Kahe peale kokku kakskümmend aastat

Jõgeva kultuurikeskuse galeriis esmaspäeval avatud näitusel „Kokku kakskümmend ehk me oleme alles 13-aastased” tutvustavad oma loomingut Jõgeva kunstikooli neljanda kursuse poisid Karl Kristjan ja Hans Kristjan Nurmik.

13-aastased kaksikvennad Karl Kristjan ja Hans Kristjan on kunstikoolis kahepeale kokku tõepoolest käinud juba kakskümmend aastat. Nagu poisid näituse avamisel meenutasid, hakkasid nad kahe ja poole aastaselt lasteaias käima. Et nende lasteaiatee ühtis teatud määral paljude laste kooliteega, siis hakkasid ka nemad koolis käia tahtma. Mispeale nende kunstikooli juhatajast ema lubanudki, et niipea kui nad kolmeseks saavad, võivad nad minna kunstikooli mudilaste õpperühma. Lubadus sai ka täidetud ja nüüd on poisid jõudnud neljandale kursusele, mille õppekavva kuulub kohustusliku punktina ka näitusega esinemine. Töid, mida näitusele panna, oli nii pikka aega kunstikoolis käinud Hans Kristjanil ja Karl Kristjanil kogunenud mõistagi palju. Tõsi, kodus käiva remondi tõttu ei leitud kõiki asju üles. Näitus sai sellele vaatamata sisukas ja värvirõõmus.

„Ei, värve nad küll ei karda,” tõdes neljanda kursuse juhendaja Ebe Kofugata. „Poiste õpetamine ongi minu jaoks natuke lihtsam kui tüdrukute õpetamine, sest poisid on enamasti hakkajamad: kui tüdrukud kipuvad pikalt kahtlema ja mõtlema, sest nad ei suuda otsustada, kas teha nii või naa, siis poisid hakkavad kohe tegutsema.”

Joonistaja ja maalija

Karl Kristjan on kursusejuhendaja sõnul tugevam joonistamises, Hans Kristjan maalimises. Õpetaja Elita Järvela lisas, et ekstravertse loomuga Hans Kristjani töödel on kujundid suuremad, üldistavamad, rohkem oma maailmas elav Karl Kristjan armastab välja joonistada väiksemaid detaile. Poiste endi lemmiktööd on neljandal kursusel tehtud popkultuurist inspireeritud stilisatsioonid. Õigupoolest on nende elus olnud ka hetki, mil nad polegi enam kunstikoolis käia tahtnud, ent tänu vanemate veenmisvõimele on nad siiski jätkanud. Näitust tehes said poisid ise ka aru, kui palju põnevat ja kasulikku nad kunstikoolis tegelikult õppinud on.

„Kunstikoolis on selline hubane olemine,” ütles Karl Kristjan.

„Seltskond on hea ning õpetajad ei riidle ega käsi küünarnukki lauaservast kindlal kaugusel hoida,” lisas Hans Kristjan.

Mõlemad olid seda meelt, et kaksikvennaga koos on kunstikoolis palju lahedam käia kui üksi oleks. Kunstikoolis on ju, teadagi, tüdrukud ülekaalus ja meesõpetajaid pole seal hoopiski. Nii et venna tugi kulub sellises naistekeskses paigas marjaks ära.

„Näitusetöid vaadates võiks arvata, et nende autorid on mingid nohikud, kes ainult pintslist ja värvidest lugu pidada oskavadki, aga kui Hans Kristjanit ja Karl Kristjanit rularambil või trikiratastel näed, siis saad aru, et tegelikult pulbitseb neis superenergia,” ütles poiste kehalise kasvatuse õpetaja Viktor Nõmm.

Palju jõudnud

Ta polnud kaugeltki ainus Jõgeva Gümnaasiumi pedagoog, kes näituse avamisel käis ning tundus, et nii mõnegi õpetaja jaoks avanesid Hans Kristjan ja Karl Kristjan sellel sündmusel üsna uue kandi pealt.

Erinevaid tahke on neil poistel muidugi üsna palju, sest lisaks kunstikoolis käimisele on nad käinud võistlustantsu-, judo- ja kergejõustikutrennis, õppinud puhkpilli ja harrastanud hip-hoptantsu. Praegu on nende lemmikhobiks ekstreemsport. Küsimusele, mida see endast kujutab, vastasid poisid, et selle juurde kuuluvad jalgrattad, väljaväänatud liigesed, sinikad ja muu seesugune.

„Me võime oma jalasääri näidata,” ütles muiates Hans Kristjan, keda kaks nädalat tagasi sai näha Kanal 2 saates „Talendijaht“ koos oma sõprade Priit Sisaski ja Kervin Kulliga trummishowd tegemas.

Vendade Nurmikute näitus lõpetabki kunstikooli tänavuse neljanda kursuse näituste sarja. Sellest nädalast keskendutakse kursusetööde tegemisele ning siis tuleb hakata juba diplomitöö teemale mõtlema: viiendal kursusel pühendutaksegi selle teostamisele. Küsimusele, kui suurel määral nad pärast kunstikooli lõpetamist kunstiga seotuks jäävad, ei osanud poisid veel täpsemalt vastata.

„Esialgu tahaks rohkem spordiga tegelda,” ütles Karl Kristjan.

„Kaugemas tulevikus võiks inseneriks või arhitektiks hakata,” lisas Hans Kristjan.

Kaksikvendade ühisnäitus jääb üles 15. maini.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus