja tõlgendas seda teksti ju erinevalt.

Kolmest käsitletud autorist oli üks — Ilmar Trull — ka kohal. Ta lõi kaasa žürii ehk Nõukoja töös.

“Ma pole kunagi nii palju Trulli luulet kuulanud,” tõdes Ilmar Trull luulepäevade lõppedes. Küsimusele, kas see oli hirmus kogemus, vastas luuletaja:

“Ei olnud hirmus, täitsa vahva oli. Mina teksti-inimesena seisan muidugi selle eest, et mu luuletusi kuigi palju ei lõhutaks. Luulepäevadel oli mu tekstidel nii- ja naasuguseid saatusi. Mõni jäi terveks, mõni tehti ribadeks. Tõsi, oli ka juhtumeid, kus ribadeks katkumise tagajärjel tekkis uus kvaliteet, aga üldiselt mõjusid ikka paremini terveks jäänud luuletused.”

Hingelisem pool

Luulega tehti lavastustes mitmesuguseid eksperimente. Paide ühisgümnaasiumi trupi Meeleolu lavastuses olid Trulli ja Vilepi tekstid näiteks tuntud kirjanduslike tegelaste – Arno, Teele, Tootsi ja Tõnissoni, Katku Villu ja Kõrboja Anna ning Romeo ja Julia – suhu pandud. Tulemuseks oli vähemasti minu meelest hea ja intelligentne nali.

“Tekste valima hakates jäi mulle kohe alguses näppu luuletus, mis kõneles tüdrukust rõdul,” ütles Paide noorte juhendaja Marju Mändmaa. “Seda lugedes tuli meelde “Romeo ja Julia” rõdustseen. Sealt edasi tekkis mõte otsida veel üldtuntud kirjanduslikke karaktereid ning leida Vilepi ja Trulli loomingust tekstid, mis nende suhu sobiksid. Põhikooliõpilastega luuleteatrit tehes püüan hoolitseda selle eest, et neil ikka lõbus oleks. Ja meil oli lavastust luues tõesti lõbus.”

“Tuulelastel” oli siiski ka tõsisemaid lavastusi.

“Kui üldiselt on kolm käsitletud autorit tuntud vemmalvärsside kirjutajana, siis nii mõnigi trupp oli üles leidnud Trulli ja Vilepi hingelisema poole ehk nende noorpõlves kirjutatud lembeluuletused. See, kuidas teismelised lugesid nüüdseks peaaegu et klassiku staatusesse tõusnud autorite teismelisena kirjutatud luuletusi, kõnetas vägagi,” ütles Nõukotta kuulunud näitleja ning tele- ja raadiohääl Toomas Lõhmuste ja lisas, et tänavuste “Tuulelaste” teema leidis üldse hea interpreteeringu.

Helguse oaas

Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja vilistlane, praegu näitleja, kirjaniku ja teleprodutsendina tuntud Martin Algus kinnitas, et sai kahe Jõgeva kultuurikeskuses veedetud päeva jooksul tohutult energiat.

“Luulepäevadel tuli mulle eredalt meelde see, miks mulle endale oli kooliteatri tegemine omal ajal nii tähtis,” sõnas Martin Algus. “Siis, 1990. aastatel, kui igasuguseid ahvatlusi palju oli, hoidis teatritegemine meid õigel rajal: muidu oleksime võib-olla pätiks läinud. Nüüd on olulisem võib-olla see, et teater kisub noored nutimaailmast mõnekski ajaks eemale ja annab võimaluse suhelda elavate inimestega.”

Nõukoja uustulnuk oli tänavu Nukuteatri näitleja Lee Trei.

“Siinsete luulepäevade žüriis olen ma tõesti esimest korda, ent õpilasena lõin luulepäevadel kaasa Saaremaa ühisgümnaasiumi luuleteatri koosseisus,” ütles ta. “Olin ette positiivselt meelestatud, aga tegelikkus ületas siiski ootusi. Tundsin end kui Alice imedemaal: kõik halb jäi kuhugi eemale, siin oli aga nagu helguse oaas. Muu hulgas tuli mulle kui näitlejale siin erilise selgusega meelde see, et lapsi ei maksa alahinnata. Nad on täpselt samasugused inimesed nagu täiskasvanud, ainult natuke väiksemad.”

Luulepäevade “Tuulelapsed 2016” paremad

LAUREAADID

* Tallinna Saksa gümnaasiumi trupp KOKK (juhendaja Eva Kalbus; lavastus “Reinu-poju tuli koolist”

* Rakvere reaalgümnaasiumi trupp Karla (Tiina Kippel; “Tasakaal”)

* Jõgeva kooliteater Liblikapüüdja (Lianne Saage-Vahur; “Kes seal müdistab köögis?”

* Tartu Polygoni teatrikool (Inga Lunge; “Ma ei saa magada”)

* Rapla teatristuudio Ega Vist Vesiroosi gümnaasiumi trupp (Krista Olesk; “Onu Heino — tore mees!”)

* Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja 7.-9. klassi trupp (Lianne Saage-Vahur; “Loomade karneval”)

ERIPREEMIAD

* Mängurõõmu eripreemia — Torma kooli draamaring OFF (Ülle Säälik; “Kooriproov Punamütsiku, hundipilkajaga”)

* Stiilipuhtuse eripreemia — Viimsi keskkooli trupp Eksperiment (Külli Täht; “Kunagi aastate pärast…”)

* Trullitruuduse eripreemia — Orissaare gümnaasiumi MO-Teatrike (Mare Noot; “Kolm…”)

* Ansamblitoe eripreemia — Paide ühisgümnaasiumi trupp Meeleolu (Marju Mändmaa; “Mis on ühist Lutsul, Tammsaarel ja Shakespeare’il?”)

* Helikujunduse eripreemia — Tallinna 32. keskkooli trupp KOKK (Eva Kalbus; “Gripihooaeg”

Anti välja ka rida näitlejapreemiaid. Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja näitlejatest said need Ketlin Peldes, Liisbeth Kesamaa, Kirill Matiitšin ja Rene Hendrik Sirkas

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus