Kaidi Forostovetš sai sotsiaalministrilt kingituseks “pisara”

 

Hiljutisel sotsiaalminister Taavi Rõivase vastuvõtul Eesti parematele terviseedendajatele osales Jõgevamaalt Punase Risti vabatahtlik Kaidi Forostovetš, kes laste- ja noorteüritustel Pipi Pikksukaks kehastunult esmaabitarkusi jagab.

Kaidi peab praegu väga oluliseks alkoholi, -tubakatoodete ja narkootikumide tarbimise vastast ennetustööd.

Ta nentis, et tervise kahjustajatena põhjustavad praegu suurimat  muret alkohol, narkootikumid ja tubakas. “Leian, et mida varem nendest noortele rääkida, seda suurem tõenäosus on, et nad sellest hoiduvad. See teema on rääkimiseks kooliõpilastele. Väikestele lastele tuleb selgitada, et leitud pudelist ei tohi juua, et ilusates pudelites ei pruugi alati hea jook sees olla. Samuti on tarvis rääkida, et lapsed ei sööks leitud ega võõra pakutud kommi.  Lapsevanematele paneme südamele, et nad hoiaksid  kodukeemiat ja ravimeid lastele kättesaamatus kohas. Pole midagi sellist, mida me, täiskasvanud, juba ei teaks, aga kipume need tõed unustama igapäevaste kiirete toimetuste juures.”

 

Pipit kuulatakse tähelepanelikult

Esmaabikursusi ja teisi terviseedenduslikke koolitusi korraldab Kaidi nii lastele kui ka täiskasvanutele. Poiste ja tüdrukutega kohtudes paneb ta selga Pipi Pikksuka kostüümi. “Idee Pipit kehastada tekkis, kui töötasin Jõgeva aleviku lasteaias. Mõtlesin, et nii tekib lastega kiiremini kontakt ning selgitused ja soovitused jäetakse kiiremini meelde. Ma ei eksinud. Pipit on alati huviga ja tähelepanelikult kuulatud ja tagasi oodatud. Pipina lastega kohtudes küsin nendelt, kas nad kannavad helkurit, kas nad pesevad käsi. Soovitan neil mänguväljakul koos sõbraga olla, sest kui midagi juhtuma peaks, saab sõber abi kutsuda.”

Forostovetš peab väga oluliseks tahet ja oskust kaasinimest märgata. “Kui kellelgi on tervisehäire, on esimene samm tema abistamisel märkamine. Tarvis on ka julgust abi pakkuda või kui seda pole võimalik teha, siis tuleks teisi läheduses olevaid inimesi appi kutsuda. Punase Risti eetika ei luba kunagi inimest kiirabi ootamiseni üksinda jätta. Väga oluline on ka psühholoogiline abi, mida kutsutakse “käe hoidmiseks”,” rääkis ta. Kaidil on tulnud mõnikord ka ise abistaja rollis olla. Jõgeval aitas ta näiteks üle tänava tasakaaluhäiretega vanuri, keda mõned möödakäijad joobnuks pidasid.

Sotsiaalminister Taavi Rõivaselt sai Kaidi Forostovetš kingituseks pisarakujulise meene, mis sümboliseerib vajadust osata teise silmades pisarat märgata.

 “Tunnustamissündmusel oli meeldiv tõdeda, et igas maakonnas on tublisid ja tunnustamist väärt terviseedendajaid, kes on väga palju ära teinud  oma vabast ajast. Eriline tunne oli pidulikul vastuvõtul seetõttugi, et sinna oli kutsutud igast maakonnast vaid üks inimene.”

 

Esmaabihuvi algas kodust

Teadmisi ja oskusi esmaabist otsustas Kaidi Forostovetš õppima minna eelkõige soovist oma koduseid vajadusel aidata. “Meie peres on neli meest – abikaasa ja kolm poega. Nendega juhtus ikka midagi sellist, et tuli esmaabi anda. Metsamehest pereisa sai tööl traumasid, poisid kukkusid jalgrattalt või kelgutades.  Hakkasingi kõike seda õppima Punase Risti korraldatud kursustel ja nii saigi minust vabatahtlik Eesti Punase Risti Jõgevamaa seltsis, kus nüüdseks läheb kaheteistkümnes aasta. Põhjalike teadmiste ja mitmekülgsete oskuste saamise eest olen iseäranis tänulik nüüdseks igavikuteele läinud esmaabiõpetajale Ene Vaiknemetsale,” rääkis Kaidi.

Kaidi Forostovetš on ka Mustvee Vabatahtliku Järvepääste atesteeritud esmaabiõpetaja ning Kuremaa Vabatahtliku Järvepääste toetajaliige. Möödunud laupäeval jagas ta esmaabi alaseid teadmisi Jõgevamaa kodutütarde ja noorte kotkaste talvelaagris.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus