Kahekümne viies, üksiti viimane

Voore põhikooli saalis peeti möödunud laupäeval Saare valla 25. sünnipäeva pidu. Sünnipäevanumber oli ilus, ent pidu viimane. Pärast veidi enam kui kuu aja pärast toimuvaid volikogude valimisi kaob Saare vald Eesti halduskaardilt ning hakkab funktsioneerima osana Mustvee vallast, mis tekib praeguste Saare, Kasepää, Avinurme ja Lohusuu valla ning Mustvee linna ühinemisel.


Saare valla sünnipäevapidu kandis pealkirja “Juured”.

“Igaüks ise teab, kui sügavale tema juured siin ulatuvad või kui kindlalt nad paigas on,” tõdes Saare vallavolikogu esimees Andri Plato oma aastapäevakõnes.

Tema sõnul on Saare vallas igal aastal endale uue kodu leidnud mitu noort peret. Kui esialgu leitakse, et see on hea koht suvitamiseks, siis aja möödudes saab nii mõnestki suvilast hoopis soe päriskodu.

“Haldusreform tekitab meis kõigis hirmu, mis on ka täiesti arusaadav, sest muutused tulevad suured ja puudutavad meid kõiki,” sõnas Andri Plato. “Tahes-tahtmata muutub teenuste pakkumise maht, kaugus või iseloom. Üheks lahenduseks on delegeerida suuremad teenused meie valla sihtasutustele.”

Haldusreform annab Plato sõnul võimaluse – aga sellega kaasneb ka vastutus – muuta sihtasutused kohaks, kuhu kohalike probleemidega esmajoones pöördutakse. Samas peavad sihtasutused olema uuele vallavalitsusele partneriks ja esmaseks usaldusväärseks probleemide lahendajaks.

“Uue suure valla moodustamist võib võrrelda kaltsuvaiba kudumisega. Igal perenaisel on oma käekiri — väljavalitud mustrikord ning värvid. Nõnda ka nüüd – iga tänane ühinev vald annab oma inimeste ja tavadega vaibale kordumatu mustri. Peaasi ainult, et lõimed ei katkeks!” ütles volikogu esimees.

Ta pani kokkutulnutele südamele, et nad kindlasti valima läheksid, st hoolitseksid selle eest, et piirkonna esindatus uues volikogus saaks võimalikult suur. Tal oli humoorikas soovitus ka volikogusse kandideerijatele:

“Kui musta pesu kotti kaasas pole, siis avalikult musta pesu ei pese!”

Uus tervik kokku

Saare vallavanem aastatel 1997-2013 Jüri Morozov ütles lähenevat liitumist silmas pidades:

“Päris suur töö on ees, et väikestest pusletükkidest uus tervik kokku panna. Selleks on vaja palju jõudu, aga kui see tõesti kokku saab, siis on lootust suurema hooga edasi liikuda.”

Aivar Kütt, Saare vallavolikogu esimees aastatel 2002-2013, ütles, et Saare valla veerandsaja aastases ajaloos on olnud paremaid ja halvemaid aegu.

“Ei hakka midagi taga nutma, aga ei hakka ka hosiannat laulma uuele uuele suurele vallale, mis peaks olema igapidi võimekam ja suutlikum,” sõnas Aivar Kütt. “Olen natuke mures sellepärast, kuidas me uuel haldusmaastikul ja uue poliitilise kultuuri tingimustes hakkama saame. Senini oleme ajanud oma asju ju kisa-kärata, erimeelsusi rahulikult siludes, aga kui lehes kirjutatut uskuda, pole see kõigi ühinemispartnerite juures nii. See on mõtlemise koht nii kogukonnale kui ka uutele vallavolinikele.”

Naabervalla Pala vallavanem Jozsef Weinrauch, kes teatavasti omavalitsuste ühinemisest ei vaimustu, tuli aga ilusa ringiga juurte teema juurde tagasi:

“Te peate mäletama, kus on teie juured. Soovin teile head võitlemist oma rahva ja piirkonna eest!”

Kinkisid aeru

Saare valla sünnipäeval olid esindatud kõik selle omavalitsuse ühinemispartnerid. Lohusuu vallavanem Tarmo Tomson tõi Saare vallale kingituseks aeru.

“Peatselt istume ühte paati ja peame koos aerutama hakkama. Et teil on sellealaseid kogemusi arvatavasti napimalt kui Lohusuu rahval, tõime teile aeru, et saaksite aegsasti trenni tegema hakata,” ütles Tomson.

Valla sünnipäevapidu oli kutsutud juhtima Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseumi arendus- ja projektijuht Janek Varblas. Vahepeal kehastus ta Lutsu “Kevadest” tuttavaks köstriks, kamandas endised ja praegused vallajuhid koolitundi ja hakkas neile küsimusi esitama. Praeguselt vallavanemalt Hannes Soosaarelt päris ta näiteks, millist oma vallavanemana tehtud või tegemata jäänud otsust ta kõige rohkem kahetseb. Soosaar ütles, et kahetsemist väärivaid otsuseid ta vastu võtnud polegi, küll aga loeb kahetsusväärseks seda, et ta pole jõudnud nelja vallavanema-aasta jooksul pulmi ära pidada – kogu aeg on nii kiire olnud.

Valla sünnipäevapeol esinesid külalised ja oma valla taidlejad. Külalisesinejateks olid lauljatar Hedvig Hanson ja teda kitarril saatnud Kalle Pill, oma taidlejatest astusid üles Voore põhikooli 3.-4. klassi rahvatantsijad, naisansambel Allikad, naisrühm Linely, Saare valla segakoor Serviti ja laululapsed.

Vallavanem Hannes Soosaar ja volikogu esimees Hannes Soosaar jagasid tunnustust neile, kes 25 aasta jooksul valla elu edendanud või viimasel ajal millegi olulisega silma paistnud. Kõik autasustatud said kingituseks valla viimaseks sünnipäevaks üllitatud raamatu “Meie juured siin võrsuvad…”, millest tuleb Vooremaas lähiajal eraldi juttu.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus