Kaitsevahendite puudus sunnib sulgema hambakliinikute uksi

Hiinast alguse saanud koroonaviirus on jõudnud jõuliselt meie igapäevaellu. Valitsus kuulutas 12. märtsil viiruse leviku tõkestamiseks välja eriolukorra. Peaminister Jüri Ratas rõhutas oma teates, et valitsuse absoluutne prioriteet on kaitsta kujunenud olukorras Eesti inimeste tervist, rõhutades, et oleme jõudnud olukorda, kus rahvatervise kaitseks peab panustama iga inimene. Järgmisel päeval peatati õppeasutustes tavapärane õppetöö ning viidi üle kaugõppele.


Järgmisena piirati liikumist mandri ja saarte vahel. Piirangud seati ka avalikuks kasutamiseks mõeldud spordisaalides, jõusaalides, saunades, spaades, basseinides, veekeskustes, päevakeskustes ja laste mängutubades.
Esmased kaitsevahendid on kaitseülikond, kindad, kaitseprillid ja standardile vastav mask. Pole uudis, et kõigest sellest on nappus. Esmajärjekorras on kaitsevahendeid vaja tervishoiutöötajatel, kel on otsene kokkupuude potentsiaalsete nakatunutega.
Üks väga kontaktne esmatasandi teenus on hambaraviteenuse osutamine. Hamba puurimisel või muul protseduuril vallandub aerosoolide pilv, mis täidab kogu hambaravikabineti. Arsti ja patsiendi vahele jääb olenevalt positsioonist ja töövõtetest 0,5 meetrist väiksem distants.
Olukorras, kus viirus levib juba riigisiseselt, on ülimalt suur tõenäosus, et hambaravi patsientide hulgas on ilmsete haigusnähtudeta viiruse levitajad. Kuna viirus levib piisknakkusena, on selle kandumist patsiendilt arstile ja abipersonalile vastavate kaitsevahenditeta võimatu vältida. Erilist tähelepanu tuleb seejuures osutada kabineti puhastusele.
Rahandusminister Martin Helme rääkis viimatises raadiosaates „Räägime asjast“, et Saaremaa pallimängu lubamine, mistõttu sai alguse suurem viirusepuhang Saaremaal, oli kuritegelik hooletus. Ehk olukorras, mis võib kasvõi hüpoteetiliselt viiruse levikut kasvatada, tuleb vältida võimalikke vigu.
Hambaraviteenuse jätkamine nõutavate kaitsevahenditeta ja korrektse aseptikata suurendab erakorralise meditsiini osakonna tööd. Kaitseta jäävad nii patsiendid kui ka neid ravivad arstid ja abipersonal.
Olen nõus peaministri öelduga, et iga inimene peab panustama rahvatervise kaitseks. Seepärast otsustas mitu hambakliinikut üle Eesti oma uksed 16. märtsist sulgeda. Hambaarstid ja kliinikud annavad endast parima, et taastada esimesel võimalusel vähemalt erakorraline hambaravi.
Erakorralist vastuvõttu saame jätkata üksnes olukorras, kus personalile on tagatud kaitsevahendid ning raviprotseduuride tegemisel täidetakse rangelt eeskirju, mis kaitsevad patsienti ja personali. Erakorralisse vastuvõttu saabub hambaravis tavaliselt patsient, kelle immuunsüsteem on üldjuhul põletiku tõttu juba kannatada saanud. Seetõttu on vaja kasutada kaitsevahendeid ja järgida protseduurireegleid, et minimeerida võimalust viiruse levikuks.
Eesti hambaarstide liit töötab aktiivselt selle nimel, et toetada riigiasutusi, leidmaks võimalusi esmaste kaitsevahendite hankimisel. Palume vabandust patsientide ees, kelle vastuvõtt on peatatud, kuid anname endast kõik, et saaksime esimesel võimaluselt erakorralise raviga jätkata.

Viido Põldma, Virudent OÜ tegevjuht

blog comments powered by Disqus