Kääpal tutvustatakse mardipäeva traditsiooni

Kääpal püütakse mardipäeva tähistamise traditsiooni taas ausse tõsta. Sihtasutuse Kalevipoja Koda juhatuse liikme Annika Orase sõnul püütakse Kääpal ikka rahvakommetest kinni pidada ning rahvakalendri tähtpäevi tähistada.


Homme, mardilaupäeval toimub Kääpa rahvamajas mardikombeid tutvustav õhtu, kus saab teada, mida vanasti mardipäeval tehti ja kuidas see komme hingedeajaga seotud on. Räägitakse sellestki, miks mardisante tänapäeval enam hästi sisse lasta ei taheta ja miks nende maine alla on käinud. Oma osa on sellel, et mardisandid on sageli väljunud hea tava piirest ning läinud välja kerge saagi peale. Teemaõhtul tuletataksegi meelde mardipäevakommete algseid tagamaid, et kommete taust ka sanditajatel teada oleks ning nad sellele vastavalt käituda oskaksid.

Mardikombed on aktuaalsed mitte ainult Kääpal, vaid tänavu on tegemist üleriigilise ettevõtmisega. Annika Oras, teemaõhtu korraldajana, loodab, et mardikombestikuga tutvumisest on huvitatud nii lapsed kui ka nende vanemad.

Kohapeal tehakse mardimaskid valmis ning minnakse üheskoos santima. Kui rahvamajas kella nelja-viie paiku toimetama asutakse, jõutakse seda kindlasti veel õhtu jooksul teha.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus