Kaaratsimil täitus kolmekümne viies tegevusaasta

Jõgeva kultuurikeskuses peetud  Jõgeva segarühma Kaaratsim 35. sünnipäeva tähistamisel  vaadati ajas tagasi, tantsiti populaarsemaid tantse rühma repertuaarist, samuti ühistantse, kus tegid kaasa kõik peolised.    

  1. aasta 11. detsembril ühe korterelamu keldriruumi esimest korda kokku tulnud tantsurühma sünnipäeva avas päeva juht Airi Rütter, kes töötas tantsurühma loomise ajal Jõgeva KEKis taidlusmetoodikuna. Tema lavastatud oli sõnalis-muusikaline põimik Kaaratsimi sünnist ja käekäigust.

Kuidas mehed tantsima saadi

Legend  räägib, et Airi Rütter ajanud KEKi  hoovil mehi taga, et neid segarühma tantsima kutsuda.

“Päris nii see just  polnud. Küll aga oli mul hea koostöö dispetšeritega, kes avaldasid arvamust, kellel autojuhtidest ja kraanajuhtidest võiks olla eeldusi harrastada rahvatantsu, ja teatasid mulle nende masinate numbrid. Nii  sain vajalikud isikud kätte  ja hakkasin neid “pehmeks rääkima”,” rääkis Rütter.

Oma seotusest Kaaratsimiga kutsuti saali ette  rääkima kunagised juhendajad  Harry Tarve,  Andi  Einaste  ja Malle Pügi ning tänane tantsuõpetaja Aino Sobak. Samuti on kollektiivi  juhendanud praegu Saaremaal elav Tiiu Vilsaar (Rehtla) ja koos Andi Einastega Siiri Einaste. Nemad ei saanud aga sünnipäevapeol osaleda. Tantsurühma õnnitlesid Jõgeva linnapea Aare Olgo ning linnavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna  juhataja  Helle Kajaste. Jõgeva vallavalitsuse nimel sõna võtnud vallavolikogu esimees Tiit Lääne meenutas, et Kaaratsim loodi samal aastal Moskva olümpiamängude ja Pirital toimunud olümpiaregatiga.

Jõgeva maavanem Viktor Svjatõševi tänukirja andis üle maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna kultuuritöö peaspetsialist Tiina Tegelmann.

Rahvatantsijatest olid tervitamas folklooriseltsi Jõgevahe Pere naisrühmad, naisrühm Meie Mari Laiuselt, segarühmad Virmalised Põltsamaalt ja Lustilised Lustiverest.

Kaaratsim esitas kava oma populaarsematest tantsudest. Lõputantsuks oli Ullo Toomi “Kosjatants”, mille kollektiiv üldse esimesena selgeks õppis. Rühm on esinenud üleriigilistel ja maakondlikel tantsupidudel, mitmetel teistelgi eestimaistel kultuurisündmustel, samuti mitmetes välisriikides, sealhulgas  rahvusvahelistel folkloorifestivalidel.

Nimi pandi rühmale samanimelise tantsu järgi, hüüdnime “segased” said nad aga bussijuhilt, kui rahvatantsijad  hiliselt esinemisreisilt tulles öösel Piiri parki kelgutama läksid.   

Sünnipäevapeol vaadati segarühma tegevust tutvustavat näitust ja lehitseti  kroonikaraamatut, kuhu algul tegi ülestähendusi  ja kogus  fotosid kauaaegne rahvatantsija  Maris Prii. Nüüd  on kroonikuks Ene Lõoke, kelle abikaasa Aleksander Lõoke on kultuurikollektiivi staažikaim liige ja tantsinud selles kolmkümmend neli aastat.

 Valmistutakse naiste tantsupeoks

“Järgmine suurejoonelisem ja vastutusrikkam esinemine ootab  Kaaratsimi ees II Eesti Naiste Tantsupeol “MeheLugu”. Tantse selleks suurpeoks hakkame hoogsamalt õppima uuel aastal,” ütles juhendaja Aino Sobak. Tema sõnul on Kaaratsimil kolmekümne viie aasta vältel  selgeks õpitud üle kaheksakümne tantsu. Mitmeid, mis ununema  kipuvad,  soojendavad nad uuesti üles.

“Rahvatants on meie elustiil. Kui  sa kord sellega juba alustad, on väga raske kõrvale jääda,” nentis juhendaja, kes on rõõmus selle üle, et rühm hiljuti kolm uut tantsijat sai. Need on  Älis Eespäev, Ene Kuusik ja Urve Tammemägi.

“Kaaratsim on segarahvatantsu üheks võimekamaks ja väärikamaks esindajaks Eesti kultuurielus,” ütles Rahvakultuurikeskuse Jõgeva rahvakultuurispetsialist Pille Tutt, keda  tantsukollektiiv ka meenega tänas.  Samasugune tähelepanu sai osaks Jõgeva linnavalitsusele, Jõgeva vallavalitsusele, maavalitsusele ning teistele koostööpartneritele ja toetajatele.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus