Ka Torma ja Kõnnu soovivad Jõgeva vallast ankru hiivata

Neljapäeval õhtul Tormas ja Kõnnus toimunud rahvakoosolekutel väljendati selget soovi lahkuda Jõgeva vallast ja liituda Mustvee vallaga. Torma alevivanemaks valiti Avo Blankin ja Kõnnu külavanemaks Saima Lehtveer.


Nagu kinnitas Vooremaale koosolekute läbiviija, Jõgeva vallavolikogu IRL fraktsiooni liige Ahto Vili, jäi selline soov koosolekutel kõlama küll.

„Asjaajamise selguse huvides valiti seepärast Torma alevikus ja Kõnnu külas ka vanemad, kes hakkavad edasist tegevust juhtima. Igatahes olid inimesed seda meelt, et hiivata ankur Jõgeva vallast,” sõnas Vili.

Torma piirkonna üks tulihingelisemaid eestvedajaid Avo Blankin tõdes, et sellise arengu juured ulatuvad eelmisse aastasse. „Siis küsiti haldusreformi käigus küll inimestelt arvamust, millises suunas nad soovivad liikuda, kuid see jäigi kohalikus volikogus ainult allkirjade tasemele. Nüüd tegi aga avaliku pöördumisega otsa lahti Vanamõisa küla. See andis omakorda võimaluse ka Tormale ja Kõnnule, sest omavalitsust saab vahetada vaid piiriüleselt. Tänu Vanamõisale saame nüüd soovitult edasi liikuda,” selgitas Blankin.

Kas doominoefekt?

Torma mõisa palliplatsil toimunud koosolekul osales 37 ja Kõnnu koosolekul 13 inimest. Allkirju, millega soovitakse Jõgeva vallast lahkuda, on seni kogutud Tormast üle 70 ja Kõnnust 43.

„Allkirjade kogumine nüüd alles algabki. Oleme oma ettevõtmisest teavitanud kõiki valimisealisi inimesi ja üldine meelsus pooldab liikumist Mustvee suunas.”

Blankini sõnul seob piirkondi ikkagi kihelkondlik kuuluvus, mida haldusreformi ajal ei arvestatud. „Arvan, et praegused kolm on alles algus. Kokku on selliseid külasid, mis peaksid kihelkondlikult Mustvee külge kuuluma, tervelt tosinajagu. Piirijoon peaks asuma Koimula taga,” rääkis Torma kooli vilistlane Blankin.

Ta oli arvamusel, et Vanamõisa lahkumine võib esile kutsuda üldise doominoefekti, sest senine areng on näidanud, et Jõgeva vallaga neil tuntav side puudub.

Ahto Vili rõhutas, et kui Mustvee vallas ja volikogus käib konstruktiivne töö, siis Jõgeval läheb aur kuhugi mujale. „Jõgeva on nagu äriühing, kus aetakse ainult omi asju.”

Inimesed saavad näidata tahet

Mustvee vallavanem Jüri Morozov tunnistas, et eelnimetatud külade ja Torma esindajad on käinud nende jutul. „Midagi üllatavat siin pole, sest tegemist on ju ühe ajaloolise piirkonnaga, millel on läbi kihelkonna tugev seos. Oleme arutanud nende soove ja küllap nad on nüüd siis oma tegemistega jälle sammu edasi liikunud.” Morozov meenutas, et Torma külad avaldasid soovi Mustvee poole tulla ka reformi käigus, aga siis hääletati see Torma volikogus ühe hääleenamusega maha. „Kuigi veel eelmisel õhtul oli üks hääl enam Mustvee pooldajatel. Nüüd siis saavad inimesed lõpuks näidata oma tahet ja midagi halba selles pole.”

Ka Morozov ütles, et teema on üleval juba ka teiste küladega. Jõgeva vallavanem Aare Olgo sõnas, et tema ei oska hetkel Torma ja Kõnnu teema kohta veel kommentaari anda, sest tal puudub täpne ülevaade olukorrast. „Kui saame selgust, siis võin juba pikemalt rääkida. Igal juhul Jõgeva vald arutab teemat ja käitub vastavalt seadusele. Kindlasti on see rohkem volikogu teema.”

Torma alevivanemaks saanud Avo Blankin lisas, et kuna avalikud pöördumised esitavad Jõgeva vallale külavanemad koos kogutud allkirjadega, siis peaks asjaajamine juriidiliselt igati korrektne olema ning tagasilööke ei tohiks tulla.

„Tahame jõuda veendumusele, et valdav osa Torma aleviku ja Kõnnu küla elanikest seda muudatust pooldab. Juba homme saame külavanematega kolmekesi, kus lisaks minule siis Saima Lehtveer ja Kaido Kalm, Kõnnus kokku, et edasised sammud läbi arutada, tegevuskava paika panna. Ühtlasi mõelda sellele, et millised külad on järgmised, kes soovivad meie teed käia.”    

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus