Kabe eksmaailmameister Guntis Valneris Jõgeval


Kui 100-ruudulise kabe eksmaailmameister, riialane Guntis Valneris oma kabetajast abikaasa Antraga Jõgeva Gümnaasiumi aulasse jõudis, oli enamik Jõgeva Kabeklubi korraldatavale Orthezi 7. auhinnaturniirile tulnud ligemale poolesajast kabetajast juba kohal. Momendil suurel laual maailma kolmandat reitingut omav Läti kabekuulsus alustas oma sportlaskarjääri just 64-ruudulisel laual, kulutades sellele viis aastat. 13-aastaselt tuli ta Läti täiskasvanute meistriks ja NL noortemeistriks, edestades ka üht oma praegust põhikonkurenti, temast kümmekond päeva nooremat kolmekordset 100-r. kabe maailmameistrit Venemaa suurmeistrit Aleksandr Schwarzmani. Siis vahetas ta mängulaua suurema vastu ja on väga harva ning episoodiliselt esinenud 64-ruudulises kabes. Schwarzman on aga jätkanud võimaluste piires mõlemal laual ja kroonitud 64-ruudulisel laual brasiilia kabes koguni seitsmekordseks maailmameistriks. Tänavu taas 100-ruudulise kabe maailmameistri tiitli võitnud Aleksandr Georgijev (Valneris jäi ringsüsteemis korraldatud MM-il viiendaks) esines viis kuud hiljem oma kodulinnas Peterburis klassikalise 64-ruudulise kabe MM-il ja tuli suurüllatusena pronksmedalile. Üllatus oli põhiliselt selles, et tema eelnevad esinemised ja saavutused 64-ruudulisel laual olid küllalt napid. Pole võimatu, et ka Guntis proovib tulevikus kunagi 64-ruudulise laua sooritusi ja Jõgeva oli testvõistluseks.


Orthezi 7. turniiril korraldati 10 kõrgemat reitingut omava kabetaja vahel ringsüsteemis peaturniir, kus Valnerise kõrval mängis kaasa suurmeister Arno Uutma, 7 meistrit ja korraldaja valge kaardiga Palamuse seeniorkabetaja Edo Jaanuska. Peaturniiri tulemused: 1. Guntis Valneris (Riia) 13 18-st, 2. Argo Unnuk (Järvamaa Kabeklubi) 12, 3. Andrus Tull (Järvamaa Kabeklubi ) 11, 4. Arvo Rist (Hiiumaa Kabeklubi), 5. Ain Rool (Järvamaa Kabeklubi), 6. Uno Plakk (Jõgeva Kabeklubi), 7. Arno Uutma (Jõgeva Kabeklubi), kõigil 10, 8. Algo Laidvee (Tartu Kabeklubi) 8, 9. Edo Jaanuska (Palamuse) 4, 10. Orme Kaul (Rakvere) 2 punktiga.

Nagu peaturniiri tulemustest nähtub, jäi plusspoolele koguni 7 kabetajat. Kolm miinuspoolele jäänut kogusid selle seltskonna vastu 13 kaotuse kõrval 8 viiki, Valnerisele ja Unnukile pidid nad kõik alistumiseks käe ulatama. Seitsme tugevama omavahelises 21 partiis andis resultatiivse tulemuse 7. Põhiosa sellest langes Plaki arvele, kes turniiri esimesel poolel kaotas Uutmale ja Valnerisele, üllatuslikult jäi ta esiseitsmikust ainsaks suurmeistrite toitjaks. Turniiri teisel poolel suutis ta bilansi tasakaalustamiseks võita Risti ja Tulli. Alavormis olev Uutma aga kaotas samal ajal Roolile ja Tullile ning Rist alistas Rooli. Kokkuvõttes jäi esiseitsme omavahelistes kohtumistes ainsana plussi Valneris ja miinusesse Uutma. Kaotuseta suutsid turniiri läbida kaks esimest — Valneris ja Unnuk. Valneris jäi rahule küll oma kohaga, aga mitte mänguga Unnuki ja Uutma vastu, kus viigini jõudmisel võis vaja olla ka vastaste abi.

Põhiturniiril mängis kaasa 31 kabetajat, kellest koguni 14 olid naismängijad. Jõgevamaaga seotud kabetajaid oli 13, turniiril mängisid kaasa suurmeister Kaari Vainonen, neli rahvusvahelist meistrit ja kaks meistrit. Esikuuikusse jõudsid Marika Azojan (Jõgeva KK) 14 punktiga 18-st, Kaari Vainonen (Lasnamäe Male-Kabeklubi) ja Kaljo Siimer (Jõgeva Kabeklubi), mõlemal 13, Antra Valnere (Riia), Maldon Haljas (Kunda) ja Piret Viirma (Järvamaa Kabeklubi), kõigil 12 punkti. Veel 8 Jõgevamaa kabetajat sai vähemalt 50-protsendilise tulemuse: 11. Kaarel Ots, 12. Riina Jaanuska, 13. Enno Eerma, 14. Mihkel-Kalju Tammeveski, 15. Heldur Laumets, kõigil 10 punkti. 16. oli Kalle Lokk, 17. Lembit Maidla, 19. Mare Plakso, kõigil 9 punkti. Neli vooru juhtis täiseduga Vainonen, kaotas aga viiendas voorus  Siimerile. Liidrikohale tõusis sellega Tarmo Tulva (Lasnamäe MKK), kes tegi seda kuuenda ja seitsmenda vooru järel kahasse Azojaniga. Kahes viimases voorus pidi aga Tulva leppima kaotustega Azojanile ja Viirmale, mis taandas ka kokkuvõttes seitsmendaks. Turniiri võitja kaotas teises voorus Riina Jaanuskale ning viigistas Siimeri ja Valnerega. Kaotuseta jäid kaks kabetajat — Siimer ja Ots.

Võistluspäev lõppes noorteturniiri ning Valnerise simultaaniga 100-ruudulisel laual. Noorteturniiril võimutsesid Lasnamäe klubi noorkabetajad. Andreas Tulva ja Joanna Sild kogusid 9 punkti 10-st, Kaire Sepp 6. Jõgeva noorkabetajaist kogus Rando Koll 5 punkti, mis andis 7. koha, Ly Möller oli 10.

Ajakontrolliga simultaanis, kus Valnerisega heitles 10 kabetajat, jäi eksmaailmameistri kontosse 8 võidu kõrval 2 viiki, viigini jõudsid Tarmo Tulva ja Arno Uutma, huvitava kokkusattumisena on nad ka Eesti Kabeliidu asepresidendid. Jõgevlastest kuulusid eksamineerijate hulka Sulev Luht, Kaljo Siimer, Heldur Laumets ja Jaan Peets. Võrreldes Valnerise eelmise simultaaniga Eestis, mis toimus 1995. aastal maailmameistri esitusena Tallinnas, suutis Jõgeva enamat, toona jäi Guntise tulemuseks 9 võitu ja üks viik.

Üritus õnnestus nii osavõtjate kui korraldajate arvates igati, oluline osa on selles ka Jõgeva Gümnaasiumi ideaalse valgustusega mängusaalil, milleni ka suurvõistluste tingimused sageli ei küüni. OÜ Orthez poolt välja pandud arvestatav auhinnafond meelitas kokku pea kõik Eesti tippmängijad, vaid Raivo Risti ja Villem Lüüsi tase lubanuks neid peaturniirile, auhindade eest tänud ka Jõgeva linnavalitsusele. Kohtunikuna aitas meid tavapäraselt Lembit Vahesaar, kellele hiljuti omistati kabe rahvusvahelise arbiitri nimetus (kõrgeim kabekohtuniku kategooria). Guntis Valneris aga avaldas lootust, et tema osavõtt rahvusvahelisest turniirist 64-ruudulises kabes  Jõgeval aastal 2012 võib olla reaalne, seda enam, et MM-il on vaheaasta ja tal on personaalne, ilma eelvõistluseta edasipääs 2013. aasta MM-ile.

i

Täpsemat infot võistluse tulemuste kohta saab vaadata www.jogevakabeklubi.ee
i

JÕGEVA KABEKLUBI

blog comments powered by Disqus