Kahe ja poole kuuga tuhat kilomeetrit suuskadel

Kui enamik rahvast kirub talve visa taandumist, siis 67-aastane Heino Põldoja sai tänu püsivale lumele eelmisel nädalal suuskadel täis tuhat sõidukilomeetrit.

Heino Põldoja on pikki aastaid tegelenud peamiselt pikamaajooksuga ning sangpommi tõstmisega. Viimati mainitud alal on ta veteranide klassis isegi maailma ja Euroopa meistri tiitli saavutanud. Suusad olid Põldojal enne tänavust talve viimati all tosin aastat tagasi, kuid jaanuari lõpus Virtuse suusarajal peetud lumepäeva puhul otsustas ta truudelt Pärnu Visudelt tolmu pühkida ning suusatamisega uuesti aktiivselt tegelema hakata.

Nüüd on Heino sõitnud spordihoone Virtus taga kilomeetrisel suusarajal pea iga päev keskmiselt kakskümmend kilomeetrit. Vaid märtsis jäi tal enda sõnul üks nädal vahele. Kaugemale pole sportlikul mehel plaanis suuski proovima minna, sest Virtuse suusarada on tema kodule väga lähedal.  

Suusamärkmik on raja kõrval lumel

Alguses proovis Heino sõita oma meelistehnikas klassikastiilis, kuid vahetas selle õige pea vabastiili vastu välja. “Vabastiilis sõites ei pea muretsema pidamismäärde pärast ning praegune klassikajälg on siin rajal liiga sügav ning kipub saabast lõhkuma,” rääkis mees. Oma 27 aastat vanu Visu plastiksuuski määrib mees parafiiniga korra nädalas, kuid sellest piisab täiesti, et rahuliku tempoga päevas mõnikümmend kilomeetrit sõita. “Sõidan kilomeetrist ringi umbes nelja minuti ja kahekümne sekundiga. Korra proovisin ka aja peale, siis läks umbes kolm pool minutit,” lisas Põldoja, kelle eesmärk on ennekõike vajaliku distantsi läbimine, mitte kiirus.

Heino suusamärkmik asub raja kõrval lumel. “Kes neid ringe jõuab meelde jätta. Pärast iga läbitud ringi vajutan suusakepiga jälje lumele ja pärast loen kokku. Paar korda oli rajal selline tuisk, et pärast sõidu lõpetamist olid ringimärgid halvasti näha,” meenutas ta. 

Truud suusad alla ka järgmisel hooajal

Mõte talve jooksul tuhat kilomeetrit suuskadel täis saada ei olnud Põldojal eesmärk omaette, kuid aja edenedes ja talve jätkuval püsimisel kasvas kilomeetrite arv mürinal ning mingil hetkel tuligi mehel mõte sõita täis 1000 kilomeetrit. See maagiline kilometraaž sai läbitud eelmisel neljapäeval.

Suusatamine on Heino jaoks ennekõike ikkagi ettevalmistus algavaks jooksuhooajaks ja sangpommivõistlusteks. Suusatamine annab lihastele ja liigestele head toonust ning hoiab ka viga saanud põlve paremini töökorras. “Parem põlv on kinni ja takistab ennekõike jooksmist, sangpommi tõstmist see nii väga ei sega,” lisas mees. Esimene tõsisem jooksuvõistlus on tal 1. mail peetav Viljandi järve jooks ning ees ootavad ka sangpommi Euroopa meistrivõistlused Iirimaal.

Mis puutub tema tublidesse Visu suuskadesse, siis need järgmiseks tosinaks aastaks kappi tolmu koguma ei jää, sest nende omanik lubas ka tuleval talvel suusarjale minna.

i

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus