Kääpa OTT toob kohaliku ja kvaliteetse toidu tarbijani

Teine Jõgevamaa toiduvõrgustik ja esimene OTT ehk otse tootjalt tarbijale alustas 25 mail tegevust Kääpal. Selle ellukutsujaks on Annika Oras.


Esimesel tunniajalisel tootjate ja tarbijate kokkusaamisel pakkusid enamasti oma kaupa natuke rohkem või vähem kohaliku taustaga tunnustatud maheettevõtjad. “Seda eelkõige sellepärast, et mahemajanduse toodetest ise osa saada ja maheteadlikkust tõsta,” ütles korraldaja Annika Oras.

Tootjad ja tarbijad said kokku

Loomulikult ei tähenda see, et eelkokkuleppel poleks oodatud kohalik maainimene kasvõi oma aiasaaduste ülejääke pakkuma. Et väiketootjal ei ole lihtne kauplusekettidesse löögile pääseda, on Eestis tegutsema asunud kaht tüüpi tootjalt tarbijale lahendused. “OTT nime all tegutsejaid on nüüd saanud 16. Nemad korraldavad tootjate ja tarbijate otsekohutmisi. Enamasti on tegemist läbini vabatahtlikkusel põhinevate ettevõtmistega,” seletas Annika.

Lõuna-Eesti toiduvõrgustik seevastu tegeleb sellega, et korjab tellitu tootjatelt kokku ja sõidutab tellijatele kohale.

Kõik oli mahe ja lähipiirkonnast pärit

Kääpa neljapäevasel kokkusaamisel oli 15 tootjat, müüdi piima, juustu, jäätist, mett, leiba, maiustusi, värsket kurki, käsitööõlut, lilli, köögiviljataimi, vilja- ja ilupuid. Kõik pakutav oli mahe ja lähipiirkondadest pärit või suisa kodustehtud. Sai süüa Voore kooli koka Ille Kuuse tehtud suppi ja korraldaja koduleiba, samuti kevadisi kooke. Kohal olid tavaliselt Vudilas tööl käivad laste lemmikud Tamme ratsutalust. Sai sõita poniga, paitada lammast ja kitse, imetleda kanu ja küülikuid. Oma esimese kokkutulemise puhul olid tootjad kokku pannud loosiauhinnad ostjatele – taimekorvi ja toidukorvi.

Ostjad olid kiired ja põhjalikud, müük ületas kaupmeeste ootusi kõvasti. 20 minutit peale väljakuulutatud algust olid nii värsked kurgid kui koduleib otsa saanud. Riina puukool laskis kodunt kaupa juurdegi tuua.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus