Kääpal peetakse nädala pärast kohvikute- ja laulupäeva

Kui Jõgeval peetakse kohvikutepäeva juba homme, siis Kääpal saab sama laadi sündmus teoks täpselt nädala pärast, 19. augustil. Kääpa kohvikutepäeva eripäraks on, et see toimub ühel päeval kohaliku laulupäevaga. Nii on see juba kolmandat aastat.


Kääpa kohvikutepäeva eestvedaja Annika Oras ütles, et praeguseks on teatanud oma uste avamisest üheksa kohvikut. Just niipalju tegutses neid ka mullu.

“Aga aega pisut on, nii et mõni üllatuskohvik jõuab veel juurde tulla,” sõnas Annika Oras.

Osa kohvikuid on publikule möödunud aastast juba tuttavad. Puidust tarbe- ja dekoratiivesemeid tootev Mäerand Grupp avab näiteks taas kohviku oma tootmishoones. Seal pakutakse burgerit, Astra Mesikäpa dopsikooki ja muud head-paremat. Kohvikust ostjate vahel loositakse välja Mäerand Grupis toodetud dekoreeritud hoiukast või lõikelaud.

Möödunud aastast on rahvale tuttavad ka kohvik Chill & Grill, kust saab korraliku kõhutäie nii suur kui väike, samuti vanas vallamajas tegutsev Siili Keedupott, kust saab erinevaid suppe, ning hommikusöögisõpradele ja maiasmokkadele sobiv Magus Elu.

Lasteaia juures tegutseb kohvik Lastekas. Sealt saab põhiliselt näpu vahelt söödavaid ja lastele meelepäraseid ampse. Lasteaia hoovi seatakse sisse ka lasteala, kus võimalik meisterdada, näomaalinguid teha ja Tamme ratsutalu loomi silitada.

On ka uusi kohvikuid, nagu näiteks Koseveskil tegutsev Väljaotsa talu rannakohvik. Seal saab end peale soolaste ja magusate suupistetega turgutamise ka Kääpa jõe vees karastada või vibulaskmist proovida. Ujujad saavad kuivatusrätiku kohapealt.

Ka Külaotsa talukohvik jääb Kääpalt pisut eemale, Jõhvi-Tartu maantee äärde. Sealse talu pererahvas on kunagi toitlustanud avatud talude päeva külalisi ja nüüd sooviti oma võimeid proovile panna Kääpa kohvikutepäeval. Kohvi ja koogi kõrval tahetakse pakkuda ka toekamaid suupisteid ning eheda eestimaise kõrval eksootilisemat kraami eestimaises võtmes.

Üle piiri

Kääpa kohvikutepäev ulatub seekord isegi üle Saare valla piiri Tabivere valda: Patastel elavad Birjo ja Silver, kes peavad Tartus Tähe tänavas Anna Edasi kohvikut, soovisid samuti ettevõtmisega liituda. Nende juures saab pann- ja muid kooke ning suppi. Perepoeg Birger avab aga oma kohviku mängumajas: sealt saab näiteks Birgeri burgerit ja liivakooke.

“Kui esimestel aastatel tegutsesid kohvikud rohkem Kääpa keskuses, siis nüüd hakkab kohvikutepäev jõudma selleni, mis on asja algne mõte: et inimesed avavad kohvikutepäeva külastajatele oma koduuksed,” ütles Annika Oras.

Teda teatakse ka kui Kääpa OTT-i (see on lühend väljendist “otse tootjalt tarbijale”) käivitajat. Talukauba laata peetakse Kääpal tavaliselt neljapäeviti, ent ka kohvikute päeval tuleb osa OTT-i müüjaid kohale.

“Tulevad need, kes muude nädalavahetuse üritustega seotud pole,” sõnas Annika Oras.

Kääpa kandi ühepäevakohvikute leidmine ei peaks tema sõnul keeruline olema. Kohvikutepäevale kutsuv bänner on juba praegu Jõhvi-Tartu maantee ääres väljas. Tulevaks laupäevaks paigaldatakse ka kohvikutesse juhtivad suunaviidad, mida kaunistab kohvikutepäeva vastne ja vahva siilipoisiga logo.

“Koostame ka kohvikute leidmist hõlbustava kaardi, mida saab internetist välja printida, ja käivitame telefoniäpi, mis aitab kohvikute asukoha, menüü ja lahtiolekuaegade kohta infot saada,” ütles Annika Oras.

Kohvikutepäevale tulijad peaksid tema sõnul sularaha kaasa võtma, sest kohapeal pangaautomaati pole ja loomulikult pole ühepäevakohvikutes ka kaardimakse võimalust. Kääpale lähim pangaautomaat on Mustvee Circle K teenindusjaamas.

Küsimusele, kas kohvikutepäeva tasub teha, vastas Annika Oras, et tasub ikka. Muidu ei oleks ju hakatud uude logosse ja siltidesse panustama.

“Tundub, et see on jätkusuutlik ettevõtmine, sest huvi on nii kohvikupidajatel kui ka publikul. Kui huvi kaob, eks siis tule midagi muud tegema hakata,” arvas Annika Oras.

Jälle Mari

Päeva teisel poolel kandub sündmuste tulipunkt Kääpa vastsele vabaõhulavale, kus peetakse laulupäeva. See on seekord pühendatud laste ja noorte kultuuriaastale ning kannab pealkirja “Jään sinna, kus mu juured”. Laulupäeva rongkäik algab kell 15 vallamaja juurest ja kulgeb rahvamaja juurde.

Sihtasutuse Kalevipoja Koda huvi- ja projektijuhi Ruth Lehise sõnul löövad laulupäeval oma valla taidluskollektiividest kaasa segakoor Serviti, segaansambel Allikad ja naistantsurühm Linely. Kaugemalt tulevad külla Kasepää naisansambel Vingerjad, Mustvee laste laulustuudio, Pala segarahvatantsurühm Tuuritajad, Tartu naiskoor Domina, Pärnu tantsutrupp Kelmikad ja Pühajärve puhkekodu puhkpilliorkester.

“Esinejaid on kokku päris palju, 120 ringis,” märkis Ruth Lehis. “Ning kõik pole sugugi lauljad, vaid on ka tantsijaid. Repertuaari on esinejad valinud peo teemat silmas pidades.”

Laulupäeva peaesinejaks on seekord Mari Jürjens, keda paljud mäletavad veel Mari Pokineni nime all.

“Minu enda jaoks on Mari Jürjens väga sümpaatne laulja ja seepärast arvasin, et ka teised tahaksid teda kuulata. Ta esitab akustilise kava, mis koosneb enamasti tema enda loodud lauludest,” ütles Ruth Lehis.

Et möödunud aastal kuulati laulupäeval Mari Kalkunit, käib kohalike kultuurisõprade seas humoorikas arutelu, kust tulevaks aastaks kolmas Mari laulma leida.

Mari Jürjensi kontsert algab Kääpa suvelaval kell 19 ja sellele tuleb lunastada ka pilet. Olgu öeldud, et eelmüügist ostes on see odavam. Eelmüük toimub rahvamajas ja muuseumis.

Laulupäeva ajal tegutseb ka lastehoid. Ka kohvikute päeva lasteala kolib laulupäeva alates lasteaia juurest Kalevipoja muuseumi ette. Seal saavad lapsed ka laulda ja laulumänge mängida.

“Meie laulupäeval on tegelikult pikk ajalugu. Esimene Saare laulupäev sai teoks 4. augustil 1935 ja sellel osales 200 taidlejat. Kui vahepeal olid päeva korraldamises suuremad lüngad sees, siis viimasel ajal oleme püüdnud traditsiooni elustada,” ütles Ruth Lehis.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus