Kaisa Kukk võitis esimese meistrikulla

Pühapäeval toimunud Eesti suurima rahvaspordiürituse SEB Tallinna Maratoni raames selgusid ka tänavused Eesti meistrid maratonijooksus. Naistest võitis esikoha Jõgevalt pärit Kaisa Kukk, kellele tõi esimese Eesti meistrikulla uus isiklik rekord 2:52.40.


Enne starti arvati 31aastane Kaisa Kukk küll favoriitide hulka, kuid ise ta väga kõrgeid sihte ei seadnud. “Mõtlesin, et kui nüüd esikolmikussegi jõuan, on hästi,” lausus mullustel meistrivõistlustel oma maratonidebüüdi teinud ja  pronksmedaliga lõpetanud Kaisa Kukk. “Teadsin, et eelmisest maratonist taastumiseks oli väga vähe aega olnud ning mingi konkreetse lõpuaja peale ma üldse ei mõelnud.”

Äsja võistles Islandil

Kolm nädalat enne Tallinna maratoni läbis Kaisa Kukk nimelt Reykjaviki maratoni, kus parandas oma senist isiklikku tippmarki kuue minutiga. Aeg 2:53.08 andis naiste arvestuses talle Islandil esikoha ja tõi ka Põhjamaade korrakaitsetöötajate meistritiitli.

Just see korrakaitsetöötajate võistlus oligi põhjuseks, miks Põhja prefektuuri korrakaitsebüroos töötav Kukk enne Eesti meistrivõistlusi Islandil võistles. “Sundi loomulikult ei olnud, anti ikka valida, kas ma tahan minna või mitte,” ütles ta. “Treeneriga rääkisime kaasnevast riskist, ma teadsin, et panen sellega võib-olla Eesti meistrivõistlused ohtu. Samas andis Islandil jooksmine mulle uusi kogemusi, ka julguse kiirema tempoga alustada. Võib-olla ei oleks ma ilma selle kogemuseta Tallinnas niimoodi alustanud ja kokkuvõttes poleks nii hästi läinud.”

Koormust lisas ka see, et Kaisa Kukk ei saanud Reykjaviki maratoni järel järgmiseks pikaks distantsiks rahulikult taastuda, vaid läbis ka sel ajal mitu võistlust. “Maratonidel oli küll väike vahe, aga oleks ma siis saanud need kolm nädalat puhata või taastuda….,” muigas ta. “Hakkasin aga kohe pärast maratoni taas trenni tegema ja osalesin Ülemiste järve jooksul. Seejärel olin Jõulumäel nädala laagris ning seejärel parandasin Pärnu 10 km distantsil isiklikku tippmarki poole minutiga. Eelmise nädala kolmapäeval tegin kaasa ka politsei meistrivõistlustel 800 meetri jooksus ning isegi 4 x 100 meetri teatejooksus jooksin viimast vahetust. Tegelikult kuhjus sellesse lühikesse aega neid tegemisi ikka päris palju ja kõik see andis ka pühapäeval tunda, eriti teisel ringil.”

Tallinnas läks Kaisa Kukk distantsile klubikaaslaste toetusel. “Läksin rajale koos SK Treeningpartner poistega, kellega olen enam-vähem võrdne,” lausus ta. “Esimesed kilomeetrid läbisime nelja minutiga, aga distantsi teisel poolel oli juba tunda, et eelmine maraton on ikka jalgades, vahepeal langes kilomeetri läbimise aeg 4.20-4.30 peale. Kiirus langes nii palju, et jäin kaaslastest maha. Aga vedasin ennast ikkagi kuidagi lõpuni ära,” naeris Kukk, kes lõpetas Tallinna maratoni üldarvestuses rohkem kui 1800 lõpetanu hulgas kõrge 41. kohaga.

“Nii rasket maratoni pole kindlasti varem olnud,” lausus elu kolmanda maratoni läbinud Kukk. “Esimene polnud nii raske ja ka Islandil, kus suurema osa distantsist ise vedasin ja ilm oli palju tuulisem, oli lõpus palju mõnusam tunne.”

“Seda magusam see võit muidugi tundub,” kinnitas Kaisa Kukk, kelle jaoks meistritiitel oli seekord rekordist isegi tähtsam.

Võtab vaiksemalt

Naiste arvestuses sai teise koha ajaga 2:55.29 lõpetanud mullune meister Evelin Talts, pronksmedali pälvis Kuke klubikaaslane Mari Boikov (2:58.19). Kümne kilomeetri järel naiste hulgas teisel kohal olnud põltsamaalane Grete Tõnne katkestas poole võistlusmaa järel.

Pühapäeva pärastlõunal oli Kaisa Kukk igatahes seda meelt, et lähema paari kuu jooksul ta nii pikka distantsi enam läbida ei soovi. “Vähemalt paar järgmist nädalat võtan nüüd kindlasti väga vaikselt ja puhkan ennast välja, muidu ma hooaja lõpuni vastu ei pea,” teab ta oma eelmise aasta kogemusest: sage võistlemine põhjustas tookord hooaja lõpuks ülekoormuse. Võistlemisest Kaisa Kukk sel sügisel siiski ei pääse – kahe nädala pärast on ekideni Eesti meistrivõistlused ning lõpetamist vajab ka linnajooksude sari, kus ta on kokkuvõttes liidripositsioonil. 

Järgmisele hooajale mõeldes mõlgub Kaisa Kukel kindlasti meeles tiitlivõistlustele viiv aeg 2:44. “Vaikselt liigun selle aja poole. Kui puhanult jooksma minna ja enne korralikult trenni teha, eks siis paistab,” jäi Eesti hooaja edetabelis Liina ja Lily Luige järel kolmandal kohal olev Kaisa Kukk hetkel tagasihoidlikuks. “Eks näeb, kuidas järgmisel aatsal läheb – kui tervis korras on, saab kevadel kindlasti jälle ühe maratoni joosta.”

Meeste maratonidistantsil oli ajaga 2:18.04 kiireim keenialane Kiprop Tonui, Eesti meistrivõistlustel jõudsid esikolmikusse Sergei Tšerepannikov (2:23.48), Heinar Vaine (2:24.09) ja pronksi Kaupo Sasmin (2:28.29).

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus