Kääpal loeti „Kalevipoega“

Laupäeval ja pühapäeval salvestati Kääpal Kalevipoja muuseumi peatselt valmivas hoones vabatahtlike esituses eepost „Kalevipoeg“.


Kalevipoja Koda otsustas kutsuda peatselt valmiva Kalevipoja muuseumi sisu looma kõiki huvitatuid, soovides tekitada muuseumis võimaluse kuulata eesti keeles ära kogu eepos. „Meie eesmärk oli, et lugejateks oleksid täitsa tavalised inimesed – sina ja mina,“ kirjutas üleskutses Kalevipoja koja juht Annika Oras. Soovijad said end kirja panna nii meili teel kui ka helistades.

Tööd tehti korraga kahes stuudios

Tööd tehti korraga kahes improviseeritud stuudios, igale osalejale arvestati orienteeruvalt 20 minutit ja ettelugemiseks sõltuvalt loost 200 kuni 400 rida. Ainult salvestamisele kulus seega kokku neli tööpäeva.

„Tekst on mul mõnedki korrad endale valjusti ette loetud ja mõnevõrra harjutatud, ega see lihtne eesti keel ole,“ arvas Eesti Rahva Muuseumi hariduskeskuse juhataja Kaari Siemer. „Eno Raua „Kalevipoeg“ on kindlasti sattunud minu kätte sagedamini, sest lapsed käivad koolis. Suurt „Kalevipoega“ on ikka vaadatud küll, aga millal täpselt, ei oskagi öelda. See päris läbilugemine on seni tegemata. Nüüd on põhjust siiski ette võtta, ma pean ju teada saama, millega see supikeetmise lugu lõppes. Pakkumine tuli muuseumide listi. Ettepanek tundus nii uhke, et võtsime kolleegidega võimalusest kinni ja tulime kohale,“ rääkis ta.

Kõik soovijad lugema ei mahtunud

Oma häälega „Kalevipoga“ jäädvustama oli tulnud ka kultuuriminister Tõnis Lukas. „Paar aastat tagasi võtsin ette nii Liivimaa kroonika kui ka „Kalevipoja“ ja tuletasin neid meelde,“ vastas ta küsimusele, millal ta viimati „Kalevipoega“ luges. „Viimase paari aasta sees otsisin sealt viktoriiniküsimusi oma kooli, Tartu kutsehariduskeskusele aastavahetuspeole. Valmistasin vähemalt ette,“ rääkis ta. See ajendas kohe küsima, et milline Kalevipoja koertest kõige väiksem oli? „No seal olid ju Irmi, Armi ja murdja Mustukene. Eks siis Irmi oli vast, kõige esimene. Tead, ega ma ei ole päris selle aja mees, et ma mäletaksin,“ lisas kultuuriminister.

„Eks me võib-olla 50 aasta pärast saame aru, mis me siis nüüd eile ja üleeile korda saatsime, aga igal juhul on hästi vägev tunne sees,“ kirjutas SA Kalevipoja Koda juhatuse esimees Annika Oras.

„Kokku oli lugejaid 65. Peale kultuuriminister Tõnis Lukase sattusid Tallinnast meie juurde Piip ja Tuut ehk siis Haide Männamäe ja Toomas Tross. Tartust tulid kohale Mafalda ja Loreida ehk Astrid ja Iiri. Oli vallaametnikke, volikogu liikmeid, kultuuriinimesi, kaupluse töötajaid, lasteaednikke, koduseid emmesid, lapsi, pensionäre, külateatri liikmeid, teadlasi, muuseumide töötajaid (ERM, Palamuse muuseum), muinsuskaitseameti inimesi, ajakirjanikke. Oli inimesi kõrvalmajadest, Voorelt, Mustveest, Palalt, Maarja-Magdaleenast, Kuremaalt, Palamuselt, Alatskivilt, Kasepäält, Pajusist, Jõgevalt, Tartust, Elvast, Tallinnast.

Noorim lugeja oli 11-aastane ja kõige vanem saab kuu aja pärast 88,“ meenutas Annika Oras.

Oma osa luges sisse ka muuseumimaja renoveerimistöid teinud Tartu Ehituse juht Aado Kivi ja loomulikult ei puudunud ettelugejate hulgast muuseumi naaber Linda Olmaru, kes on lõike eeposest Kalevipoja muuseumis programmis ennegi ette kandnud. Ja seda peast.

ANDRA KIRNA

Eepose “Kalevipoeg” lugejad

  1. Annika Oras
  2. Ergo-Hart Västrik
  3. Rita Kivisaar
  4. Evelin Tamm
  5. Laidi Zalekešina
  6. Aive Tamm
  7. Lea Krass
  8. Diana Tuul
  9. Kätlin Visnapuu
  10. Gunnar Vasemägi
  11. Reet Otsnik
  12. Aivar Natus
  13. Tiiu Mattis
  14. Siimar Kivisild
  15. Tiina Tegelmann
  16. Arne Tegelmann
  17. Maarika Pokinen
  18. Signe Granström
  19. Iiri Saar
  20. Astrid Hallik
  21. Kadri-Liis Olmaru Luha
  22. Kaari Siemer
  23. Tõnis Lukas
  24. Eveli Jürgenson
  25. Haide Männamäe
  26. Sandra Malene Ottson
  27. Toomas Tross
  28. Merje Ottson
  29. Liisbeth Laumets
  30. Janno Zõbin
  31. Malle Kull
  32. Mattias Suumann
  33. Triinu Suumann
  34. Linda Olmaru
  35. Kaarel Oras
  36. Marika Hütt
  37. Emma-Lotta Oras
  38. Anna-Liisa Oras
  39. Inna-Inga Kalmus
  40. Pille Tutt
  41. Laine Jürgenson
  42. Annika Kreitsman
  43. Merle Nisu
  44. Inge Toode
  45. Tiia Kaeramaa
  46. Aili Kalavus
  47. Tarmo Russ
  48. Riin Alatalu
  49. Kadri Kallip
  50. Triin Mäe
  51. Teivi Ingel
  52. Kadi Alatalu
  53. Külli Must
  54. Märt Kraft
  55. Karl Elken
  56. Aado Kivi
  57. Anne Elken
  58. Juta Olesk
  59. Evelin Tamm
  60. Epp Alatalu
  61. Raivo Vadi
  62. Liis Härmaste
  63. Gerd Eston Sepp
  64. Kairi Mansberg
  65. Jaanus Rooba

 

blog comments powered by Disqus