Kääpal saab Kalevipojaga tuttavaks

Laupäeval avas Kalevipoja Koda Kääpal, endises Saare koolimajas peale tõsist ümberkorraldust ja põhjalikku renoveerimist taas Kalevipoja muuseumi.


Kalevipoja muuseumis saab eepost avastada väga ajakohasel moel. Erinevates ruumides saab kogeda muinaskangelase tegusid, panna proovile oma teadmised ja kinnistada kirjanduse tunnis räägitut ning raamatust loetut.
Kalevipoeg on pakkunud ainest väga paljudele Eesti kunstnikele. Milline Eesti hiidsangar nende pilgu läbi oli, seda saab samuti uues muuseumis kogeda.
Muuseumis on palju huvitavaid tehnilisi lahendusi nii vanematele, suurematele lastele kui ka kõige väiksematele külastajatele.
Muuseumi juures on Kalevipoja mänguhoov, kus saab ronida suurtel toolidel, kiikuda või uudistada kunagistes taluhoonetes vana aja asju.

Põrgu tekitas emotsioone

Jüri Morozov, kes oli 2017. aastal sihtasutuse Kalevipoja Koda juhataja, kui renoveerimisotsus tehti, rääkis avamisel, et esialgseid eskiise hakati tegema juba 2008. aastal, kui muuseumi esimest avamisest oli möödas kuus aastat. „Kõige rohkem emotsioone tekitas see, et tahtsime põrgu teha kolmandale korrusele – aga nüüd ta on olemas, küll teisel,“ naeris Morozov.
„See maja on kohalike talunike poolt koolimajaks ehitatud, omal jõul ja omadest palkidest. Kui üks asi lõpeb ära, siis peab midagi uut algama. Algab muidugi siis, kui algatajad on olemas.
Kõige suurem hirm oligi, et maja jääb tühjaks. Nagu näha, on võimalik kõigile majadele leida kasutust, kui tahta. Selles mõttes oli Saare valla volikogu tulevikule mõtlev. Tehti asju, mis olid täiesti uued,“ ütles endine Saare vallavanem.
„Minu jaoks on oluline, et Kalevipoeg eepose ja tegelaskujuna on väga suur asi,“ rääkis projektijuht Külli Must. „See on väga suur vastutus. Kalevipoja muuseum peab olema väga väärikas. Küsisime teadlastelt, mis peab niisuguses muuseumis olema, et ta saaks parim kõigist võimalikest variantidest. Meid aitasid kirjandusteadlane Marin Laak Kirjandusmuuseumist ja folklorist Ergo-Hart Västrik Tartu ülikooli juurest.

Maailmatase Kääpa külas

Siin hakkavad käima väga suures osas õpilasgrupid, aga kuna ekspositsioon on mitmekeelne, on siia võimalik tulla mistahes väliskülalistega. Julgen arvata, et see on tõesti maailmatasemel muuseum siin väikeses Kääpa külas, kus voolab läbi Kääpa jõgi, kuhu Kalevipoeg oma jalad jättis,“ arvas ta.
Kalevipoja Koja juhatuse liige Annika Oras ütles, et avapäeva külaliste arvu saab ta hinnata ligikaudselt. „Arvatavasti oli siis meil umbes 300 külalist, pühapäeval käis meil 60 uudistajat. Need, kes avapäeval käisid, lubasid hiljem tagasi tulla, et süvenemisaega ja -ruumi jääks. Kõige enam elevust tekitas meie kalevipojateemaline virtuaalreaalsuse ruum.
Aga ka tegevustuba leidis pidevat kasutamist. Oli neid, kes ütlesid, et tuleb lastega tulla, sest neil on siin kindlasti põnev ja ka neid, kes lubasid ise, lasteta tagasi tulla, et süveneda saaks. Meile on juba öeldud, et eepose lugemine võetakse uuesti ette, mis ongi meie eesmärk. Maja kohta on meie külaliste raamatusse kirja pandud, et on hubane, kodune, äge, võimas, maailmatasemel,“ rääkis Annika Oras.

Kalevipoja muuseum Kääpal

2001. lõpetas tegevuse Saare kool
Kalevipoja Muuseum avas esimest korda uksed 11. mail 2002
2017. aasta kevadel esitas sihtasutus Kalevipoja Koda EASile taotluse projekti „Kalevipoja muuseumi arendamine“
Projektijuht Külli Must
Ehitas Tartu Ehitus
Ehitusjärelevalve – Kuldar Käsper
Jüri Org hangete ettevalmistamine
Sisekujundus Andres Kull
Mänguhoov – Puukujurid OÜ
Projekteerimine – Olav Hoop ja Urmas Nugin inseneribüroo.
Ekspositsioon – TMDevelopment koos Laika-Belka-Strelkaga. Loovjuht Mairo Rääsk.
Virtuaalreaalsus – Maru.
Turundus – Head uudised OÜ
Film – Bop Animation. Ats Nukki pilteepose ainetel
Mööbel – Aasoja Projekt ja Vegard OÜ

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus