Kabe MK-etapp Kuremaal algas suurmeistrite dikteerimisel

Laupäeval avati Kuremaal 10. korda toimuv Jõgeva Kabeklubi rahvusvaheline turniir, mis teistkordselt on kavas 64-ruuduse kabe MK-etapina. Turniiril, kus osaleb 28 kabetajat üheksast riigist, annavad tooni suurmeistrid.


Kabe suurvõistlus avati Kuremaa lossis sümboolse partiiga, kus Jõgeva vallavanem Aare Olgo ja Rahvusvahelise Kabeliidu (IDF) president Vladimir Langin mängisid omavahel viiki. Seejärel jätkati juba kiirturniiriga, kus esikoht läks jagamisele, sest võrdselt 11 punkti kogusid nii Andrei Valyuk (Valgevene) kui ka Arunas Norvaishas (Leedu). Jõgevamaa edukamatena kogusid Kaljo Siimer ja Uno Plakk 6 punkti, millega olid teise kümne lõpus.

Pühapäeval mängiti põhiturniiri kaks esimest vooru ja eile kolmas ning neljas. Nagu ütles turniiri eel Valgevene suurmeister Andrei Valyuk, tuli ta Kuremaale lootuses võidu nimel mängida. „Sportlik vorm on hea, olen selle nimel teinud tööd, et olla parimas vormis pärast Kuremaa turniiri toimuval MM-võistlustel,” rääkis Valyuk.

Jõgeva turniiril on hea maine

Väliskülalised, kellest viis on suurmeistrid, kiitsid nagu ühest suust Jõgeva kabeturniiri head mainet. „Tulen siia alati rõõmuga mängima, sest turniir on hästi korraldatud. Lisaks annab väga palju juurde nägus võistluspaik, mis annab mängule inspiratsiooni,” sõnas Valgevene suurmeister Valyuk.

IDF president Vladimir Langin rääkis, et eelmise aasta MK-etapi korraldamine Jõgeva Kabeklubi poolt oli kui proovikivi. „See õnnestus suurepäraselt tänu Ülar Poomi ja tema meeskonna heale tööle. Tänavu polnud enam kahtlustki, et üks maailma karika etappe toimub just siin.

„Jõgeva turniir on leidnud kindla koha kabe suurvõistluste nimekirjas,” ütles Langin.

Poomi sõnul saab sellist turniiri korraldada ikka ainult tänu toetajatele ja abilistele. „Meie turniiri kümneaastase ajaloo jooksul on välja kujunenud kindlad koostööpartnerid, nagu Eesti Kabeliit, Jõgeva vald, Moreen OÜ, Eksar Transoil, samuti Valmeco, Õuna Puhkekodu, Merineitsi OÜ, Rollmer, Vooremaa, Laiuse POÜ, Särka Sport, Saku Läte, Juta & Kaido, spordiliit Kalju ja paljud teised,” loetles Poom.

Nimekas naismängija Antra Valnere avaldas vaid kahetsust, et tema abikaasa Guntis, eelmise aasta võitja, ei saanud seekord osaleda. „Guntis pidi minema Hiinasse treeneritööd tegema ja seetõttu jäi seekordsest turniirist kõrvale. Aga küllap ta järgmisel aastal on kohal.”

Kuhu jäid Etioopia kabetajad?   

 Eksootikat pidid turniirile tooma viis kabetajat Etioopiast, paraku nad turniirile millegipärast ei jõudnudki. „Nende tulemine või mitte tulemine vaheldus iga päevaga. Lõpuks said nad minu teada kõik dokumendid joonde ja pidid siia tulema. Kuid Jõgeval neid veel nähtud pole. Miks, ei tea,” sõnas Ülar Poom.

Jõgevamaad esindab suurturniiril viis kabetajat. Meestest teevad kaasa Uno Plakk ja viimasel hetkel loobunud Kaljo Siimerit asendav Arnold Jakoby. Seejuures on Plakk ainus kabetaja, kes osalenud kõigil kümnel turniiril.

Naismängijaid, õigemini tütarlapsi on võistlustules kolm: Merilii ja Triinu Jalg ning Nona Nano.

Eile pärastlõunal, kui oli mängitud kolm vooru, juhtisid võistlust Dmitri Melnikov Venemaalt ja leedulane Arunas Norvaishas 6 punktiga. Seega alustanud kolme võiduga. 4 punkti oli koos koguni kümnel kabetajal, teiste seas ka Antra Valnere.

„Minu eesmärk on võita naiste turniir, kuid eks paistab, kuidas läheb. Algus on olnud küll hea, sest olen viigistanud kahe suurmeistriga. Seda enam, et olen viimasel ajal vähe mänginud. Sel aastal vaid Läti meistrivõistlustel,” rääkis Antra Valnere.

Jõgeva mängijatest on enim – 3 punkti – kogunud Plakk ja Merilii Jalg. „Turniir alles algas, vara veel millestki rääkida,” oli Plakk napisõnaline.

Eile õhtul mängiti neljas voor ning seejärel võttis turniirist osavõtjaid Kuremaa lossis turniiri võõrustajana vastu Jõgeva vallavanem Aare Olgo.

Kiirturniir:

1.–2. Andrei Valyuk (Valgevene) ja Arunas Norvaishas (Leedu) 11, 3. Andrius Kybartas (Leedu) 10, 4. Arno Uutma (Eesti) 10, 5. Ion Dosca (Moldova) 9, 6. Dmitri Melnikov (Venemaa) 9,…19. Kaljo Siimer (Jõgeva) 6, 20. Uno Plakk (Jõgeva) 6 punkti.

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus