Kaks kinnistut ühe hinnaga, ehk kui palju on palju?

„KAKS KINNISTUT ÜHE HINNAGA!“ ütleb kinnisvarakuulutus, milles pakutakse 259 000 euro eest müüa kogu Torma mõisasüdame seni ainsat renoveeritud maja. Ja kingituseks kõrvalkinnistut kahe mõisaaegse tööstushoonega.


Müügis olev maja on paljudele tuttav Torma moonakatemaja või Torma puhkemaja nime all. Seal on peetud väikesemat sorti peo- ja meelelahutusasutust. Õigupoolest pakuvad broneerimis- ja suhtluskeskkonnad, nagu booking.com ja Facebook seda siiani huvilistele välja. Telefoninumber kuulutuse juures vastas küll Vooremaa kõnele, et see niiviisi enam ei toimi, kuid reklaamid ja hinnad on siiski tänavused, ehk mõnel veab…

Kinnistu omaniku, OÜ Ämblik, juhatuse liige Eduard Parts ütles Vooremaale, et ei mäletagi, mis ajast maja müügis on, ega sedagi, kuna ostjale kingituseks teist kinnistut hakati pakkuma. „Ju siis selle hinnaga keegi ei taha,“ lisas ta. Eduard Parts ei tea oma sõnul seal toimuvast midagi, lubab lahkelt oma äripartneri Ljudmila Vaarmanni telefoninumbri saata, mis aga jääbki tulemata.

Iseenesest on maja ju asjalik, kinnisvarakuulutuse järgi telliskiviseina ja kivikatusega majas on ligi 350 m² kasutatavat pinda kahel korrusel. Majas on puupliidiga köök, kus on külmik, köögimööbel. Saun, dušš, boiler, WC ja vannituba eraldi, tsentraalne vesi, kanalisatsioon, pesumasin. Maja kütab maaküte. On internet ja paigaldatuid valvesüsteem.

Suur mõisakompleks

Kinnisvarakuulutuse info pakub keldrikorrust, terrassi, elektrit, garderoobi, tööstusvoolu, pakettaknaid, parketti, kõrvalhoonet, panipaika ning ühistransporti. Mis, arvestades asjaolu, et pühapäeviti väljub Tormast üks buss Jõgevale, üks Mustveesse ja üks Tartusse, on pehmelt öeldes huvitav.

Kingituseks antakse kaasa teine kinnistu koos saeveski (ca 400 m²) ja juustuvabrikuga (ca 600 m²).

Kuigi Torma mõis, küll teise nime all ja asukohalt veidi lõunapool, on teada juba keskajast, kolis see oma praegusesse asupaika ning hoonestati peamiselt 1830–40. aastatel. Ajalooliselt on kogu mõisakompleksis mingil moel alles põlenud ringtall, valitsejamaja, mida praegu hooldekoduks renoveeritakse, viinavabrik, õllevabrik, juustukoda, ait-kuivati, sissevajunud katusega tõllakuur ja saeveski, samuti häärber, kus on pood ja pubi, teenijate ning kupja maja.

Sobib elumajaks

Kingituseks pakutud juustuvabrik on muinsuskaitseameti 2017. aasta inventuuri kohaselt avariilises ja saeveski halvas seisukorras. Müügikuulutus ütleb nii: „Juustuvabrik: massiivne ühel korrusel, L-kujulise põhiplaaniga kivihoone, krohvitud. Ühte tiiba on pikendatud punasest tellisest juurdeehitusega. Kaetud viilkatusega. Hoone avad ja nurgad on dekooriks ääristatud punasest tellistest ehisraamidega. Vanema osa kõrval neljakandilise põhiplaaniga punasest tellisest korsten.

Saeveski on samuti ühekorruseline, maakividest puhta vuugiga ehitis, mida kaunistavad punasest tellistest kaarsillused ja hammaslõikega karniisid.“

Kinnisvarakuulutuse järgi sobib kompleks ideaalselt koduks, suvehäärberiks, turismitaluks või koolituskeskuseks.

Torma mõisasüdame kinnisvaraomanike ühendamiseks omal ajal loodud MTÜ Torma mõisakompleksi taastajate ühendus, juhatuse esimees Evi Stukert avaldas kahetsust, et moonakamajas enam aktiivset toimetamist ei ole, nagu siis kui see avati. Praegused omanikud pole ka MTÜga liitunud.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus