Kääpal loeti „Kalevipoega“

Laupäeval ja pühapäeval salvestati Kääpal Kalevipoja muuseumi peatselt valmivas hoones vabatahtlike esituses eepost „Kalevipoeg“.


Kalevipoja Koda otsustas kutsuda peatselt valmiva Kalevipoja muuseumi sisu looma kõiki huvitatuid, soovides tekitada muuseumis võimaluse kuulata eesti keeles ära kogu eepos. „Meie eesmärk oli, et lugejateks oleksid täitsa tavalised inimesed – sina ja mina,“ kirjutas üleskutses Kalevipoja koja juht Annika Oras. Soovijad said end kirja panna nii meili teel kui ka helistades.

Tööd tehti korraga kahes stuudios

Tööd tehti korraga kahes improviseeritud stuudios, igale osalejale arvestati orienteeruvalt 20 minutit ja ettelugemiseks sõltuvalt loost 200 kuni 400 rida. Ainult salvestamisele kulus seega kokku neli tööpäeva.

„Tekst on mul mõnedki korrad endale valjusti ette loetud ja mõnevõrra harjutatud, ega see lihtne eesti keel ole,“ arvas Eesti Rahva Muuseumi hariduskeskuse juhataja Kaari Siemer. „Eno Raua „Kalevipoeg“ on kindlasti sattunud minu kätte sagedamini, sest lapsed käivad koolis. Suurt „Kalevipoega“ on ikka vaadatud küll, aga millal täpselt, ei oskagi öelda. See päris läbilugemine on seni tegemata. Nüüd on põhjust siiski ette võtta, ma pean ju teada saama, millega see supikeetmise lugu lõppes. Pakkumine tuli muuseumide listi. Ettepanek tundus nii uhke, et võtsime kolleegidega võimalusest kinni ja tulime kohale,“ rääkis ta.

Kõik soovijad lugema ei mahtunud

Oma häälega „Kalevipoga“ jäädvustama oli tulnud ka kultuuriminister Tõnis Lukas. „Paar aastat tagasi võtsin ette nii Liivimaa kroonika kui ka „Kalevipoja“ ja tuletasin neid meelde,“ vastas ta küsimusele, millal ta viimati „Kalevipoega“ luges. „Viimase paari aasta sees otsisin sealt viktoriiniküsimusi oma kooli, Tartu kutsehariduskeskusele aastavahetuspeole. Valmistasin vähemalt ette,“ rääkis ta. See ajendas kohe küsima, et milline Kalevipoja koertest kõige väiksem oli? „No seal olid ju Irmi, Armi ja murdja Mustukene. Eks siis Irmi oli vast, kõige esimene. Tead, ega ma ei ole päris selle aja mees, et ma mäletaksin,“ lisas kultuuriminister.

„Eks me võib-olla 50 aasta pärast saame aru, mis me siis nüüd eile ja üleeile korda saatsime, aga igal juhul on hästi vägev tunne sees,“ kirjutas SA Kalevipoja Koda juhatuse esimees Annika Oras.

„Kokku oli lugejaid 65. Peale kultuuriminister Tõnis Lukase sattusid Tallinnast meie juurde Piip ja Tuut ehk siis Haide Männamäe ja Toomas Tross. Tartust tulid kohale Mafalda ja Loreida ehk Astrid ja Iiri. Oli vallaametnikke, volikogu liikmeid, kultuuriinimesi, kaupluse töötajaid, lasteaednikke, koduseid emmesid, lapsi, pensionäre, külateatri liikmeid, teadlasi, muuseumide töötajaid (ERM, Palamuse muuseum), muinsuskaitseameti inimesi, ajakirjanikke. Oli inimesi kõrvalmajadest, Voorelt, Mustveest, Palalt, Maarja-Magdaleenast, Kuremaalt, Palamuselt, Alatskivilt, Kasepäält, Pajusist, Jõgevalt, Tartust, Elvast, Tallinnast.

Noorim lugeja oli 11-aastane ja kõige vanem saab kuu aja pärast 88,“ meenutas Annika Oras.

Oma osa luges sisse ka muuseumimaja renoveerimistöid teinud Tartu Ehituse juht Aado Kivi ja loomulikult ei puudunud ettelugejate hulgast muuseumi naaber Linda Olmaru, kes on lõike eeposest Kalevipoja muuseumis programmis ennegi ette kandnud. Ja seda peast.

ANDRA KIRNA

Eepose “Kalevipoeg” lugejad

 1. Annika Oras
 2. Ergo-Hart Västrik
 3. Rita Kivisaar
 4. Evelin Tamm
 5. Laidi Zalekešina
 6. Aive Tamm
 7. Lea Krass
 8. Diana Tuul
 9. Kätlin Visnapuu
 10. Gunnar Vasemägi
 11. Reet Otsnik
 12. Aivar Natus
 13. Tiiu Mattis
 14. Siimar Kivisild
 15. Tiina Tegelmann
 16. Arne Tegelmann
 17. Maarika Pokinen
 18. Signe Granström
 19. Iiri Saar
 20. Astrid Hallik
 21. Kadri-Liis Olmaru Luha
 22. Kaari Siemer
 23. Tõnis Lukas
 24. Eveli Jürgenson
 25. Haide Männamäe
 26. Sandra Malene Ottson
 27. Toomas Tross
 28. Merje Ottson
 29. Liisbeth Laumets
 30. Janno Zõbin
 31. Malle Kull
 32. Mattias Suumann
 33. Triinu Suumann
 34. Linda Olmaru
 35. Kaarel Oras
 36. Marika Hütt
 37. Emma-Lotta Oras
 38. Anna-Liisa Oras
 39. Inna-Inga Kalmus
 40. Pille Tutt
 41. Laine Jürgenson
 42. Annika Kreitsman
 43. Merle Nisu
 44. Inge Toode
 45. Tiia Kaeramaa
 46. Aili Kalavus
 47. Tarmo Russ
 48. Riin Alatalu
 49. Kadri Kallip
 50. Triin Mäe
 51. Teivi Ingel
 52. Kadi Alatalu
 53. Külli Must
 54. Märt Kraft
 55. Karl Elken
 56. Aado Kivi
 57. Anne Elken
 58. Juta Olesk
 59. Evelin Tamm
 60. Epp Alatalu
 61. Raivo Vadi
 62. Liis Härmaste
 63. Gerd Eston Sepp
 64. Kairi Mansberg
 65. Jaanus Rooba

 

blog comments powered by Disqus