Kaaratsimi ja Jõgevahe Pere Prantsusmaa-reis oli edukas

Pakkumine festivalil osaleda tuli Jõgeva segarahvatantsurühmale Kaaratsim Rahvusvahelise Kultuurivahetuse agentuurilt. Enne ametliku kinnituse saamist, et Kaaratsim on festivalile sobiv, pidi tantsurühm saatma Prantsusmaale video oma oskustest. Sealsele komiteele nähtu meeldis ning Jõgeva rahvatantsijad said ametliku osalemiskutse.

 “Kaaratsimis on kaheksa tantsupaari, kuid taolistele festivalidele oodatakse tavaliselt 30- või isegi 35-liikmelisi tantsugruppe,” rääkis Kaaratsimi pikaajaline liige Heino Trükmann. “Hakkasimegi otsima, et kes saaks veel meiega tulla. Jõgevahe Pere naised olid pakkumisest huvitatud.”

Kokku sai tantsijaid 25. Prantsusmaale mindi aga kolmekümnekesi ? veerandsajale tantsijale lisandus veel viis muusikut ansamblist Tempora Mores.

Festival, mida korraldatakse Haguenaus, 35 tuhande elanikuga linnas, toimus sel aastal juba 48. korda. “Algselt oli tegu humalafestivaliga, nüüdseks on üritus kasvanud ja muutunud rahvusvaheliseks,” rääkis Trükmann.

Lisaks tantsijatele näitasid oma oskusi ka orkestrid, lauljatel seekord esinemisvõimalust ei olnud.

Turuplatsil, tänaval ja vanadekodus

Osalejaid oli selleaastasel festivalil kaheteistkümnelt maalt, kõige enam jäi Trükmanni sõnul silma Aafrika trummiansambel, mille liikmed osavalt bensiinivaate löökriistadena kasutasid.

Lisaks välismaalastest külalistele astusid üles ka kohalikud esinejad, keda oli pea sama palju kui võõraid ? kokku 10 rühma.

Etteasted olid ääretult erinäolised, kõik omamoodi põnevad.

Festival kestis kuus päeva, algas 21. augustil, teisipäevasel päeval, ja lõppes sama kuu 27. kuupäeval. Kaaratsim koos Jõgevahe Perega astus lavale 14 korda.

Esinemiskohti oli mitmeid, kõik peale ühe asusid Hagenau linnas. “Linna kinnine turg oli festivali ajaks puhtaks tehtud. Seal asus lava, mille ette olid paigutatud lauad. Alates laupäevast oli esinemisi ka mujal linnas,” rääkis Trükmann. 

Esimestel festivaliõhtutel astuti üles 20-25-minutilise tantsukavaga. Mida aeg edasi, täienes esinejate nimekiri ning lavaaega jäi aina vähemaks: viimastel päevadel oldi laval korraga 10-15 minutit. Kõige pikem esinemine oli Kaaratsimi ja Jõgevahe Pere ühisrühmal aga lausa 45 minutit pikk ja toimus vanadekodus. “Agentuuril, mille kaudu me Prantsusmaale läksime, on kombeks korraldada üks esinemine ka haiglas või vanadekodus,” selgitas Kaaratsimi tantsija.

Festival ja kultuurireis

Festival kestis kuus päeva, tantsijate ning muusikute reis kokku 15 päeva. Teel festivalipaika ning tagasiteel koju tutvuti kultuuriväärtuste ning huvitavate paikadega. “Reis oli suuresti meie endi organiseeritud. Rentisime bussi, otsisime välja need paigad, kus on midagi vaadata, ning ööbimiskohad. Kõik, mis plaanitud, sai tehtud. Alati on huvitav vaadata kohti, kuhu varem pole sattunud,” rääkis Trükmann.

Ringivaatamiseks oli reisiseltskonnal aega ka festivalipäevadel. Esinemised algasid alles õhtul kella nelja paiku, hommikud ja päevad olid vabad, naistel jäi aega isegi ?oppamiseks. 

Sõidu- ning ööbimiskulud teel Prantsusmaale ja tagasi kandsid tantsijad ja muusikud ise, ööbimine ja söök kuuel festivalipäeval oli korraldajate poolt. 

LIIS ROHTMETS

blog comments powered by Disqus